RX5700 XT sistem önerisi

Palamutkafali

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Organizasyon sorunlusu
Elimde aşağıda yazdığım sistem bulunmakta.

İşlemci: Ryzen5 1600 12nm.
Ekran kartı: ASRock RX580 8 GB OC.
RAM: XPG Spectrix 3000MHz 8 GB.
Anakart: ASRock A320M HDV 3200MHz.
PSU: Dark Force 600W.
SSD: Adata 240GB.
HDD: Seagate 1TB 7200RPM.
Monitör: AOC 27V2Q FreeSync 75Hz 1080P

Aklımda olan düşünce RX580 satıp RX5700 XT alıp kasaya takmak. Fakat pek bilgi sahibi değilim. RX5700 XT bu sistemde darboğaz yapar mı 1080P'de kullansam? İlla 2K veya 4K çözünürlükte oynamam mı gerekir? RAM bana sıkıntı yaşatır mı? İşlemciyi de yükseltmem gerekir mi? Bana 1080P Ultra'da her oyunu 60 FPS'nin altına inmeden oynatabilecek bir kasa kurmak istiyorum. Şu an RX580 beklentimi gayet karşılıyor bazı oyunlar hariç. RDR2, AC Odyssey gibi ki daha bugün AC'nin yeni oyunu tanıtıldı yarın fragmanı gelecek. Onun haricinde Cyberpunk, Elder Scrolls 6, GTA 6, gibi daha sonraki yıllara dönük pişman etmeyecek bir kasa olsun istiyorum çünkü biliyorum bu ekran kartıyla bu oyunları Ultra'da oynayamayacağım. RX5700 XT alsam bu sistemde ne gibi bir değişiklik önerirsiniz ya da asıl merak ettiğim halihazırdaki bu PC'ye taksam bana 1080P'de dropsuz 60 FPS'nin altına düşmeden darboğaz yapmadan oyun oynatır mı? Çünkü izlediğim kadarıyla 1080P'de aldığı FPS oranı aşırı yüksek. Her türlü farklı marka ekran kartına ve tavsiyelerinize açığım. Ya da her şeyi geç sabret DDR5 RAM'leri ve AMD'nin Ray Tracing ekran kartlarını mı bekle dersiniz yorum sizde.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hayır hocam 12Nm'lik 1600 takılı bu sistem ile 2070'de gider 5700'de AMD Ray Tracing kartına gelince de çook beklicez gibi duruyor 5700XT şu an 2070 ile baş başa giden bir kart gelecek odaklı olacaktır illaki sizi hayal kırıklığına uğratmaz YouTube'da 5700XT ile ilgili çok video var hocam onlara bir bakın kafanızada soru işareti kalnasın derim :)

Hayır hocam 12Nm'lik 1600 takılı bu sistem ile 2070'de gider 5700'de AMD Ray Tracing kartına gelince de çook beklicez gibi duruyor 5700XT şu an 2070 ile baş başa giden bir kart gelecek odaklı olacaktır illaki sizi hayal kırıklığına uğratmaz YouTube'da 5700XT ile ilgili çok video var hocam onlara bir bakın kafanızada soru işareti kalnasın derim :)

Ya açıkçası RTX takıntım yok ama RTX 2070 ve RX5700 XT ikisini karşılaştırınca genelde 5700XT bir tık daha önde. Fiyatı yüzünden hiç sıcak bakamıyorum NVIDIA'ya. RTX teknolojisinin değil de marka parası veriyormuşum gibi hissediyorum. Vidyoların çoğunu izledim. Kafamda kalan tek soru işareti R5 1600 ve RAM. RAM pek sorun değil aslında birtane daha 8 GB aynısından alabilirim RX5700 XT taktıktan sonra ama işlemciyle ilgili YouTube'da ikisinin olduğu bir tane test var onda da eleman öyle bir vidyo yapmış ki hangi ayar hangi çözünürlük bilmiyoruz. Şu an bu kasada sadece ekran kartını 5700XT takıp 1080P Ultra'da 60'ın altına düşmeyeceğini bilsem drop, darboğaz vs olmadan şimdi sipariş veririm. Aynı zamanda evet RX5700 XT en azından 2-3 yıl içersinde çıkacak oyunları dediğim ayarlarda sorunsuz oynatır gibime geliyor. Tabi bu süre zarfında zaten illaki işlemciyi yenilemiş olurum.

Ya açıkçası RTX takıntım yok ama RTX 2070 ve RX5700 XT ikisini karşılaştırınca genelde 5700XT bir tık daha önde. Fiyatı yüzünden hiç sıcak bakamıyorum NVIDIA'ya. RTX teknolojisinin değil de marka parası veriyormuşum gibi hissediyorum. Vidyoların çoğunu izledim. Kafamda kalan tek soru işareti R5 1600 ve RAM. RAM pek sorun değil aslında birtane daha 8 GB aynısından alabilirim RX5700 XT taktıktan sonra ama işlemciyle ilgili YouTube'da ikisinin olduğu bir tane test var onda da eleman öyle bir vidyo yapmış ki hangi ayar hangi çözünürlük bilmiyoruz. Şu an bu kasada sadece ekran kartını 5700XT takıp 1080P Ultra'da 60'ın altına düşmeyeceğini bilsem drop, darboğaz vs olmadan şimdi sipariş veririm. Aynı zamanda evet RX5700 XT en azından 2-3 yıl içersinde çıkacak oyunları dediğim ayarlarda sorunsuz oynatır gibime geliyor. Tabi bu süre zarfında zaten illaki işlemciyi yenilemiş olurum.

Büyük ihtimal dar boğaz yaşanmaz hocam dediğiniz gibi NVIDIA bir tık marka parası :) 5700XT hem uygun hem RTX'e takılmıyor iseniz sizin için biçilmiş kaftan gibi duruyor şu an hem uzun ömürlü hem piyasanın en iyi 50 kartı arasına girmiş bir kart biraz daha aratştırıp kafanızda soru işareti kalmayacak zamana gelene kadar düşünün derim indirimleri mutlaka takip edin uyguna bulursanız mutlaka kaçırmadan düşünmeden alın :D.

Büyük ihtimal dar boğaz yaşanmaz hocam dediğiniz gibi NVIDIA bir tık marka parası :) 5700XT hem uygun hem RTX'e takılmıyor iseniz sizin için biçilmiş kaftan gibi duruyor şu an hem uzun ömürlü hem piyasanın en iyi 50 kartı arasına girmiş bir kart biraz daha aratştırıp kafanızda soru işareti kalmayacak zamana gelene kadar düşünün derim indirimleri mutlaka takip edin uyguna bulursanız mutlaka kaçırmadan düşünmeden alın :D.

Çok teşekkür ederim yine de bekleyeceğim diğer arkadaşların tavsiyelerini. Hem dediğiniz gibi biraz daha araştıracağım. İndirimleri kovalamakta mantıklı bir seçenek.

Elindeki sisteme GTX 1660 Super'den yukarısında darboğaz yaratır gidip o sisteme RX 5700 XT gibi 2K ekran kartı takman saçma ve gereksiz olur.

Elindeki sisteme GTX 1660 Super'den yukarısında darboğaz yaratır gidip o sisteme RX 5700 XT gibi 2K ekran kartı takman saçma ve gereksiz olur.

Aslında kafamdaki 5700XT takıp, önce RAM ekleyip sonra işlemciyi değiştirmek. Mesela Ryzen5 3000 serisi. Fakat bunları ekleyene kadar sence 1080P Ultra'da oyun oynatmicak, darboğazdan çokça FPS düşmesi gircek, oyun zevkimi etkileyecek kadar bir durum yaratır mı? Ayrıca 2K monitörler biraz tuzlu kendi monitörümü de yenileyene kadar VSR ile 2K'da oyun oynayabilirim diye düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı