RX570 sistemde FPS bir anda düşüyor

corlulu

Hectopat
Yer
Отгонтэнгэр
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Motherboard: MSI A320M-A PRO
GPU: Asus RX570
CPU: AMD Ryzen 3 3200G
RAM: Corsair Vengeance 8GB 3000Mhz RAM
Case: Corsair iCUE 465X
Meslek
Harbiye Nazırı
RX570.
Ryzen 3200G.
A320M.
8 GB RAM [3000MHZ]

Sistem özelliklerim bunlar. Oynadığım oyunlar da sistemin kaldırabileceği ve testleri yapılmış oyunlar. Fakat bu oyunlara girdiğimde normal bir şekilde oynarken bir anda FPS sabit 100'lerde iken yarım saniye veya 1 saniyeliğine FPS düşmesi yiyorum.

Arkadaşımla bu konuyu araştırırken bir karar aldık. Discord yayını açtım ve AMD'nin sıcaklık, MHz, kullanımını sağ üste koyduk ve o 1 saniyelik droplarda neredeyse her şeyin kullanımı %1'lere düşüyor bunun sebebi ne olabilir? Ekran kartı sıcaklığı 65 derecelerde, işlemci de onun gibi.

Discord yayını yaptığım arkadaşımın bilgisayarı da aynı ve o da bunları yaşıyor.

RX570.
Ryzen 3200G.
A320M.
8 GB RAM [3000MHZ]

Sistem özelliklerim bunlar. Oynadığım oyunlar da sistemin kaldırabileceği ve testleri yapılmış oyunlar. Fakat bu oyunlara girdiğimde normal bir şekilde oynarken bir anda FPS sabit 100'lerde iken yarım saniye veya 1 saniyeliğine FPS düşmesi yiyorum.

Arkadaşımla bu konuyu araştırırken bir karar aldık. Discord yayını açtım ve AMD'nin sıcaklık, MHz, kullanımını sağ üste koyduk ve o 1 saniyelik droplarda neredeyse her şeyin kullanımı %1'lere düşüyor bunun sebebi ne olabilir? Ekran kartı sıcaklığı 65 derecelerde, işlemci de onun gibi.

Discord yayını yaptığım arkadaşımın bilgisayarı da aynı ve o da bunları yaşıyor.
Hangi oyunlarda gerçekleşiyor bu drop?

Tek kanal bellek kullandığınız için drop olabilir. Arkadaşınızdan bir adet RAM daha alarak test etmelisiniz. Sorunun büyük ihtimal çözüleceğini düşünüyorum.

Arkadaş oyun belirtmemiş ama bende tek kanal ram kullanıyorum, çift kanal 16Gb kullanırken yağ gibi akan oyunlar tek kanal 8Gb'ye geçince droplanmaya başladı.

Ekran kartı ayarlarından oyun profilini de e-Sports olarak işaretlemedi öneririm anlık FPS droplarını gidermeye çalışan bir ayar olduğu yazıyor bende de RX570 var ben e-Sports'ta kullanıyorum.

Hangi oyunlarda gerçekleşiyor bu drop?

Hemen hemen her oyunlarda

Tek kanal bellek kullandığınız için drop olabilir. Arkadaşınızdan bir adet RAM daha alarak test etmelisiniz. Sorunun büyük ihtimal çözüleceğini düşünüyorum.

Arkadaşımın çift bellek 16 GB RAM'i var

HDD kaynaklı olabilir ama son yazdıklarının HDD ile alakası yok gibi sürücülerin güncel mi ve hangi güç planı ayarında kullanıyorsun.

Yüksek performans güç ayarında ve oynadığım oyunların çoğu SSD de hocam

Ekran kartı ayarlarından oyun profilini de e-Sports olarak işaretlemedi öneririm anlık FPS droplarını gidermeye çalışan bir ayar olduğu yazıyor bende de RX570 var ben e-Sports'ta kullanıyorum.

Hocam o ayarlı içiniz rahat olsun

Lütfen çözüm bulun çok koyuyor bu bana.

Yeni konular

Geri
Yukarı