RX580 termal macun sonrası ısınma problemi

EzyKet

Hectopat
Makaleler
1
Ekran kartımın sıcaklık değerleri aslında normal bir düzeydeydi fakat elime macun geçmişken değişmeyi yeğledim ve hata ettim. Aldığım macun "MX-4 2019 Edition" kaliteli bir macun ancak değişmeden önce sıcaklık değerleri Max 68 görürken şu an 81'e kadar çıktığına şahit oldum ve GPU fanlarının sesi bir zaman sonra rahatsız etmeye başlıyor. Bu sorunun benim macun değişim stilim ile alakalı bir hata sonucunda oluşabileceğini düşündüm ancak 2. kere değişimden sonra bile aynı sıcaklıklar devam etti.

(Ilk deneyimimde üstüne yağlayıp ince tabaka yaptım ancak oyunlar açıldıktan bir süre sonra sıcaklık hatası verip kapandı, ardından yağ tabakası yapıp üstüne pirinç tanesi kadar ekledim bu sefer bu sonuçları elde ettim.)

Sorum şu ki sizce hatalı mı sürüyorum yoksa kartın halihazırda kullanılan macunu bu macuna göre çok daha kaliteli kaldığı için mi bu sonuç çıkıyor? Sıcaklık değerleri Stress'e soktuktan hemen sonra 60'a fırlayıp saniyede 1 derece yükseliyor 80-81'de duraksıyor ve fanlar her geçen saniye daha hızlı çalışmaya başlıyor Max %155 gördüm fanları.
Cevaplarınızı beklerim :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Kartı düzgün toplayamamışsınızdır, pedlere zarar vermişsinizdir. Ekran kartlarının macununu değiştirmek işlemcininkini değiştirmek kadar kolay değil. Çoğu kişi yapmamalı o yüzden.

Servise gönderin, onlar baksın. Macun/ped yenilenmesi gerekiyorsa yenilesinler.

cevan
Kartı düzgün toplayamamışsınızdır, pedlere zarar vermişsinizdir. Ekran kartlarının macununu değiştirmek işlemcininkini değiştirmek kadar kolay değil. Çoğu kişi yapmamalı o yüzden.

Servise gönderin, onlar baksın. Macun/ped yenilenmesi gerekiyorsa yenilesinler.
[/QUOTE
Max 68 derece gördüğün kartın termal macununu değiştirmen bayağı gereksiz olmuş, bu şekilde sürüp deneyebilirsiniz.
Evet bende ilk başta termal pedlerden çok fazla şüphelendim ancak GPU işlemcisi aniden ısındığından dolayı işlemcide bir temasızlık veyahut macun kalitesizliğinden dolayı kaynaklandığını düşünüyorum. Eğer termal pedler sıkıntılı olsaydı bile GPU sıcaklığının aniden yükselmesi biraz garip olmaz mıydı? (belkide yanlış düşünüyorum kusura bakma:d)
Çok kafa yaktım 2-3 gün uykusuz kaldım, şuanlık 80 derece ile idare etmeye çalışıyorum fakat sanırım servise gitmem en doğrusu olucak cevabın için teşekkürler :)
Max 68 derece gördüğün kartın termal macununu değiştirmen bayağı gereksiz olmuş, bu şekilde sürüp deneyebilirsiniz.
değil mi :D O tür videoların yüzlercesini izledim ama yinede teşekkürler
Fanların %155 olması imkansız, o kadar voltajı fan kontrolcüsünün verebileceğini sanmam. Yağlamaktan kastınız nasıl yağladınız?
%155 AMD için geçerli yani 2`ye bölsek %77 fln yanlış anlaşılma olmasın
Fanların %155 olması imkansız, o kadar voltajı fan kontrolcüsünün verebileceğini sanmam. Yağlamaktan kastınız nasıl yağladınız?
yağlamaktan kastım yağ gibi sürmek ince tabaka oluşturmak..

Son düzenleme:
cevan

%155 AMD için geçerli yani 2`ye bölsek %77 fln yanlış anlaşılma olmasın

yağlamaktan kastım yağ gibi sürmek ince tabaka oluşturmak..
Kartım MSI RX580 8 GB ayni sorunu bende yaşıyorum termal macun degisimi sonrasi bosta kart 35 derecelerdeyken herhangi bir oyuna girer girmez 2 dk içinde 85 dereceleri görüyor sorunu cozduysenjz masil cozdugunuzu paylasir misiniz acaba.

Kartım MSI RX580 8 GB ayni sorunu bende yaşıyorum termal macun degisimi sonrasi bosta kart 35 derecelerdeyken herhangi bir oyuna girer girmez 2 dk içinde 85 dereceleri görüyor sorunu cozduysenjz masil cozdugunuzu paylasir misiniz acaba.

Merhaba, sorunum hala tam olarak düzelmedi ancak kaliteli macun kullanılarak çözüleceğini düşünüyorum. Şu an Max 78 geçmiyor ve Afterburner ile fan ayarlarını kıstıktan sonra ses sorunu ortadan kalktı ancak sıcaklık değerlerini göz önünde bulundurmanızda yarar var.

Önerim internetten araştırıp kaliteli tek kullanımlık macun alıp kartınızda uygulanmasıdır. Ancak garanti veremem.

Geri
Yukarı