RX 6600 sistem donup tekliyor

asakura44

Hectopat
RAM
16GB KINGSTON DDR4 3200Mhz KF432C16BBAK2/16 2x8GB
SSD veya HDD modeli
Samsung 980 1TB
Ekran kartı
Asus Dual RX 6600
Anakart
Asus tuf gaming a520m-plus
İşlemci
Ryzen 5 5600
Selam. 1 ay önce bir sistem topladım. Herhangi bir oyuna girdiğimde, bazen 1-2 saniye donup tekrar düzeliyor, nadir de olsa sistem komple kilitleniyor, reset atmak zorunda kalıyorum. Sistem komple kitlendiğinde, kulaklıktan oyun müziğini almaya devam ediyorum fakat yanıt alamıyorum.
Windows 11 Pro kullanıyorum. Tüm sistem sürücüleri güncel, Windows güncel, BIOS güncel.
OCCT, Prime95 gibi programlar ile stres testi yaptım. Hiçbir sorun yok, sıcaklık değerleri hem işlemci tarafında hem ekran kartı tarafında gayet normal. Stres testi esnasında sistem kitlenmedi. Memtest86 ile RAM'lar komple kontrol edildi, hiçbir sorun yok. CrystalDiskInfo info ve Samsung Magician ile SSD sağlığını test ettim, gene sorun yok. Dediğim gibi sadece oyunlarda bunu yapıyor, normal masaüstünde iken yapmıyor. Kasa olarak Vento VG10F ve PSU olarak FSP Hyper Pro H3 700W 80 kullanmaktayım.

Benzer sorunu bende yaşıyorum. burada belirttim. Yazılım kaynaklı olduğunu düşünüyorum yedek almadan format atmak istemediğim için hdd sipariş verdim. temiz kurulum yapıp deneyeceğim.

Herhangi bir oyuna girdigimde oluyor diyip, yorumlarda tekrardan her oyunda olmuyor demissiniz.
Eğer her oyunda yapmiyorsa, donanim - sistem tarafina bir problem yoktur zaten.
İlgili oyunlarla alakalidir,

İlginç bir şekilde Knight Online, Mount Blade 2 bannerlordda oluyor sadece. Her oyunda olmuyor. Aklıma gelenler şimdilik bunlar.
Ne tesadüf ki ben sistemi ilk aldığımda da özellikle Bannerlord oynarken sistem kitlenip kalıyordu. Oyun içi belli noktalarda çok sık yapıyordu hatta. SSD'nin hızında veya sağlığında herhangi bir problem yoktu. Sonra HD Tune ile error scan testi yaptığımda SSD'de 8-10 tane ölü hücre olduğunu gördüm. Sonrasında garantiye gidip ürün değişimi yapıldıktan sonra bir daha kitlenme yaşanmadı. Belki senin problemin tam olarak benimkiyle aynı değildir ama ikimizin yaşadığı sorunlar çok benzer. Bende de stres testi gibi testlerde kitlenmiyordu. Çünkü problem ekran kartı veya işlemciden kaynaklı değildi.

Ne tesadüf ki ben sistemi ilk aldığımda da özellikle Bannerlord oynarken sistem kitlenip kalıyordu. Oyun içi belli noktalarda çok sık yapıyordu hatta. SSD'nin hızında veya sağlığında herhangi bir problem yoktu. Sonra HD Tune ile error scan testi yaptığımda SSD'de 8-10 tane ölü hücre olduğunu gördüm. Sonrasında garantiye gidip ürün değişimi yapıldıktan sonra bir daha kitlenme yaşanmadı. Belki senin problemin tam olarak benimkiyle aynı değildir ama ikimizin yaşadığı sorunlar çok benzer. Bende de stres testi gibi testlerde kitlenmiyordu. Çünkü problem ekran kartı veya işlemciden kaynaklı değildi.
Aynen bendede öyle, Bannerlord'da belli noktalarda yapıyor. Dediğiniz programı indirip ben de error scan testi yapayim, sonucu paylaşırım. Aklıma son olarak ne kadar sağlıklı gözükse bile SSD geliyor çünkü.

Yeni konular

Geri
Yukarı