RX570 sistem siyah ekran verip kilitleniyor

penguerde

Hectopat
Merhaba. Benim sistemimde Sapphire Pulse RX570 OC GDDR5 4 GB 256Bit ekran kartı var. Ekran kartım aldığım günden beri -yaklaşık 2 yıldır- sistemimde sıkıntılara yol açıyor. Bazen sistemim kitleniyor ve siyah ekran veriyor, bazen renkler bozulup geri geliyor, bazen görüntü bir anda gidip geliyor. Gerek yabancı gerek Türkçe forumlardan bayağı bir araştırdım ve sorunlarımın herhangi bir çözümü yok. Hatta Technopat'da da konu açmıştım buna dair fakat onda da bir çözüme ulaşamadı. Şimdi size sorum şu; sizce ekran kartını servise gönderip risk alınır mı (şimdi diyebilirsiniz neden servise daha önce götürmedin diye. Çünkü problemin ekran kartında olduğunu yeni anladım)? Bir de sizce bu ekran kartını 2.el olarak sattığım zaman bozuk diyerek mi satmalıyım. Yani ürün aldığımda böyleydi ve araştırmalarım doğrultusunda çoğu RX570'de bu sorun varmış. Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Gene Sapphire gene WattMan geçmiş olsun.
Ben buna yazılımsal demem açıkçası. Wattman hatası daha çok donanımsal bir sorun. Ekran kartı cevap vermeyi kestiği zaman bu hata ortaya çıkmakta. Bunun sebebi gördüğüm kadarıyla Sapphire gibi üreticilerin kartlarını fütursuzca overclock etmesi.

Çözüm önerim? GPU frekansını 100 MHz aşağıya çekin ya da biraz voltajı artırın. Özetle, GPU'yu daha kararlı çalışacak hale getirin.

Bu hatanın eski adı AMD sürücüsü yanıt vermeyi kesti idi. Şimdi sürücüler güncellenince adı Wattman oldu. Sorun aynı, hata farklı...

Yeni konular

Geri
Yukarı