RX 580 ve 2700X oyunlarda yüksek sıcaklık

Elsun

Decapat
Merhabalar, 4 ay önce almış olduğum yeni bilgisayarımda ASUS RX 580 4 GB OC modeli ve R7 2700X 3.7 GHz var. PES 2020, Black Desert oynarken orta ayarlarda ekran kartım 88, işlemcim 80 dereceye kadar çıkıyor. Sizce ne yapabilirim? Kasam

Son düzenleyen: Moderatör:
Kullanmış olduğunuz kasanın hava akışı iyi gözükmüyor. Kasanın yan tarafı açık bir şekilde sıcaklık değerlerine bakın. Eğer değerler düşük çıkarsa hava akışı kötüdür. İşlemci için fazla bir bilgim yok fakat soğutucu alarak işlemci sıcaklığını düşürebilirsin. Ekran kartı ise undervolt ve fan ayarı yaparak sıcaklık değerini düşürebilirsiniz.

Kasanın önündeki cam panel çıkarılabiliyorsa çıkarmayı deneyin, O ekran kartının güç tüketimi fazla haliyle undervolt işlemi kaçınılmaz, ayrıca bios'ta core performance boost kapatınız, işlemci sıcaklığınız düşecektir.

Ben de OC yapmadım, Corsair Carbide Spec Delta kasa ile 78-79 derecelere kadar çıkıyor. Anormal bir durum olmasa gerek.

Son düzenleyen: Moderatör:
Düzgün bir kasa aldığımda kaç derece kadar fark görebilirim ki?
Yani tam olarak kaç derece fark edeceğini bilemeyiz. Fakat düzgün bir hava akışına sahip olan kasa ile şuan aldığınız sıcaklık değerlerinden daha iyi olacağı kesindir. Fakat buna istisna durumlarda var. Ben XFX RX 590 kullanıyorum. Kronik ısınma problemli. 4 adet fana sahip önü mesh panel kasa kullanıyorum ve 88 dereceye kadar ulaşıyordu. Kasanın yan tarafını açtığımda yine 88 derece oluyordu. Uzay montajı denedim 85 derece gördü. Sizin kullandığınız ekran kartı modelininde soğutması pek yeterli değil diye görmüştüm. Ben ekran kartının sıcaklığını undervolt yaparak çözdüm. Şuan 70-75 derece arası değerler alıyorum. Size de tavsiyem ekran kartına undervolt yapabilirsiniz.

Ben de OC yapmadım, imzamdaki kasa ile 78-79 derecelere kadar çıkıyor. Anormal bir durum olmasa gerek.

Bende de aynı kasa mevcut bilgisayar boştayken işlemci 47 ekran kartı da 50 derece.

Daha demin 5 saat aralıksız Ultra ayarlarda Detroit Become Human oynadım en sonunda ekran kartı 78-79 işlemci de 65 derecedeydi. Kasada sorun olduğunu düşünmüyorum. İşlemcim de stok fanlı

Geri
Yukarı