RX 5700XT fan hızı çok olursa sorun olur mu?

denizdemirpas

Centipat
Ekran kartım stok ayarlarında fazla ısınıyordu, fazla dedigim 75'lere çıkıyordu. Modeli Sapphire 5700XT Nitro+. Ben de kendime göre bir fan hızı ayarladım %60 küsurde calısıyor 70 derece üzerinde biraz sesli ama ses benim için sorun değil, karta bir sorun yaratır mı bunu merak ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ekran kartım stok ayarlarında fazla ısınıyordu, fazla dedigim 75'lere çıkıyordu. Modeli Sapphire 5700XT Nitro+. Ben de kendime göre bir fan hızı ayarladım %60 küsurde calısıyor 70 derece üzerinde biraz sesli ama ses benim için sorun değil, karta bir sorun yaratır mı bunu merak ediyorum.

Ses dışında bir sorun olmaz sürekli yüksek devirde çalışırsa fan rulmanları çabuk aşınabilir sadece.

Fanlar plastik malzemeden olduğundan aşınabilir. Üreticinin verdiği hali ile bırakmanız durumda sorun olacağını sanmam. Sonuçta fan eğrisini, RMA dönüşlerini de düşünerek, karta zarar vermeyecek şekilde ayarlıyorlar. Özetle fanların çok daha erken bozulmasına sebebiyet verirsiniz. Sapphire'in soket yapıda fanları olduğundan değiştirmek zor olmasa da özellikle zarar vermeye gerek yok.

Sürekli yüksek devirde calısmıyor. 50 derecede %20 65 derece de %40 75 derece de %60 kısık tutmaya calıstım bu değerlerde problem olmaz umarım.
Blackstone üreticinin stok fan hızları kesinlikle yetmiyor yüksek MHz değeri gereken oyunlara ulaştığı zaman 80'e bile cıkabiliyor iyi bir kasan olsa dahi şu an bu ayarlarla maks 74 görüyorum Odyssey gibi bir oyunda fan değerlerimi paylaştım bunlarda sorun olur mu?

Geri
Yukarı