Çözüldü RX 6650 XT ekran kartına yapılan undervolt doğru mu?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Samet Erkan

Hectopat
Makaleler
1
Merhaba. RX 6650 XT ROG STRIX ekran kartıma gerek sıcaklıkları düşürmek gerek de fan sesini azaltabilmek adına undervolt yapmaya karar verdim. Ancak bazı yerlerde "güç limitini arttırmak gerek" veya "minimum frekansı maksimum frekanstan 100 200MHz daha altta tutmak gerekir" gibi cümleler duydum. Benim yaptığım şey ise MHz değerleriyle oynamadan yalnızca her seferinde voltajı 5mv düşürerek stabil hale getirmek oldu. 1.110 mv de kart testlerde çökerken. 1.115 mv de kart stabil şekilde çalıştı. 3DMark, Superposition Benchmark, heaven benchmark ve de Witcher 3 oyununda test ettim. Herhangi bir çökme yaşamadan sıcaklıklarım düşerken fan yüzdem de düştü ve ortalama 40 50W daha az güç çekmeye başladı kart. Haliyle de sessizleşti. Sizce yaptığım işlem doğru mu? Ve herhangi bir sorun teşkil eder mi?

Dosya Ekleri

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    72,5 KB · Görüntüleme: 48
Çözüm
Testlerde herhangi bir sorun çıkmadıysa sıkıntı olmaz. Ben mesela max. frekans hızını da ekran kartımın sitesindeki frekans değerine eşitliyorum. 1-2 FPS belki oynuyor o şekilde.

Fana özel ayar yaptınız mı? Yaptıysanız istediğiniz ayarda çalışıyor mu?
Testlerde herhangi bir sorun çıkmadıysa sıkıntı olmaz. Ben mesela max. frekans hızını da ekran kartımın sitesindeki frekans değerine eşitliyorum. 1-2 FPS belki oynuyor o şekilde.

Çözüm
Testlerde herhangi bir sorun çıkmadıysa sıkıntı olmaz. Ben mesela Max. Frekans hızını da ekran kartımın sitesindeki frekans değerine eşitliyorum. 1-2 FPS belki oynuyor o şekilde.

Fan ayarım halen otomatik modda. 0RPM de. Boştaki ve oyunlardaki sıcaklıklar gayet stabil seyretmekte. Fan ayarı yapmam illaki gerekiyor mu? Bu arada söylemeyi unutmuşum. Maksimum frekans hızını ben de maksimum değere eşitledim.

Fan ayarım halen otomatik modda. 0RPM de. Boştaki ve oyunlardaki sıcaklıklar gayet stabil seyretmekte. Fan ayarı yapmam illaki gerekiyor mu? Bu arada söylemeyi unutmuşum. Maksimum frekans hızını ben de maksimum değere eşitledim.
Eğer doğru, sessiz ve serin çalışıyorsa fanı ellemenize gerek yok. Ben özel fan ayarıyla ilgili problem yaşıyorum, son konumda anlatmıştım. Bu yüzden sormak istedim.

Yeni konular

Geri
Yukarı