RX570 sistem aniden donuyor

Bodyponk

Kilopat
Daha fazla  
Herkese merhabalar. 1.5 yıldır İtopya'nın v2.5 serisini kullanıyorum, ekran kartını geçen hafta aldım. Dün Apex Legends oynarken PC aniden dondu ekran rengi turuncu oldu hoparlörden "dııııt" diye takılma sesi geldi reset tuşu bile çalışmıyordu. Güç düğmesine basılı tutup kapatmak zorunda kaldım. Daha sonra tekrar açıp oyuna girdim tahmini 10dk sonra yine aynı sorunla karşılaştım. Dedim Apex PC'yi yoruyor herhalde bir de LoL'de deneyeyim. Oyuna girdim şampiyon seçme ekranında yine aynı şekilde takıldı. Daha sonra kasanın içini açtım bileşenleri kontrol ettim her şey normal gözüküyordu. RAM'i çıkarıp taktığımda biraz uğraştırmıştı 15 defaya yakın çıkar tak yaptım bilgisayarı açtığımda görüntü gelmiyordu silgiyle silince düzeldi. Dün gece açık bıraktım bilgisayarı Steam'den oyun indiriyordum sabaha kadar takılma olmamış. Akşam tekrardan oyunlarda deneyeceğim.

YouTube'da bulduğum bir video kısmen aynısı Video
Sıcaklık değerleri Bu şeklinde.

Bilgisayar özellikleri:
RAM: Corsair 8 GB DDR4 2400MHz.
İşlemci: Ryzen R3 1200.
Anakart: ASUS Prime A320M-R.
Ekran kartı: MSI RX570 Armor 4 GB.
Güç kaynağı: Thermaltake Litepower 450W.
HDD: 1TB.
SSD: 250GB Samsung Evo.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar. Benzer bir sıkıntıyı XFX RX 590 ekran kartım ile yaşamıştım. Ufak bir cızırtı sesi ardından siyah ekran oluyordu fakat kasa çalışmaya devam ediyordu. Size tavsiyem DDU programı ile şu an kullandığınız sürümü kaldırın. 20.4.2 ve 20.2.2 sürümlerini deneyin. Yine bu hata ile karşılaşırsanız kartın frekans MHz değerini ve güç limitini düşürmek belki çözüm olabilir. Ayrıca undervolt işlemini de deneyebilirsiniz.

Evet sürücünüzün sürümü 20.5.1 mi? Öyle ise DDU ile kaldırıp, WHQL sürücüye geçin.

Oynadığım oyunu SSD'den HDD'ye taşıdım 2 saattir loldeyim atmadı oyundan. 20.5.1 sürümü yüklü şu an da bakalım eğer ki tekrar sıkıntı yaparsa deneyeceğim.
Sabah 6'dan gece 11e kadar pc açıktı 6-7 saat oyunda kaldı hiç atmadı. Tam yatarken lole bakayım dedim maalesef ki yine dondu. Yeniden başlattığımda ekranda Wattman hatası verdiğini gördüm. Şimdi ne yapmamı önerir siniz?
Evet sürücünüzün sürümü 20.5.1 mi? Öyle ise DDU ile kaldırıp, WHQL sürücüye geçin.
Hocam ne yaptıysam olmadı yine hata veriyor 20.4.2 sürümüne geçtim 2-3 gün atmadı bugün terkar dan attı. Sizin dediğiniz VHQL nedir acaba?

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    71,1 KB · Görüntüleme: 40
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı