Çözüldü RX570 sistemde ekran gidiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

fikotr74

Hectopat
İyi günler. Benim sorunum, (MSI RX570 Armor 8 GB OC GDDR5 256Bit AMD) ekran kartı birkaç saat çalıştıktan sonra hem dispay port hem HDMI porta iken görüntü bir anda gidiyor." kabloyu kontrol edin." hatası alıyorum. Kablolar yeni. Yenisiyle değiştirdim sorun yine aynı. Yeni satın aldığım ASUS X570 anakart, 650W Power, 16 GB DDR 4 RAM ve Samsung M.2 980 Pro sistemdede de ekran kartı, bu ekrana görüntü vermeme hatası verdi.

Ben hiç oyun sevmediğim için, sadece " ueys.mersin.edu.tr "adresinden canlı ders izlerken bilhassa canlı dersi (F11) tam ekran yaptıktan bir saat kadar sonra hata oluyor. Diğer zamanlar pek hata vermiyor. Sadece " ueys.mersin.edu.tr "adresinden canlı ders izlerken 1 saat sonra görünütü gidiyor."

Display Port ya da HDMI port kablosunu kontrol edin hatasını veriyor. Bu ekran kartını, hangi sisteme takarsam takayım. Sürücüsünü güncellesemde yine çalıştıktan 1 saat kadar sonra yine monitöre görüntü gitmiyor. Siyah ekran oluşuyor. İlginiz için şimdiden teşekkürler.

Çözüm
Aynı sorun bende de var düzeldi mi sizde söyler misiniz?

Bende düzeldi. Sesi Display Port'tan değil de anakartdaki Realtek yongasındaki jacka taktım. Sistem fanları yoktu. Onları anakarta takıp ekledim. Bir de AMD Radeon yazılımında performans kısmındaki frekans ve voltaj ayarlarını düşürdüm. Güç kısmında Power'ı - 10'a çekince bende bir daha hiç olmadı.

ayarlar.jpg

ayarlar-1.jpg

Bende ayarlar bu şekilde. Anca böyle kurtardı yani.
AMD R7 240 ile denedim, onda öyle bir sorun olmuyor. Lakin bu sorun çıkaran MSI RX570 Armor 8 GB OC Ekran kartımı diğer PC'ye takınca da aynı sorun oluyor. Yani çalıştıktan yaklaşık 1 saat sonra Ekran kararıyor. Yani monitöre DPI ve HDMI porttan giden sinyal kesiliyor. Hatta bazen sistemi de saptırıyor. Kapatmak ya da reset atmak zorunda da kalıyorum. Her zamanda olmuyor. Üstte belirttiğim şartlarda oluyor.

MSI RX570 Armor 8 GB OC dışında tüm sistemi yeni aldım. Bu arada Samsung UHD 4K monitör kullanıyorum. İşletim sistemi de yeni kuruldu.

Monitörü kaç Hz'de kullanıyorsunuz? Ben GT 1030 aldım, monitörüm 144 Hz ama ekran kartında Display Port olmadığı için HDMI kablo ile kullanıyorum. HDMI ile Max 120 Hz ayarlayabilmiştim ama bahsettiğiniz ekran kararması durumunu yaşadım. 60 Hz olarak ayarlayınca hiç sorun kalmadı.

Monitörü kaç Hz'de kullanıyorsunuz? Ben GT 1030 aldım, monitörüm 144 Hz ama ekran kartında Display Port olmadığı için HDMI kablo ile kullanıyorum. HDMI ile Max 120 Hz ayarlayabilmiştim ama bahsettiğiniz ekran kararması durumunu yaşadım. 60 Hz olarak ayarlayınca hiç sorun kalmadı.

Ben de 60 Hz kullanıyorum. Zaten 2 seçenek çıkıyor. 30 Hz ve 60 Hz.
Bu arada bir şey fark ettim. Ekran karardığında fareyi tıklayınca görüntü hemen geri geliyor. Sorunu sadece Mersin Üniversitesi uzaktan erişim canlı ders yayınında yaşıyordum zaten. En azından benim RX 570 ekran kartında fare tıklaması ile durumu idare ediyorum şu an.

Aynı sorunu çift monitör kullanmaya başladığımda yaşadım. 144Hz ve 60Hz iki monitörden görüntü alıyorum. Ekran kartı boşta 300'e 1750 çalışıyor ve ben de bunu fark edip kıstım, biraz da olsun kesildi sorun ama tamamen gitmiş değil.

Aynı sorun bende de var düzeldi mi sizde söyler misiniz?

Bende düzeldi. Sesi Display Port'tan değil de anakartdaki Realtek yongasındaki jacka taktım. Sistem fanları yoktu. Onları anakarta takıp ekledim. Bir de AMD Radeon yazılımında performans kısmındaki frekans ve voltaj ayarlarını düşürdüm. Güç kısmında Power'ı - 10'a çekince bende bir daha hiç olmadı.

ayarlar.jpg

ayarlar-1.jpg

Çözüm

Eki Görüntüle 974225

Eki Görüntüle 974226

Kankam voltaj ayarlarıyla falan oynayınca garanti dışı kalmıyor mu bilmediğimden soruyorum çünkü geçenlerde bidaha olmuştu pc kendini resetledi bir süre olmadı dün tekrar olmaya başladı

Hayır olmuyor. Zaten voltajı düşürüyorsunuz. Ona izin olduğu için amd kullanıcılarına o ayarı koymuş. O bahsettiğiz overlock için geçerli. Bu undervolt tam tersi yani.

Geri
Yukarı