RX 580 FurMark ve GPU-Z sonuçları

iamakyazılı

Decapat
Selam arkadaşlar, elimde bir ASUS ROG STRIX RX 580 ekran kartı var. Ben buna FurMark üzerinden testler yaptım bu değerleri elde ettim. Normal mi sizce? Bu arada GPU-Z ekran görüntüsü testten hemen sonra çekildi. GPU-Z'de dalgalanma olan kısımlar normal mi? Yardımcı olur musunuz?
test2.png
test.png

Çekirdek frekansı düşük, kart sıcaklığı yüksek görünüyor. GPU-Z'daki görüntü normal, kart boştayken frekanslarını düşürür, haliyle güç tüketimi ve voltajlar da düşüyor. Kartı yeni mi aldın?

Testte ortalama 1200 küsür MHz'lerde oluyor çekirdek hızı AA açmayınca, AA 8X yapınca sabit 1431 MHz'de çalışıyor kart, sıcaklık evet, biraz yüksek. Kasamda soğutma neredeyse yok ve kasayı kapak açık kullanıyorum. Kartı yeni almadım ama evinde internet bile olmayan bir tanıdığımdan aldım, eğer bir sorun varsa GPU-Z değerlerinde garantiye göndermeyi düşünmüştüm. Sizce FPS değeri normal mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
@iamakyazılı Soğutması yetersiz geliyor herhalde diyeceğim ancak STRIX en güçlü soğutmalardan birine sahip. Undervolt yapmanızı öneririm. Maksimum güç için 1024x768'de çalıştırabilirsiniz. Power limiti arttırıp frekansın sürekli boost frekansında kalmasını da sağlayabilirsin ancak sıcaklık engeline takılacağınız kesin. Garantilik bir durum yok ayrıca.

Bu da bir başka sitedeki test, ortalamanın üzerinde performans diyor kart testinin sonucu için.

test 3.png

Sıcaklık sonuçlarını ben ASUS yetkili servisle konuştum, gayet stabil sıcaklık sonuçları olduğunu ve 90 dereceye kadar normal sayıldığını söylediler. Ne kadar haklılar?

Son düzenleyen: Moderatör:
@iamakyazılı Sıcaklıklar 90'a ulaşmadığı sürece problem yok ancak o kadar sıcak olmamalı o soğutmaya göre. Performans testi için daha bilindik (Unigine Superposition gibi) testleri kullanman daha mantıklı olur.

Birde stres test açıkken ben testi alt-tab yapıp alta aldım sonra tekrar teste geçmek isterken ekran kartı fan rpm %100 oldu ve ekrana görüntü gelmedi sizce neden olmuş olabilir. Pc kapatıp açınca düzeldi.
Rust gibi oyunda 1431 mhzde çalışıyor kart ve sıcaklık değeri 60-70 arası gidip geliyor oyunda bu testteki sıcaklık değerlerini görmüyorum işlemcinin ekran kartına olan darboğazından dolayı da olabilir. Ekran kartını sürekli boost hızında kullanabilmeyi daha detaylı anlatırsanız çok sevinirim powet limit gpu tweak yazılımı üzerinden fullde görünüyordu diye hatırlıyorum yanlış hatırlamıyorsam.
bide burda RX 580 Furmark Test Sonucu - Technopat Sosyal konu açan arkadaşta aynı saat hızlarını almakta ve neredeyse aynı fps almaktayız

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı