Çözüldü RX6800 sistem ciddi FPS düşüşleri yaşıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Bulut Asıltaş

Kilopat
Daha fazla  
RAM
GSkill RipJaws 8x2 16GB RAM
SSD veya HDD modeli
WD GREEN M.2 SSD
Ekran kartı
RX6800
Anakart
Gigabyte B450M S2H
İşlemci
Ryzen 5 5600
Merhaba, yakın tarihte ekran kartımı 1660 Ti'dan RX6800'e yükselttim. Temiz bir kurulum için DDU'dan sürücüleri temizleyip ekran kartını kurdum. Ancak ciddi sistem donmaları yaşadım. Bu nedenle format atıp temiz bir Windows 11 kurulumu gerçekleştirdim. İlk yüklediğim oyun olan Cyberpunk 2077'de oyuna girerken akıl almaz FPS düşüşleri yaşanıyor, oyuna daha girmeden introda saniyelerce takılıyor. Oyuna girdiğimde de MSI Afterburner programı %1 veya %0.1 için tespit etmese de kesinlikle hissedilebilen FPS düşüşleri yaşıyorum. Yardımlarınız ve fikirleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Yani, yeni yüklediğim her oyunu ana menüye gelip kapatıp, daha sonrasında tekrar açıp mı oynamalıyım?

Kimi oyunlar ilk açılışta seni optimizasyon için bekletir (örn: Borderlands, Detroit Become Human) bazıları bekletmez, kimileri de Cyberpunk gibi dinamik olarak yapar.

Bir oyuna ilk kez girdin, intro takılıyor, ilk 10-15 dakikada drop falan yiyorsun endişelenme. Bu işlem bittiğinde daha akıcı hale gelecektir ve tekrar girdiğinde bunun büyük kısmı gider.

Ben kendi görüşümü söylüyorum bence kartın boşta bu kadar ısınmaması lazım. FHD oynayıp oyunda takılma aşaman zaten aşırı absürt bir olay istersen aldığın yerle bir iletişime geç yaşadığın sorunu anlat. Bana kalırsa undervolt yap derim ama bilmiyorsan hiç uğraşma. Hiç zahmete girme değişim taleb et. Tercih senin ama bende 3 fanlı güçlü bir cihaz bunu yapmamalı.

Geri
Yukarı