RX550 OC yapılmalı mı?

theYagi

Hectopat
Makaleler
5
Anakart: ASUS TUF X570 PRO (Wi-Fi)
RAM: G.Skill tridentz RGB (16x2) 3600MHz CL16.
İşlemci: Ryzen 5 5600X.
Ekran kartı: ASUS ph (EVO) RX550 4 GB.
PSU: FSP Hydro G PRO 750W 80+ Gold.
Kasa: Cooler Master TD500 mesh.
Soğutucu: Thermaltake th360.
SSD: PNY XLR CS3030 1TB M.2

Sistem bu şekilde, işlemci ve ekran kartı darboğazını azaltmak için OC yapmalı mıyım sizce?

Son düzenleyen: Moderatör:
Tam mantık nedir bilmem ama 4 5 tane bile besler gibi geliyor.

Galiba ekran kartı stokları yüzünden idareten almış arkadaş.
Anakart: ASUS TUF X570 PRO (Wi-Fi)
RAM: G.Skill tridentz RGB (16x2) 3600MHz CL16.
İşlemci: Ryzen 5 5600X.
Ekran kartı: ASUS ph (EVO) RX550 4 GB.
PSU: FSP Hydro G PRO 750W 80+ Gold.
Kasa: Cooler Master TD500 mesh.
Soğutucu: Thermaltake th360.
SSD: PNY XLR CS3030 1TB M.2

Sistem bu şekilde, işlemci ve ekran kartı darboğazını azaltmak için OC yapmalı mıyım sizce?
Ekran kartı sıcaklık değerlerine göre düşünülebilir. Ama ne kadar etki eder orasını bilemem.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Şöyle bir video buldum. İşlemci de aynı.

Tam mantık nedir bilmem ama 4 5 tane bile besler gibi geliyor.
Çok kaba tabirle GPU, CPU ya veri gönderir ve görüntü işleme olur. Ancak, GPU çok hızlı şekilde CPU'ya veri gönderirse ve CPU bunu kaldıramazsa darboğaz meydana gelir. Bu durum tam tersi de olabilir.
GPU %70 kullanırken, CPU %100 kullanır ve tıkanır. Ekran kartının önünde güçsüz işlemci engeli olduğu için ekran kartı en fazla %70 ini kullanabilmiş olur.
Ancak konu sahibi hiç endişe etmesin. :)

Çok kaba tabirle GPU, CPU ya veri gönderir ve görüntü işleme olur. Ancak, GPU çok hızlı şekilde CPU'ya veri gönderirse ve CPU bunu kaldıramazsa darboğaz meydana gelir. Bu durum tam tersi de olabilir.
GPU %70 kullanırken, CPU %100 kullanır ve tıkanır. Ekran kartının önünde güçsüz işlemci engeli olduğu için ekran kartı en fazla %70 ini kullanabilmiş olur.
Biliyorum hocam, değerli yorumunuz için teşekkürler.
Bu arada RX550 idareten aldım.

Onu biliyorum aynı karttan kaç tane besleyeceğini hangi mantıkla hesaplayacağımızı bilmiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı