RX570 ve İ59400F darboğaz olur mu?

Yanıtınız için teşekkür ederim. İşlemci, soğutma sisteminiz hava veya sıvı soğutma mı? Termal macununuz hakkında bilgi verir misiniz?.
Hava soğutma olarak Akasa Venom kullanıyorum, soğutması gerçekten çok iyi.

Termal macun hakkında bir bilgim yok sistemi teknobiyotikten topladım onların sürmüş olduğu bir şey 😬
Soğutucu kadar kasa da önemli tabi. Aerocoll Quartz Red kasam var, hava sirkülasyonu o kadar iyi değil ama yine de gayet yeterli bir kasa.

Önü cam olduğu için fazla hava almıyor. Mesh kaplama ile onu da yapıcam inşallah.
Yani sonuç olarak güzel bir kasa ve güzel bir soğutucu işini görücektir. 👍

Yükseltme yapacağın zaman yine yazabilirsin yardımcı olmaya çalışırım şimdi uyuyim 😅

Hava soğutma olarak Akasa Venom kullanıyorum, soğutması gerçekten çok iyi.

Termal macun hakkında bir bilgim yok sistemi teknobiyotikten topladım onların sürmüş olduğu bir şey 😬
Soğutucu kadar kasa da önemli tabi. Aerocoll Quartz Red kasam var, hava sirkülasyonu o kadar iyi değil ama yine de gayet yeterli bir kasa.

Önü cam olduğu için fazla hava almıyor. Mesh kaplama ile onu da yapıcam inşallah.
Yani sonuç olarak güzel bir kasa ve güzel bir soğutucu işini görücektir. 👍

Yükseltme yapacağın zaman yine yazabilirsin yardımcı olmaya çalışırım şimdi uyuyim 😅
İşlemci fanı şuan satılmıyor bütçesi ne kadar?

Rampage redsky kasa kullanıyorum önde 3 adet fan mevcut içeriye hava veren kapağı çıkartarak gözlemlediğimde 5 10 derece gibi sıcaklık oynaması gördüm hem cpu hem gpu için mesh kaplama hakkında bilgi verebilir misiniz rica etsem nerede yaptırabilirim benimde ihtiyacım var gibi duruyor.

Stok soğutucu kullanıyorum sessiz bir hava soğutma ve termal macun yenilemesi ile gayet iyi değerler alabilirim sanırsam.

İşlemci fanı şuan satılmıyor bütçesi ne kadar?

Rampage redsky kasa kullanıyorum önde 3 adet fan mevcut içeriye hava veren kapağı çıkartarak gözlemlediğimde 5 10 derece gibi sıcaklık oynaması gördüm hem cpu hem gpu için mesh kaplama hakkında bilgi verebilir misiniz rica etsem nerede yaptırabilirim benimde ihtiyacım var gibi duruyor.

Stok soğutucu kullanıyorum sessiz bir hava soğutma ve termal macun yenilemesi ile gayet iyi değerler alabilirim sanırsam.
Evet soğutucu artık stoklarda bulunmuyor işlemci önerisi diye ayrı bi konu açarsan arkadaşlar yardımcı olur.
Mesh kaplama ben de nerde yapılır bilmiyorum ama kapağı götürüp cam kısmını söktürmeyi düşünüyorum. Sonra sökülen yere de mesh kaplama. Öyle olduğu zaman öndeki 3 fan da baya iyi hava üfleyecek içeriye. Siz de demişsiniz 10 derece farketti diye sorunun kaynağı böylece belli de oldu.
Şöyle bi soğutucu buldum bakabilirsiniz;
https://www.hepsiburada.com/xigmate...md-cpu-fan-p-HBV000009GB62?magaza=Hepsiburada
Bunun için bütçeniz nedir acaba?
Biraz sesliymiş heralde fan...
Şunları buldum bunlar gayet iyidir :)

Son düzenleme:
Darboğaz yalnızca işlemcinin ekran kartına yaptığı bir şey değildir. RX 550 gibi bir karta R7 3800X gibi bir işlemci takarsanız o da darboğaz olur (ekran kartının darboğazı) ki burada da durum o. Örneğin yine çok iyi bir işlemciyle çok iyi bir ekran kartıyla 8 GB tek modül 2133MHz bir RAM kullanın orada da RAM darboğaz yapar.

Eğer işlemciye çok yüklenen farklı programlar kullanmıyorsanız, sadece oyun oynuyorsanız evet işlemciyi gerektiğinden yüksek seçmişsiniz ama ileride ekran kartını güncelleyeceğiniz zaman bunu işlemciyi değiştirmeden yapabilirsiniz. Yani bu çok da istemediğimiz bir şey değil.

Isınma sorusuna gelecek olursak çok normal, test programı o sırada yalnızca işlemciyi ısıtıyorken, oyun oynadığınızda kasanın içindeki tüm parçalar ısınıyor ve birbirlerini de ısıtıyorlar. Bu nedenle testte daha soğuk çıkması normal. Ayrıca soğutucu isterse o kullanımlarda daha soğuk çalıştırabilir ama çalıştırmıyor, çünkü o sıcaklıkları riskli görmüyor. Fan devrini boşuna yükseltip ses yapmak istemiyor. Sizin içiniz rahat etmiyorsa internetten araştırıp fan hızlarını yükseltebilirsiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet soğutucu artık stoklarda bulunmuyor işlemci önerisi diye ayrı bi konu açarsan arkadaşlar yardımcı olur.
Mesh kaplama ben de nerde yapılır bilmiyorum ama kapağı götürüp cam kısmını söktürmeyi düşünüyorum. Sonra sökülen yere de mesh kaplama. Öyle olduğu zaman öndeki 3 fan da baya iyi hava üfleyecek içeriye. Siz de demişsiniz 10 derece farketti diye sorunun kaynağı böylece belli de oldu.
Şöyle bi soğutucu buldum bakabilirsiniz;
Xigmatek Xigmatek Tyr Sd964B İntel/Amd Cpu Fan Fiyatı
Bunun için bütçeniz nedir acaba?
Biraz sesliymiş heralde fan...
Şunları buldum bunlar gayet iyidir :)

Önerileriniz için tekrardan teşekkür ederim.
Birde rica etsem müsait olduğunuzda sıcaklık konusunda kapak konusunda derdimi bu konuda anlattım bakabilirmisiniz?

Önerileriniz için tekrardan teşekkür ederim.
Birde rica etsem müsait olduğunuzda sıcaklık konusunda kapak konusunda derdimi bu konuda anlattım bakabilirmisiniz?
Baya yardımcı olmuşlar :)
Bence de mesh panel yaptırmalısın ama masrafının çok olmaması gerek.
Egzoz fan dışında üstteki fanlar da önemli hatta egzoz fanı tepeye takarsan daha faydalı olur. Çünkü sıcak hava akımı tepeye çıkıyor ve üst taraftan direk atılıyor.
Alınacak performans hakkında kaç derecelik bir fark olduğunu kesin anlamalısın bu yüzden işlemciyi stres testine sokabilirsin. Bir kapak takılıyken bir de değilken ama ard arda yapma birini yapıp bir süre bekleyip işlemci sıcaklığı gene azaldıktan sonra diğerine geç.
Ben çoktan mesh panel yaptırırdım ama malum üniversite sınavım var bu sene o yüzden zaman bulamıyorum ama bence sen maliyeti çok fazla değilse mesh panel yaptırmalı ve de kasanın nimetlerinden yüzde yüz faydalanıp tepeye fanlar takmalısın.
Bütçe sıkıntın varsa aşama aşama yükseltme yapabilirsin. İlk olarak mesh panel, sonra tepeye bir fan. Tepeye 2 tane de olur ama 2 tane egzoz fan yeterli olacaktır.
Yükseltmelerden sonra biraz zaman daha bekleyip işlemci soğutucu almanızı da öneririm ama ucuz bi şey olmalı indirimlerden kaptığın bir şey olabilir. Mesela dün gördüm bir tane 120 TL mi neydi kötü de değil.
Tahminimce mesh panel 50 TL yeni alacağın fan da max 70 olsa kasa maliyeti de 120 tutar.
Sonra kendi isteğinize bağlı olarak işlemci soğutucu alabilirsiniz. Burda önemli olan kasayı modifiye ettikten sonra sıcaklıkların düşeceğinden net emin olman. Bu yüzden test test test.

Uyarı! Bu konu 4 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı