RX 5700 XT ekran kartının termal macunu değişmeli mi?

baha163711

Decapat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar geçtiğimiz günlerde ikinci el Gigabyte RX 5700 XT Gaming OC satın aldım. Aldığım arkadaş oyun oynadığını hiç açılmadığını söyledi. Kart şu an boşta 52 derece fanlar dönmeden furmakta 30 dakikada 83 dereceyi görüyor. Max 3 yıllık kartmış sizce termal macun degiştirmeli miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar geçtiğimiz günlerde ikinci el Gigabyte RX 5700 XT Gaming OC satın aldım. Aldığım arkadaş oyun oynadığını hiç açılmadığını söyledi. Kart şu an boşta 52 derece fanlar dönmeden furmakta 30 dakikada 83 dereceyi görüyor. Max 3 yıllık kartmış sizce termal macun degiştirmeli miyim?
Macun değişimi yapmak faydalı, ama kart değerleri normal mi onu bilemem. 3 yıllık macundan hayır gelmez.

Bence sıcaklıklar yüksek. Eğer ileride satmayı pek düşünmüyorsanız içini açıp macununu yenilemek daha sağlıklı olacaktır. İleride satarım diyorsanız hem UV hem de clock düşürür sıcaklıkları biraz daha düşürürsünüz.

Değiştirmelisin ama en fazla tahminim 5-6 derece oynar. Önemli olan GPU hotpot sıcaklığı bu arada bahsettiğin kartta minimum 100 derece görüyordur. 110 derece sınırı var bunun bilincinde alın. Ben kullanıyorum ve inanılmaz memnunum.

Değiştirmelisin ama en fazla tahminim 5-6 derece oynar. Önemli olan GPU hotpot sıcaklığı bu arada bahsettiğin kartta minimum 100 derece görüyordur. 110 derece sınırı var bunun bilincinde alın. Ben kullanıyorum ve inanılmaz memnunum.

Ben hotspotta 112 gördüm FurMark'ta bir de bu Gigabyte'larda garanti etiketi yok galiba vidalarda baktim yok bunda kutu acilimi baktim onda da yoktu bir de termal ped degisimine gerek yok degil mi?

Ben hotspotta 112 gördüm FurMark'ta bir de bu Gigabyte'larda garanti etiketi yok galiba vidalarda baktim yok bunda kutu acilimi baktim onda da yoktu bir de termal ped degisimine gerek yok degil mi?

Termal ped değişimine kesinlikle gerek var 112 derece ne hocam :) şu 100 derece de kaynıyor. Termal ped değişiminden sonra aşağı düşer GPU hotspot değeri.

Termal ped değişimine kesinlikle gerek var 112 derece ne hocam :) şu 100 derece de kaynıyor. Termal ped değişiminden sonra aşağı düşer GPU hotspot değeri.

3 senede nasıl bitmiş olabilir ki termal pedler sadece oyun için kullanılmış bir de kaliteli pedler çok pahali ben ikinci el almisim 3bin TL'ye kartı 😃

3 senede nasıl bitmiş olabilir ki termal pedler sadece oyun için kullanılmış bir de kaliteli pedler çok pahali ben ikinci el almisim 3bin TL'ye kartı 😃

Hocam adam sana öyle demişte nereden biliyorsun oyun dışında kullanmadığını bu kadar çabuk nasıl güvenebilirsin kaldı ki oyun oynasa bile 3 sene de o sıcaklıkları yine de görebilir bunda anormal bir durum yok. Yapacak bir şey yok o zaman kartı ya almasaydın sıcak diye ya da paran olunca Termal ped alırsın.

Hocam adam sana öyle demişte nereden biliyorsun oyun dışında kullanmadığını bu kadar çabuk nasıl güvenebilirsin kaldı ki oyun oynasa bile 3 sene de o sıcaklıkları yine de görebilir bunda anormal bir durum yok. Yapacak bir şey yok o zaman kartı ya almasaydın sıcak diye ya da paran olunca termal ped alırsın.

İçini açınca nasıl anlayabilirim pedlerin durumunu ama o kadar FurMark yaptim 30 dakika hiç kapanmadı hot spot 112 olunca kapanması lazım değil mi hiç FPS dropuda olmuyor oyunlarda gayet iyi.

Hocam adam sana öyle demişte nereden biliyorsun oyun dışında kullanmadığını bu kadar çabuk nasıl güvenebilirsin kaldı ki oyun oynasa bile 3 sene de o sıcaklıkları yine de görebilir bunda anormal bir durum yok. Yapacak bir şey yok o zaman kartı ya almasaydın sıcak diye ya da paran olunca termal ped alırsın.

İçini açtım bu şekilde iki ayrı ped var biri 1mm diğeri 0.5mm 1mmlikler gayet iyi ama 0.5mmleri yüzülmüş gibi oldu kartı açınca elimde dandik bir tane 0.5mm vardi şimdilik onları taktım macunuda arictix MX4 ile yeniledim FurMark'da 2 derece düştü 30 dakikada 83'di 81 Max oldu boşta 50 altına inmeye başladı 52 53dü ileride ice Dragon termal ped ve termal macun ile yenilemeyi dusunuyorum.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı