RX570 dalgalı GPU kullanımı

bedosus1

Femtopat
Merhabalar,
PC bileşenlerinden ve teknik özelliklerinden pek anlayabilen biri değilim maalesef. Genellikle araştırma yaptıktan sonra çözüme ulaştıramadığım hususlarda bilgilerinize sığınmaya çalışıyorum. Verdiğim rahatsızlık için şimdiden özür dilerim. Sorularımı parça parça ekleyeceğim sizlerde aynı özenle cevap verirseniz çok sevinirim.
Ek(sistem): AMD Ryzen 5 1600 işlemci.
Gigabyte B450M S2H anakart.
XFX RX570 ekran kartı.
Team T-Force 16 GB(2x8) RAM.
PNY 480GB SSD.
AOC C27G1 freesynic monitör.
Ek(oyunlar): LoL, Valorant, MMORPG oyunlar vs.
soru1) GPU ısım bir tık yüksek kaldığından Radeon üzerinden şu şekilde bir ayarlama yaptım.(sadece fan ayarlarını değiştirdim diğer bileşenleri bilmediğim için bir oynama yapmak istemedim.) Bu ayarlamada bir sıkıntı var mı öncelikle onu danışmak istedim. *sıcaklık değerlerim bu şekilde hep olması gereken standartlar arasında.(CPU ısımda ideal.)

Ekran görüntüsü 2021-02-03 125541.png

Soru2) önemli olan kısım ise burada değineceğim şey. Oyunlara girdiğimde genelde GPU kullanım değerlerim hiç sabit kalmıyor. Yüz ile sıfır arasında sürekli değişim gösteriyor. 0'dan 90'lara 90'lardan 30'lara vs sürekli bir seyir halinde. PC boştayken genelde 0 ve 7 arasında değişiyor o normal gibi ama oyunlarda bu tarz bir sapma mevcut. CPU kullanımı ise belirttiğim oyunlarda 35-37 arasında değişip sabit kalıyor. Oyunlarda herhangi bir yırtılma olmuyor.(freesyn. Kullandığımdan ötürü sanırım.) Kasma, takılma, kapanma gibi sıkıntılar hiç yaşamadım. FPS değerlerim oynayabiliyor ancak Radeon'un performans yorumuna göre mükkemmel sonuçlar alıyorum. Ortalama FPS değerlerim 135 falan oluyor genelde. Ama yine de bu sapmaları takip ettikçe oyunlardan keyif alamaz oldum, yorumlarınızı bekliyorum.

Soru3) bu sistem ile Twitch gibi bir platforma bu tarz oyunlarını sıkıntısız yapabilir miyim? Birkaç yerde GPU kullanım oranında sapmalarınız varsa sürekli drop yersiniz vs yazılmış o husustada danışmak istedim.

Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

Saygılarımla...

12.PNG

Sapphire Nitro+ RX580 kullanıyorum ve bende de böyle oluyor. Bu dalgalanma sorununu çözemedim ne zamandır. Kasma, donma yaşamıyorum sanırım artık normal diye kabullenmeye başlayacağım.

Eki Görüntüle 864210

Sapphire Nitro+ RX580 kullanıyorum ve bende de böyle oluyor. Bu dalgalanma sorununu çözemedim ne zamandır. Kasma, donma yaşamıyorum sanırım artık normal diye kabullenmeye başlayacağım.
+ ben de sanırım kabullenmek üzereyim ancak son bir çare bir konu açıp burdan hakim insanların bilgilerine bi danışayım dedim. Düzelme olmaz ise bana bir sorun çıkarmadığından yokmuş gibi davranacağım :p

Geri
Yukarı