RX 6600 XT'li sistemin performansı düştü

İşletim sistemi
Windows 10

bonepunch

Centipat
Daha fazla  
RAM
XPG 8GB x1 3200MHz Single DDR4 Red Gammix D30
SSD veya HDD modeli
WD Blue SN570 500 GB NVM-e SSD
Ekran kartı
Asus RX 6600 XT Dual OC Edition DUAL-RX6600XT-O8G
Anakart
Asus B450M Dragon 4400MHz OC DDR4
İşlemci
AMD Ryzen™5 5500 Soket AM4 4.2 GHz 19MB 65W 7nm İş
Bundan 1 sene önce Gaming genden RX 6600 XT Ryzen 5500 16 GB RAM'li klasik bir F/P sistem almıştım. İlk 6-7 ay sistemin performansı çok iyiyken birdenbire aldığım FPS yarı yarıya düştü. AMD kontrol panelinden baktığımda önceden zorlanmadan çalıştırdığı oyunlarda bile ekran kartımın 100%'ünü kullandığı ve sıcaklığının çok fazla olduğunu gördüm. Bilgisayara format attım. Ekran kartımın driverlarını güncelledim. Ama sorunu çözemedim. Sizce sorun nedir ve Gaming gen destek bana yardımcı olur mu? (ürünün iki yıl garantisi var).

Bundan 1 sene önce Gaming genden RX 6600 XT Ryzen 5500 16 GB RAM'li klasik bir F/P sistem almıştım. İlk 6-7 ay sistemin performansı çok iyiyken birdenbire aldığım FPS yarı yarıya düştü. AMD kontrol panelinden baktığımda önceden zorlanmadan çalıştırdığı oyunlarda bile ekran kartımın 100%'ünü kullandığı ve sıcaklığının çok fazla olduğunu gördüm. Bilgisayara format attım. Ekran kartımın driverlarını güncelledim. Ama sorunu çözemedim. Sizce sorun nedir ve Gaming gen destek bana yardımcı olur mu? (ürünün iki yıl garantisi var).
Termal macun yenilediniz mi?

Termal macun yenilemesi yapmanız gerekiyor. Kasanın içine bakıp toz arındırma gibi işlemleri de yapıyor musunuz?

Oyunlarda zaten %100 kullanır ekran kartı.
Ama FPS'in yarıya düşmesi anormal olmuş.

Termal macun yenilemesi yapmanız gerekiyor. Kasanın içine bakıp toz arındırma gibi işlemleri de yapıyor musunuz?
bu zamana kadar ne işlemcimin nede ekran kartımın termal macunlarını yenilemedim ama 2-3 haftada bir kendim tozunu alıyorum tavsiyeniz için teşekkürler.

Sıcaklık değerlerini söyler misiniz? 1 senedir oyun için kullanılan ekran kartının termal macununun hala iş görür vaziyette olması gerekir.
Ekran kartı oyun oynamıyorken 51 derece oyun oynarken mesala gta'da 58-60 derece arası ama daha demin kotrol ettiğimden zamanla sıcaklık değeri biraz daha artabilir fps'im 45-55 arası ilk aldığım zamanlarda 120-130'dan aşşağı düşmüyordu.

Termal macun yenilediniz mi?
daha önce yenilememiştim ama gelen tavsiyelerden sonra yenilemeyi düşünüyorum teşekkürler.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı