RX 6600XT fan ayarı nasıl olmalı?

Aporeyz

Hectopat
Fan ayarımı kendim böyle yaptım. Bir sorun yaşar mıyım ileride veya önerebileceğiniz bir fan ayarı var mı? Teşekkürler.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2023-02-16 160819.png
    Ekran görüntüsü 2023-02-16 160819.png
    6,9 KB · Görüntüleme: 22
Fan ayarımı kendim böyle yaptım. Bir sorun yaşar mıyım ileride veya önerebileceğiniz bir fan ayarı var mı? Teşekkürler.
Her zaman otomatik daha sağlıklı oluyor hocam benim kanımca. Uzun süre RX580 gibi diğer kartlara nazaran sorunlu ve daha sıcak bir kart kullandım ancak neredeyse hiç %100 kullanım değere ulaşmadı fan kullanım oranı. Eğer ki manuel kullanacaksanız da 100 yerine 80'e düşürmenizi tavsiye ederim. Hava akışı rezalet değilse GPU %100 yükteyken fan %80 gücünde çalışsa bile gayet serin oluyor.

Her zaman otomatik daha sağlıklı oluyor hocam benim kanımca. Uzun süre RX580 gibi diğer kartlara nazaran sorunlu ve daha sıcak bir kart kullandım ancak neredeyse hiç %100 kullanım değere ulaşmadı fan kullanım oranı. Eğer ki manuel kullanacaksanız da 100 yerine 80'e düşürmenizi tavsiye ederim. Hava akışı rezalet değilse GPU %100 yükteyken fan %80 gücünde çalışsa bile gayet serin oluyor.

Evet gayet mantıklı geldi bende RX580 kullandım uzun bir süre dediklerini aklıma yattı teşekkür ederim ama sormak istediğim bir mevzu daha var fanlar %100 de iken sesten başka bir kötü etkisi olur mu?

Evet gayet mantıklı geldi bende RX580 kullandım uzun bir süre dediklerini aklıma yattı teşekkür ederim ama sormak istediğim bir mevzu daha var fanlar %100 de iken sesten başka bir kötü etkisi olur mu?
Fanlar yorulur sadece. Kullanım ömrünü kısar. Anladığım kadarıyla sen ekran kartının sıcaklığının 70 civarlarından çok 50-60 civarlarında takılmasını istiyorsun. RX6600XT'nin sıcaklık değerlerinden çok haberdar değilim farazi olarak verdim. Kartın 70 dereceyi görmesi ömrünü kısaltmaz zaten olması gereken sıcaklık bu aşağı yukarı ancak fanın sürekli %100 çalışması fanın kullanım ömrünü kısaltacaktır.

Fanlar yorulur sadece. Kullanım ömrünü kısar. Anladığım kadarıyla sen ekran kartının sıcaklığının 70 civarlarından çok 50-60 civarlarında takılmasını istiyorsun. RX 6600 XT'nin sıcaklık değerlerinden çok haberdar değilim farazi olarak verdim. Kartın 70 dereceyi görmesi ömrünü kısaltmaz zaten olması gereken sıcaklık bu aşağı yukarı ancak fanın sürekli %100 çalışması fanın kullanım ömrünü kısaltacaktır.

Otomatikteyken Forza Horizon gibi oyunlarda 40 50 derecede aslında hiç çok ısındığına şahit olmadım.

Geri
Yukarı