RX 6500 XT 3800 TL'ye alınır mı?

Tamam sen git 3090'nınla takıl, herkes senin gibi zengin değil çünkü, AMD de NVIDIA da pandemiden beri giriş seviyesi kart üretemedi hep üst segment oldu, niye? Pandemiden piyasa altüst olunca bunlar da parayı kıralım diye RX 570 gibi F/P bir kart çıkar(a)madılar. 6500 XT bile donanımsal olarak ne kadar kırpılsa da (olumsuz gördüğüm 2 yanı, PCI bant arayüzü ve video motoru) orta seviye için fiyatına göre de iyi bir kart. Fiyatına göre diyorum özellikle. Aynı güçteki 1650 Super daha pahalı ve şu an baktığım kadarıyla stok yok. RX 6500 XT parasına 1650 alınabiliyor ama bu kart 1650'den daha iyi. Ha eğer aynı paraya NVIDIA'nın cazibesi olduğundan dolayı almak istiyorsa alabilir performans olarak aşırı bir fark yok. İnsanların beklentileri farklıdır bunu bir anlayın, bugün hala daha bizim gibi ülkelerde HD serisi veya daha eski kartları almak zorunda olan vatandaşlarımız var maalesef. Elin Amerikanı 150 200 dolar verirken 6500'e biz nerdeyse asgari ücret veriyoruz. Bu kart bile şu an orta ve giriş seviye arasında sayılır. Her yeni çıkan oyuna göre muhasebe yapmanın anlamı yok her insan farklı oyunu oynar. Ve bir şeye çöp demek için iyi düşünmek lazım, daha iyisini senin de yapman gibi. İğrendiğin şeye nane atmakla olmuyor bu işler.
Değil PCIe 3.0, PCIe 4.0 performansı bile kendisinden 25 ay önce ve tavsiye edilen fiyatı 30 dolar daha ucuz çıkan 5500 XT karşısında geride kalırken, daha kötü performansı daha pahalıya satmaya çalışan bir karttan, elektronik çöp olarak bahsetmem niye sizi benim hakkımda kişisel söylemler söylettirecek kadar kızdırdı anlamıyorum. Fiyatına göre (199$), kötü. Aynı performansı iki yıl önce 30 dolar daha ucuza ($169) sunabiliyordu AMD. AMD'nin bu kartı bu fiyattan satmasına karşıyım. Madem biz "fakir milletiz", "alamıyoruz", ABD için bile pahalı sayılan bu kartın alınmasına karşıyım.
Eki Görüntüle 1332051
PCIe 3.0 performansı 1650'yi geçiyor (hemen hemen kafa kafaya). Herkesin beklentisi bu kart üzerinde daha yüksekti fakat bulunduğu fiyat itibariyle rakibi 1650'ye göre geleceği daha parlak. 1650 yerine 6500 XT almak daha mantıklı.
RX 6500 XT (TETF $199)'nin rakibi 1650 (TETF $149) değil. RX 5500 XT'nin varisi bu kart, ve ondan daha kötü.

Son düzenleme:
Değil PCIe 3.0, PCIe 4.0 performansı bile kendisinden 25 ay önce ve tavsiye edilen fiyatı 30 dolar daha ucuz çıkan 5500 XT karşısında geride kalırken, daha kötü performansı daha pahalıya satmaya çalışan bir karttan, elektronik çöp olarak bahsetmem niye sizi benim hakkımda kişisel söylemler söylettirecek kadar kızdırdı anlamıyorum. Fiyatına göre (199$), kötü. Aynı performansı iki yıl önce 30 dolar daha ucuza ($169) sunabiliyordu AMD. AMD'nin bu kartı bu fiyattan satmasına karşıyım. Madem biz "fakir milletiz", "alamıyoruz", ABD için bile pahalı sayılan bu kartın alınmasına karşıyım.

RX 6500 XT (TETF $199)'nin rakibi 1650 (TETF $149) değil. RX 5500 XT'nin varisi bu kart, ve ondan daha kötü.
Sizin karşılaştırma ölçütünüz selefinden daha kötü olması, ben saf güç ve fiyat açısından baktım ve ona göre yorumumu yaptım, dediğim gibi 1650 ile 6500 XT aynı fiyatta, NVIDIA'ya alışan adam gider 1650 alabilir. Tercih meselesi, tek taraflı şeyler değil.

Tabii paylaşırım ama ben şu an bekliyorum bütçem kalmadı yaza doğru düşünüyorum.
Benim bütçem var diyebilirim aslında ama yaza doğru daha uyguna alır mıyım düşüş olur mu yoksa artar mı bilmiyorum kafalar karışık. 200 300 birim paraya kart alabiliyor olsaydık keşke, elin oğlu araba alırken bu kadar düşünmüyor 😅

Geri
Yukarı