RX480 GPU-Z OpenCL Seçili Değil

DryreL

Kilopat
Yer
İstanbul/Köln
Daha fazla  
Meslek
Dijital Oyun Tasarımı
Kısa özet geçeyim. RX480 ekran kartım vardı. Techpowerup'daki çoğu insan RX580'e BIOS flashlamıştı. Benim de canım sıkıldı RX590'a BIOS flashladım. (Evet 580 değil, 590'a) Çünkü Sapphire NITRO+ modelinde çift BIOS bulunuyor. Diğerine geçerim demiştim. Demez olaymışım. BIOS flashlarken hata verdi ve ''Adapter not found'' hatası oluştu. Yani sistem ekran kartımı görmüyordu. Fanlar, ışıklar vb. çalışıyor ama monitör algılamıyordu. Saatlerce ciddi anlamda uğraştıktan sonra hayır, yok deyip tam ekran kartı çöp oldu derken yabancı forumlarda biraz takıldıktan sonra 1+8 pin metodunu gördüm. Ve onun sayesinde ekran kartımı kurtardım.

Ama bir sorun var, o da OpenCL gözükmüyor. Resimde RX580 gözüküyor, çünkü 580 flashını attım. Ama ilk başta kurtarırken orijinal 480 BIOS'unu atmıştım yine yoktu. 580'de de yok. Bu sorunu nasıl düzeltebilirim?

The Witcher 3 ve AC:Origins'e girdim ve kart sorunsuz çalışıyor. Ama bu OpenCL'de "Device not found" durumu beni rahatsız etti. Ekran kartı sürücüsünü DDU ile kaldırıp yeni en güncel sürümünü (12.2.1 Adrenalin 2019) başarıyla kurdum fakat bu sefer de Radeon Settings açılmadı. Ben de DDU ile kaldırıp tekrar bir önceki sürümüne 12.2.1'e geri döndüm. Radeon Settings çalışıyor bu sürümde (bende en azından), ama şu OpenCL'ye hala çözüm bulamadım.

Bilen varsa yardımcı olursa çok sevinirim

23.png
23-2.gif

Kısa özet geçeyim. RX480 ekran kartım vardı. Techpowerup'daki çoğu insan RX580'e BIOS flashlamıştı. Benim de canım sıkıldı RX590'a BIOS flashladım. (evet 580 değil, 590'a) çünkü Sapphire Nitro+ modelinde çift BIOS bulunuyor. Diğerine geçerim demiştim. Demez olaymışım. BIOS flashlarken hata verdi ve "adapter not found" hatası oluştu. Yani sistem ekran kartımı görmüyordu. Fanlar, ışıklar vb. çalışıyor ama monitör algılamıyordu. Saatlerce ciddi anlamda uğraştıktan sonra hayır, yok deyip tam ekran kartı çöp oldu derken yabancı forumlarda biraz takıldıktan sonra 1+8 pin metodunu gördüm. Ve onun sayesinde ekran kartımı kurtardım.

Ama bir sorun var, o da OpenCL gözükmüyor. Resimde RX580 gözüküyor, çünkü 580 flashını attım. Ama ilk başta kurtarırken orijinal 480 BIOS'unu atmıştım yine yoktu. 580'de de yok. Bu sorunu nasıl düzeltebilirim?

The Witcher 3 ve AC: Origins'e girdim ve kart sorunsuz çalışıyor. Ama bu OpenCL'de "device not found" durumu beni rahatsız etti. Ekran kartı sürücüsünü DDU ile kaldırıp yeni en güncel sürümünü (12.2.1 adrenalin 2019) başarıyla kurdum fakat bu sefer de Radeon settings açılmadı. Ben de DDU ile kaldırıp tekrar bir önceki sürümüne 12.2.1'e geri döndüm. Radeon settings çalışıyor bu sürümde (bende en azından), ama şu OpenCL'ye hala çözüm bulamadım.

Bilen varsa yardımcı olursa çok sevinirim.

Eki Görüntüle 351426Eki Görüntüle 351427

@DryreL Merhaba, 2 yılın ardından eğer hatırlıyorsaniz 1+8pin metodu nedir yardımcı olabilir misiniz? HD 5570 bir kartım var rbe ile biodu düzenleyip flashladim, karttan görüntü alabiliyorum ama adapter not found hatası alıyorum yardımcı olursaniz çok sevinirim.

Merhaba, 1+8 pin metodunu buradan öğrenebilirsiniz: Bricked your RX 480 due to bad flash?

Ya bende bir sorun var ya da kartta başka bir forumda HD 5770 için bunun 4 ve 5. pinlere yapılanını denedim olmadı, 1+8'i denedim olmadı karttan görüntü alabiliyorum ama tık yok sanırım vaz geçeceğim bu davadan :D
Merhaba, 1+8 pin metodunu buradan öğrenebilirsiniz: Bricked your RX 480 due to bad flash?

Kusura bakmayın @DryreL hocam cımbız yardımıyla 1 ve 8. pinlere kısa devre yaptırdığımda bir uzun 3 kısa bip sesi alıyorum, ekran kartı arızası yani. Acaba 1+8 pin methodu için ikinci bir ekran kartı veya onboard mı gerekiyor?

Son düzenleme:
İkinci ekran kartına gerek yok, bios flaşlarken bricked olan ekran kartını bu şekilde hayata döndürebiliyorsunuz. Sizde neden düzelmedi anlamadım.

İkinci ekran kartına gerek yok, BIOS flaşlarken bricked olan ekran kartını bu şekilde hayata döndürebiliyorsunuz. Sizde neden düzelmedi anlamadım.

Kartın bir fotoğrafını paylaştım anladığım kadarıyla zaten BIOS çipi olabilecek 3 tane chipset var başka bir forumda 5770 kartıyla yapılan yönteme baktım onumda arka şeması buna çok benziyordu ve yerleri hemen hemen aynıydı, ok ile gösterdiğim chipsete yapıyorum ama ise yaramıyor diğerlerini pek deneme şansım olmadı acikcasida kartı komple elime alırım diye korkuyorum bu sekilde yardımcı olabilir misiniz acaba?

Dosya Ekleri

• IMG_20210226_112014.jpg
    IMG_20210226_112014.jpg
    195,1 KB · Görüntüleme: 36
Ben RX 480 ekran kartımda yapmıştım, bu yöntemin hangi ekran kartlarında geçerli olup olmadığını bilmiyorum. O işaretlediğiniz yerdeki pinler yanlış galiba. PCI Express slotuna yakın olan pinlerde bu işlemin uygulanması gerekiyor. 1+8 pinleri ataç veya tel yardımıyla birbirine bağlayarak deneyebilirsiniz. Ekran kartınız eski olduğu için bir şey söylemem yanlış olur, keza benim de pek bilgim yok sadece aşağıdaki yöntemi uygulamıştım ve sorunum çözülmüştü.

1614338513773.png

(Yeşil işaretli yer)

Hey y'all,

In my latest bios flash endeavor, I managed to brick all my Sapphire RX 480 8b Ref cards at the same time. Note to self: Never flash all your cards at once.
What do I mean by brick? After rebooting, my cards would start, but I would have a black screen. No Post screen, nada. I tried my monitor on each card, tried only having one plugged in, etc, without avail.
I managed to find a short description on how to recover your card using 1+8 method, so I wanted to share it with you. (Props to Mikhan, How To: Unbrick Your Bricked Graphics Card/Fix a Failed...). I am no expert, but am outlining the steps I took. I take no responsibilites!

Note: You need either a graphcis card or a integrated graphics card (I used an old graphics card).

1. Unplug all your dead cards, plug in the working card (I used USB riser, seating it could work but with the paperclip it's going to be hard).
2. Boot your PC, press F11 to access BIOS settings (for me). You need enable that you primarily boot from your IGPU (or videocard). It should be somewhere under Advanced Settings > GPU cards or similar.
3. Turn off your PC. I now connected my monitor cable into the VGA input on my motherboard (so it was not directly plugged into the GPU card)
4. Turn your PC on to ensure that you can boot. If OK, turn off.
5. Unplug your working card, and connect one of your dead cards (Power+riser). Keep the monitor cable connected to the motherboard.
6. Use the 1+8 method. This means you connect pins 1 and 8 on your dead GPU using a paperclip, you bridge the pins so that they touch.
zto6zhi4n4yg.jpg

7. Turn on your PC. Post screen should appear. If not, check that paperclip is touching pins 1 and 8 (I gave it a nudge).
8. Once in Windows, open the cmd admin prompt for atiflash. Run atiflash -i and your dead card should appear, but state "fail".
9. Remove the paperclip, re-run atiflash -i, now you should see BIOS version (I liked to take this extra step).
10. Now reflash as you want using atiflash -f -p 0 xxx.rom.
11. Once finished, turn off your PC and repeat from step 5 for each card.
12. Do not forget to enter BIOS one last time to switch back the primary boot to your PCI Express card before you boot up using your resurrected cards.

Ben RX 480 ekran kartımda yapmıştım, bu yöntemin hangi ekran kartlarında geçerli olup olmadığını bilmiyorum. O işaretlediğiniz yerdeki pinler yanlış galiba. PCI Express slotuna yakın olan pinlerde bu işlemin uygulanması gerekiyor. 1+8 pinleri ataş veya tel yardımıyla birbirine bağlayarak deneyebilirsiniz. Ekran kartınız eski olduğu için bir şey söylemem yanlış olur, keza benim de pek bilgim yok sadece aşağıdaki yöntemi uygulamıştım ve sorunum çözülmüştü.

Eki Görüntüle 896978
(Yeşil işaretli yer)

Hey y'all,

In my latest BIOS flash endeavor, ı managed to brick all my Sapphire RX 480 8B ref cards at the same time. Note to self: Never flash all your cards at once.
What do ı mean by brick? After rebooting, my cards would start, but ı would have a Black screen. No post screen, nada. I tried my monitör on each Card, tried only having One plugged in, etc, without avail.
I managed to find a short description on how to recover your Card using 1+8 method, so ı wanted to share it with you. (props to mikhan, How To: Unbrick Your Bricked Graphics Card/Fix a Failed...). I am no expert, but am outlining the steps ı took. I take no responsibilites!

Note: You need either a graphcis Card or a integrated Graphics Card (ı used an old Graphics Card).

1. unplug all your Dead cards, plug in the working Card (ı used USB riser, seating it could work but with the paperclip it's going to be hard).
2. Boot your PC, press F11 to Access BIOS settings (for me). You need enable that you primarily Boot from your iGPU (or videocard). It should be somewhere under Advanced settings > GPU cards or similar.
3. turn off your PC. I Now connected my monitör cable into the VGA input on my motherboard (so it was not directly plugged into the GPU Card)
4. turn your PC on to ensure that you can Boot. If ok, turn off.
5. unplug your working Card, and connect One of your Dead cards (Power+riser). Keep the monitör cable connected to the motherboard.
6. use the 1+8 method. This means you connect pins 1 and 8 on your Dead GPU using a paperclip, you bridge the pins so that they touch.
zto6zhi4n4yg.jpg

7. turn on your PC. Post screen should appear. If not, check that paperclip is touching pins 1 and 8 (ı gave it a nudge).
8. once in Windows, open the CMD admin prompt for atiflash. Run atiflash -i and your Dead Card should appear, but state "fail".
9. remove the paperclip, re-run atiflash -i, Now you should see BIOS version (ı liked to take this extra step).
10. Now reflash as you want using atiflash -f -p 0 xxx.rom.
11. once finished, turn off your PC and repeat from step 5 for each Card.
12. do not forget to enter BIOS One last time to Switch back the primary Boot to your PCI Express Card before you Boot up using your resurrected cards.

Reis yardımların için teşekkür ederim, BIOS çipi benim kırmızı ile işaretlediğimmiş kodu mxic 25l512e MI-10G ama hala bu 1+8 pin olayını yapamadım karttan normal görüntü alabiliyorum, ama 1+8 methodu yaptığım zaman karta görüntü gelmiyor, gelsede yine adapter not found hatası alıyorum enteresan. Hayırlısı artık tekrardan yardımlarınız için teşekkür ediyorum iyi forumlar.
Merhaba tekrardan, sorunumu çözdüm, nasıl çözdüğümü de yardım konumda anlattım , yardimlariniz için tekrar teşekkür ediyorum, bu konuya bakan arkadaslara yardımcı olması açısından linki bırakıyorum. Hatalı BIOS modlama sonrası eski BIOS nasıl yüklenir?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı