Çözüldü AMD sistemlerde oyunlarda FPS düşüşü

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
15
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
--[Ekran Kartı]: GIGABYTE Radeon RX 6600 EAGLE 8 GB
--[İşlemci]: AMD Ryzen 5500
--[RAM]: GoodRam 8GB IRDM PRO 3600MHz CL18 DDR4 [2x8]
--[Anakart]: GIGABYTE B450M K
--[NVMe SSD] Kingston NV2 1 TB

--[Monitör] Gigabyte G24F-2
--[Klavye-Mouse] Logitech MK120
--[Kulaklık] Corsair HS50 Pro

_
Meslek
Öğrenci
RAM
16 GB 3600 MHz
SSD veya HDD modeli
SSD
Ekran kartı
RX 6600
Anakart
B450M K
İşlemci
5500
Truckers MP ve Grand RP gibi oyun modlarında da, FIFA 23 ve Star Wars: Fallen Order gibi çıkalı epey vakit olmuş oyunlarda da tuhaf droplar yiyorum. Bu birçok oyunda olabiliyor o yüzden bu sorunu genel bir sorun olarak düşünün, bu donmalar bazen art arda rahatsız edecek kadar oluyor.

MSI Afterburner ile bilgisayarın kullanıma da bakıyorum fakat bir anormallik görünmüyor.

Adrenalin 23.12.1 sürümünü kullanıyorum ancak birçok farklı sürümü zaten denedim. SAM ve XMP kapatıp açmayı denedim. Ayrıca diğer driverlarım da güncel.

Benim yaşadığım sorunla aynı sorunun anlatıldığı başka bir konu:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Son düzenleme:
Çözüm
Geçen süre boyunca birkaç driver daha denemiş oldum, çeşitli yöntemler denedim fakat minimal driver kullanmak sorunu bir miktar çözse de tamamen çözmedi.

Geçen hafta Adrenalin 23.12.1'i bırakıp Pro 23.Q4'e (Minimal) geçtim ve memnunum. Drop sorunu epey azaldı ve stabil performans veriyor gibi görünüyor. FPS olarak da bir düşüş hissetmedim.

1710929978916.png
Ben 5 aydır driver only kullanıyorum. Full install dışında denemedim maalesef.
Minimal sadece ayar listesini veriyormuş. Özellikler yine yok.

Drop sorunu da hala yok gibi.

1704560676907.png

Geçen süre boyunca birkaç driver daha denemiş oldum, çeşitli yöntemler denedim fakat minimal driver kullanmak sorunu bir miktar çözse de tamamen çözmedi.

Geçen hafta Adrenalin 23.12.1'i bırakıp Pro 23.Q4'e (Minimal) geçtim ve memnunum. Drop sorunu epey azaldı ve stabil performans veriyor gibi görünüyor. FPS olarak da bir düşüş hissetmedim.

1710929978916.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Geçen süre boyunca birkaç driver daha denemiş oldum.

Şuan Adrenalin'i bırakıp Pro driver 23.Q4'e (Minimal) geçtim ve memnunum. Drop sorunu epey azaldı ve stabil performans veriyor gibi görünüyor.

Eki Görüntüle 2145645
Aynı ekran kartıyla aldığımdan beridir 23.Q3 kullanıyorum ve çok memnunum. Adrenalin'e geçsem mi diye düşünürken bu konuyu görmek iyi oldu.

Aynı ekran kartıyla aldığımdan beridir 23.Q3 kullanıyorum ve çok memnunum. Adrenalin'e geçsem mi diye düşünürken bu konuyu görmek iyi oldu.
Hali hazırda animasyon programları kullanıyordum ve Blender'da Adrenalin ile çökme sorunu yaşıyordum.

Pro driver, içerik üretici olmasanız bile daha iyi iş çıkarıyor.

-----------------
Minimal Pro driver şuan bence en iyi kombinasyon.

Son düzenleme:
Pro versiyon çoğu oyunda düşük FPS mi veriyor yoksa ben mi yanlış görüyorum? Şu an FPS düşüşü yaşanıyor mu?
Oyunlarda ortalama olarak FPS farkı hissetmedim, FPS düşüşleri ise çoğunlukla düzeldi.

@D.E Brutus Bu rehberdeki yöntemleri deneyin.

Yeni konular

Geri
Yukarı