RX570 ekran donuyor ama PC çalışıyor

Kısacı

Hectopat
Makaleler
1
Sistemi yeni topladığım zamanlarda da karşılaştığım ama sonradan geçtiği için açmadığım konudan mağdur olduğum için bu konuyu açıyorum. Bilgisayarı açıyorum 15 sn de masaüstüne geçiyor, genellikle 2dk sonra hem ses hem görüntü donuyor ardından görüntü gidiyor. Ama PC hala çalışır durumda ve ekran kartı devir halinde fan çalıştırıyor. Fanın böyle çalışmasının nedeni için yüksek ısı diyorlar forumlarda lakin 12 saat açılmamış bilgisayarda kart ne kadar sıcak olabilir ki? Neyse görüntü gidiyor sistem çalışıyor falan 2. kez açtığımda PC'yi aynı olayı yaşama ihtimalim daha az olsa da yaşanıyor, 3. kez açtığımda sorun çıkarmadığını fark ediyorum. PSU kaynaklı da olabilir. Sizce neden böyle oluyor ve çözümü nedir?

PSU: Arecool VX500 (çıkış gücü 456W)
Ekran kartı: XFX RX570 4 GB XXX.

Herkeste olmaya başladı bir Allah'ın kuluda ne video çekiyor ne yardımcı oluyor yok kardeşim PSU'da da sıkıntı yok RAM'lerde de canavar gibi PC'lerde bile oluyor cidden bunun sebebini bilen yok mu 2080'li sistemde oluyor AMD'li sistemde oluyor.

Bana sorun ekran kartı veya RAM gibi geldi. Driver problemi falan olsa ilk topladığınızda da olmazdı muhtemelen. O yüzden acaba farklı bir ekran kartı deneyebilir misiniz? Ya da dahili GPU'su varsa işlemcinizin ekran kartını çıkarıp denerseniz de sorunu anlayabiliriz.

Sorunun RAM kaynaklı olabileceğini de düşünme sebebim bahsettiğiniz problem bende de vardı yani arada bir oluyordu bazı günler hiç olmuyordu. Ekran kartını değiştirmeme rağmen sorunu çözemedim. RAM'lere Memtest86 ile test uyguladım yine sorun yok gibi gözüküyordu ama nedense XMP modunu kapadığımda düzeliyordu. Bende XMP modunu otomatik bırakmak yerine değerleri elle girdim ve sorunum çözüldü.

Son düzenleme:

Bende olmuyor.

XMP modunu kapadığımda düzeliyordu. Bende XMP modunu otomatik bırakmak yerine değerleri elle girdim ve sorunum çözüldü.

PC'yi topladığımda XMP yapımını bilmiyordum ve 5 ay 2400MHz ile kaldı bilgisayar. 3000MHz'e profillediğimden beri bu sorunla savaşıyorum. Fakat ilk topladığım da aynı problem vardı ve bahsettiğim gibi XMP nedir bilmiyordum.

Hocam son 1 ay içerisinde Rx570 görüntü gitme, black screen, blue screen, wattman sorunlarıyla ilgili yüzlerce mağdur var. Rx570 kartlarda kronik bir sorun olduğunu düşünüyoruz. Bendede Rx570 var. Donma, mavi ekran sorunları alıyorum ve halen çözemedim. İşin kötü tarafı kesin çözümü kimse de bilmiyor.

Anladım hocam. İnternette bu sorunun çözümünü bulamadığım içi foruma yazdım ama başkalarının da müzdarip olduğunu düşünmemiştim.
Not: Bilgisayarı kapatıyorum ama PC aynı hatayı veriyor (ekran kartı fan) ve kapanmıyor.

Son düzenleme:
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…