RX 580 sistem oyun sırasında aniden reset atıyor

silinik55

Kilopat
Yer
Samsun/Bafra
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhabalar iyi günler öncelikle sistemim aşağıdaki gibidir;
Anakart: ASUS Z270 Maximus IX code.
İşlemci: Intel Core i7 7700K (extra soğutuculu)
Ekran kartı: MSI RX 580 Armor.
RAM (32 GB): Kingston Hyper X Fury 2x8 GB 2133 MHz RAM + 1X Kingston HyperX Fury 16 GB 3200 MHz.
PSU: Thermaltake 700W 80 Plus.
Kasa: Rampage majesty.
SSD: 256 GB.
Depolama: 4 TB HDD.
Öncelikle belirteyim ekran kartım yeni 5 6 aylık diğer bileşenlerimin garantisi yok. Sorunum şu şekilde oyun oynadığım sırada aniden bilgisayarım reset atıyor. Herhangi mavi ekran falan vermiyor. Direk reset atıyor kapanıp tekrar açılıyor. Mesela PUBG oynarken oyuna giriyorum bekleme ekranında ya da biraz oynadıktan sonra reset atıyor. CS:GO'da bir şey olmuyor. DotA bazen hiç giremiyorum bazen oynuyorum oyunun sonunda kazanma veya kaybetme ekranında patlama olduğu sırada aniden kapanıyor reset atıyor bilgisayar. Önceden fazla yapmıyordu umursamıyordum. Fakat son zamanlarda oyuna dahi girememeye başladım oyun açılır açılmaz reset atıyor. PUBG ve DotA sürekli girdiğimden onlar üzerinden değerlendiriyorum CS:GO'da hiç yaptığını görmedim. Esela bir kerede müzik açtım defalarca özellikle müzikte denedim. Müziği son sese çektiğim anda gene reset atmaya başladı PC kapanıp açılınca yanılmamamk için tekrar denedim. Gene aynı problem ile karşılaştım. Acaba hoparlörde bir problemmi var kısadevre falan diye düşündüm hoparlörsüz kullandım aynı hata oyunırasında nüksetmeye devam etti. Daha sonra RAM frekanslarıyla mı alakalı dedim ve frekansı farklı olan RAM'ı çıkarttım ve denedim. Gene aynı problem farklı RAM slotlarında RAM'larımı tek tek denedim aynı problem devam etti. Aynı şekilde RAM'ları tek tek farklı yuvalarda denedim aynı problem devam etti. Ekran kartım ile alakalı bir problem olduğunu düşünmüyorum. OCCT programını indirdim. Oradan PSU testi yapmaya tıkladığım anda gene sistem aynı şekilde kapanıyor. Fakat GPU testi yaparken de kapanıyor. Yani reset atıyor. Sıcaklık değerlerim işlemci ekran kartı olarak normal işlemci 67 ila 73 derece seviyelerindeyken ekran kartı oyuna bağlı olarak 70 dereceyi geçmiyor. Sistem fan temizliği yapıldı. Ayrıca sorunun anakartta olabileceğini düşünüp ücretli onarım için ASUS'a yolladım yapılan incelemelerde herhangi bir arıza olmadığı söylenilerek bana geri yollanıldı anakart. PSU testini ekran kartını çıkarttım ve onboarddan aldığım görüntüyle tekrar yaptım. OCCT ile hemen kapanmadı bu sefer ama belli bir süre sonra gene kapandı reset attı bilgisayar. Ben sorunun PSU'da olduğunu düşünüyorum fakat. Yeni PSU alacağım sorun devam ederse aynı şekilde 600 700 lira parayı boşuna vermiş olacağım eğer sorun PSU'da değil ise. Bu sorun hangi parça kaynaklı olabilir bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Herkese iyi forumlar...

Yakın arkadaşıma ikinci el PC almaya gitmiştik ben bilgisayarı test ederken aynı durum başıma geldi. Ekran kartı sürücüsü ile BIOS'u guncelledikten sonra problem cozulmustu. Suruculeri ve BIOS'u guncelledikten sonra OCCT'den tekrar test yaparak deneyebilirsin.

Ayrıca fumark ile ekran kartını tes ettim herhangi bir sorun bulamadı. Ekran kartını çıkartıp PSU test ettiğim de kapanma olayı olmuyor. Ama ekran kartı takılıyken. OCCT'den ekran kartını de PSU'yu da test etmeye çalıştığımda reset atıyor.
Yakın arkadaşıma ikinci el PC almaya gitmiştik ben bilgisayarı test ederken aynı durum başıma geldi. Ekran kartı sürücüsü ile BIOS'u guncelledikten sonra problem cozulmustu. Suruculeri ve BIOS'u guncelledikten sonra OCCT'den tekrar test yaparak deneyebilirsin.
teşekkür ederim yorumun için ama bios sürümünü kontrol ettiğimde güncel olduğunu görüyorum ayrıca ekran kartı yazılımını güncellemeyi de denedim
Konu kapanabilir. Sorunum PSU'da çıktı değiştirdim ve artık reset atmıyor.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı