Çözüldü RX590 sistem oyunlarda düşük FPS veriyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

lordrix

Hectopat
Öncelikle selam, oyun fark etmeksizin uzun süredir FPS sorunları yaşıyorum, yakın zamanda termal macun değişimi ve fiziki kasa temizliği yaptım sıcaklık olarak bir sıkıntı yok görünüyor ama sebebini anlamadığım bir şekilde oyunlarda düşük FPS alıyorum. Kasanın 4. yılı ve geçen yıla kadar böyle bir sorunum yoktu, yardımınız için şimdiden teşekkürler.
Sistem özelliklerim:
Ekran kartı: Sapphire RX 590 Nitro.
İşlemci: AMD Ryzen 2600.
RAM: 1X Corsair Vengeance 8 GB.
Anakart: MSI A320M Pro-E

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Sorunun RAM'ın azlığından kaynaklı olma ihtimali çok yüksek hatta bence öyle. AMD işlemciler Dual channel RAM'leri çok sever. Intel tarafı ise o kadar da önemsemiyor. Aslında 8 GB RAM CS'de bu derece bir FPS düşüklüğüne sebep olamaz. Sizden birazcık daha düşük bir sistemim olmasına rağmen 250-300 FPS alıyorum. Bu da 200 FPS fark demek ki, kesinlikle absürt bir fark. Yazılımsal bir sıkıntı var bence. En son ne zaman format attınız? Ne yaptıktan sonra FPS bu derece düştü? Sistemde virüs falan mı var?
Hocam bilmiyorum. BIOS ayarlarıyla alakalı bir şey olabilir mi ya da oyundayken CPUID sonuçlarını atsam bir bakabilir misiniz CPU ekran kartı kullanım oranlarına?

Eğer BIOS'tan olduğunu düşünüyorsanız (bence çok fark etmez), BIOS'u sıfırlayın. Kullanım oranları benim alanım değil ama yine de şunu söyleyeyim, kullanımlar büyük ihtimal normal çıkacak. Çünkü darboğaz gibi bir şey yok, o ekran kartı bu işlemciye yetiyor. Ben sorunun Windows'ta olduğunu düşünüyorum. Güç planınızı Yüksek Performans olarak ayarlayın yeniden. Ya da CMD'ye powercfg /DUPLICATESCHEME e9a42b02-d5df-448d-aa00-03f14749eb61 kodunu kopyalayıp çalıştırın. Güç planlarına "Nihai Performans" adında bir plan gelecek, onu seçin. Radeon Software'yi kontrol edin, herhangi bir FPS düşürücü ayar açık mı diye. Şimdilik aklıma gelenler bunlar.

RAM 16 yapsan bile aslında işlemcinden de darboğazdasın. Bir R5 5600 mükemmel performans almana yardımcı olur. Hele ki CS gibi oyunlarda 400 FPS altı almazsın.
Nereden mi biliyorum? RTX 3070 var ve genel olarak hiç besleyemiyorum.

RAM 16 yapsan bile aslında işlemcinden de darboğazdasın. Bir R5 5600 mükemmel performans almana yardımcı olur. Hele ki CS gibi oyunlarda 400 FPS altı almazsın.
Nereden mi biliyorum? RTX 3070 var ve genel olarak hiç besleyemiyorum.

Hocam darboğaz okey de 1050'li sistemi olan arkadaştan her oyunda daha düşük FPS alıyorum. Ondan öte bir sıkıntı var gibi.

Sorunun RAM'ın azlığından kaynaklı olma ihtimali çok yüksek hatta bence öyle. AMD işlemciler Dual channel RAM'leri çok sever. Intel tarafı ise o kadar da önemsemiyor. Aslında 8 GB RAM CS'de bu derece bir FPS düşüklüğüne sebep olamaz. Sizden birazcık daha düşük bir sistemim olmasına rağmen 250-300 FPS alıyorum. Bu da 200 FPS fark demek ki, kesinlikle absürt bir fark. Yazılımsal bir sıkıntı var bence. En son ne zaman format attınız? Ne yaptıktan sonra FPS bu derece düştü? Sistemde virüs falan mı var?

Sorunun kaynağının RAM olduğunu BIOS'tan RAM MHz yükselttikten sonra fark ettim arkadaşlar teşekkürler yanıtlar için.

Geri
Yukarı