Rehber RX 570 Undervolt Yapma

Herhangi bir çökme yaşamadım OCCT testinde. 74 - 75 derecelere ulaştı 5:11 süre boyunca yaptığım testte. Sorun yok gibi görünüyor.

RX 500 serisi kartlarda her 1 derece artışta performansı kaybı dediğiniz kısmın asıl gerçek yüzü kart her 1 derece arttığında frekansını düşürüyor bu değerleri elimizle oynarsak herhangi bir frekans düşüşü yaşamıyoruz.
Evet hocam normalde bende çekirdek hızı olarak biliyordum ama performans kaybı olarak yazmışım.
Yani MHz'e hiç ellemeyeyim öyle mi?
İlk olarak öyle dene eğer istersen MHz değerini düşürüp voltajı daha da indirme imkanı bulursun.

Öncelikle merhabalar, iyi forumlar dilerim herkese.
Biliyorsunuz ki havaların ısınmasıyla ekran kartlarımız bu sıcak havalarda daha da fazla ısınıyor. Özellikle benim gibi giriş seviyesi soğutmaya sahip bir kart kullanıyorsanız ve bu kart RX 5XX serisindense mecburen Undervolt'a ihtiyaç duyuyorsunuz. Ben de stabil sonuçlar verecek en sınır Undervolt'u yapmaya karar verdim. Bunun için herhangi bir 3. parti yazılım kullanmadım kendi sürücüsü üzerinden gerçekleştirdim tüm aşamaları.
Benim kullanmış olduğum model ASRock Phantom Gaming 4G D modeli, fanları oldukça küçük ve giriş seviyesi bir soğutmaya sahip. Eğer daha güçlü soğutmaya sahip bir model kullanıyorsanız daha iyi sonuçlar alacaksınızdır muhtemelen.

Eki Görüntüle 1065115

Kartın temel referans modellerindeki GPU çekirdeği frekansını baz alarak yaptım bu U.V işlemini. Bu şekilde kullanınca kartımız kendi varsayılan ayarlarından 20 - 30W daha düşük güç tüketiyor bu da hem elektrik faturasına hem de sıcaklığa yansıyor.

Bunun yanı sıra yaptığım başka bir ayarda fan hızlarınaydı.

Eki Görüntüle 1065119

Kendi kartımın fanları küçük olduğundan çok fazla ses çıkarıyor ben de bu durumdan rahatsız olduğum için %53 RPM değerini maksimum olarak belirledim. Eğer büyük fanlı bir model kullanıyorsanız bu fan hızını daha da fazla arttırarak sıcaklığı daha da düşürebilirsiniz.

Bunun dışında herhangi bir ayara ellemedim, geri kalan her şey varsayılan olarak ayarlı.

30 dakika Control oynadım ve maksimum 70 dereceye ulaştım. Kış aylarında bu değer 60 - 65'e kadar gerileyecektir.

Eğer kartınızda ısınma sorunları yaşıyorsanız bu ayarları kullanabilirsiniz.

Rehber için elinize sağlık. Sapphire RX570 itx kartımı değiştirene kadar geçici çözüm ararken buraya geldim şimdi birkaç maddeler halinde sorularım var yanıtlayabilen olursa sevinirim.

1- OC özelliği olmayan kartta bu ayarı yapabilir miyim?

2- Bios’a girmemizi gerektiriyor mu? Daha önce Undervolt yapmak isteyip Bios işlerinden fazla bilgim olmadığından yapamamıştım.

3- Bu ayarları bir kere yapmak yeterli mi yoksa oyundan oyuna değişiklik yapılmalı mı? GTA5 ile RDR2 ayarı aynı olmayacağını varsayıyorum.

4- Ayar yaptıktan sonra Afterburner’dan daha önce yaptığım fan ayarını iptal etmeli miyim?

5- Mediafire linkideki dosyayı nereye atıyoruz?

Yeni konular

Geri
Yukarı