Ryzen 3 2200G GTX 1050 Ti Oyunlarda Takılma Sorunu

HasanMengilli

Centipat
Öncelikle selamlar
Bundan 7-8 ay önce technopat'in videosunu gördüm. Bütçeme uygun bir bilgisayardı sipariş ettim. Bu zamana kadar her oyunda hata aldım. Genel olarak her oyunda bilgisayar çat diye donuyor, ses geliyor oyun çalışıyor fakat ekran donuyor.
Battlefield 4, GTA V, PUBG, Witcher 3, ETS, Assassin gibi birçok oyun böyle oluyor. Kafayı yemek üzereyim, ha bir de bazen bu hata olmuyor saatlerce oynuyorum. Bazende hiçbir oyunu oynayamıyorum. Dellenip kapatıyorum bilgisayarı. QP bilişim ile temas kurmaya çalıştım cevap yazmadılar. Bilgisayardan da öyle anlayan biri de değilim. O kadar araştırdım fakat bunun çözümünü bulamadım. Birkaç Screenshot aldım..

Screenshot_3.pngScreenshot_2.pngScreenshot_1.png
Ha bu arada birkaç oyunda Directx sorunu da alıyorum, şu PC'yi aldığımdan beri keyifle açıp oyun oynayamadım. Hep kanser, hep tedirginlik, hata verecek korkusu...
Araştırmalar sonucu hep downclok falan yapın diyordu ne kadar doğru bilmiyorum. Downclok yapmayı da bilmiyorum.
Bu formunda illa ki çözebilecek kardeşlerim abilerim vardır.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kardeşim bu sorunu ilk aldığımda andan itibaren bende yaşadım. Tanıtım videolarında bilgisayarın OC ayarları yapılacağı söyleniyordu fakat bilgisayar bana geldiğinde OC ayarları yapılmamıştı. Bende satıcı firmayla iletişime geçip videoda denilen OC ayarlarını onların da yardımıyla yaptım. İşlemci ve RAM'i BİOS'tan yaptım, ekran kartını seninde kullandığın MSI AfterBurner uygulamasından yaptım ve oyunda girdiğim 5 dakika sonra felan ekran donuyordu dediğin gibi ses geliyordu fakat ekran donuyordu ama oyun donuyor sandığımda komple ekranın donduğunu fark ettim, görev yöneticisini felan açamıyordum. Ben bunu AfterBurner uygulamasından çözdüm verilen OC ayarlarında 0 olan Core Clock 146 ve Memory Clock 500 idi. Ben bunları biraz kıstığımda sorunum çözüldü. Senin ayarlarında onlar default değerlerde o yüzden sende oradan çözebilirsin demiyorum ama aynı sorunu ben orada çözdüğümü belirteyim sana. Benim ekran kartı OC ayarlarım: ilk ikisi sadece normal onlara dokunma, Core Clock 73 ve Memory Clock 250 (yani verilen OC değerlerinin yarı yarıya indirdim). Bunu deneyip çözmeye çalış istersen bilmiyorum artık.

Öncelikle cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla aynı bilgisayarı sipariş etmişiz. Ve sizde de aynı sorun vardı. Şu an şehir dışındayım eve gidince hemen deneyeceğim. İnşallah düzelir 😄.

Evet aynı bilgisayar. Sürekli yaşamadım şahsen ben oyun dediğin gibi dondu ve tek attım diyebilirim, direk AfterBurner'ın OC ayarlarını kıstım düzeldi gerçi technopat tarafından denenen belirlenen OC ayarları nasıl çalışmadı anlamadım ama iyi bir bilgisayarda oyun oynamaya o kadar çok odaklanmıştım ki takmadım direk ayarları kısıp oyuna başladım :D. Sorunu öyle çözdüm fakat aklımı karıştıran sendeki değerlerin zaten 0'da olması, yani ben yükselttim de kıstım fakat sende zaten 0. Umarım sorunun çözülür :)

Peki işlemci sende de sabit mi 3.8 GHz de ben işlemciyi güncelleyince değerler sürekli değişmeye başladı. Ama sorun çözülmedi. Su an böyle
Hakikaten bende niye o değerler 0 kafam karıştı şu an ama senin ki gibi core clok memory clok u cekecem inşallah olur ya.
Evet aynı bilgisayar. Sürekli yaşamadım şahsen ben oyun dediğin gibi dondu ve tek attım diyebilirim, direk AfterBurner'ın OC ayarlarını kıstım düzeldi gerçi technopat tarafından denenen belirlenen OC ayarları nasıl çalışmadı anlamadım ama iyi bir bilgisayarda oyun oynamaya o kadar çok odaklanmıştım ki takmadım direk ayarları kısıp oyuna başladım :D. Sorunu öyle çözdüm fakat aklımı karıştıran sendeki değerlerin zaten 0'da olması, yani ben yükselttim de kıstım fakat sende zaten 0. Umarım sorunun çözülür :)
Aaa şimdi hatırladım bir arkadaş söylemişti. MSI afterburner deki ayarları varsayılan ayarlara çek belki düzelir diye ama yine düzelmedi 😔
sizde de şu an böyle mi?

Dosya Ekleri

• Screenshot_2.png
    Screenshot_2.png
    54,6 KB · Görüntüleme: 48
  • Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    126,3 KB · Görüntüleme: 31
Son düzenleme:
Peki işlemci sende de sabit mi 3.8 GHz de ben işlemciyi güncelleyince değerler sürekli değişmeye başladı. Ama sorun çözülmedi. Su an böyle
Hakikaten bende niye o değerler 0 kafam karıştı şu an ama senin ki gibi core clok memory clok u cekecem inşallah olur ya.

Aaa şimdi hatırladım bir arkadaş söylemişti. MSI afterburner deki ayarları varsayılan ayarlara çek belki düzelir diye ama yine düzelmedi 😔
sizde de şu an böyle mi?

İşlemcinin frekansı sabit değil, BIOS ekranından CPU Voltage'ı kontrol et, defaultta 3.5 GHz'dir bu işlemcinin frekansı fakat anladığım kadarıyla sende 3.80 GHz'e OC yaparak kullanıyorsun, 3.80 GHzde kullanabilmen için CPU voltagen 1.400 voltage olması lazım. Bilgisayarı tam olarak ne zaman aldın? Ben 10 ay önce aldım BIOS güncellemesi vardı geçende yaptım. En son güncel BIOS'ta CPU voltage direk değiştirilmiyor [AUTO]da kalıyor değişmiyor, altında modları var. Yanlış bilgi vermiş olmayayım o modlardan ''Override Mode'' seçip alta yeni bir yer açılıyor oradan değişiyorsun fakat benim ilk aldığım zamanki BIOS ile en son BIOS arasındaki güncelleme gelen BIOSlarda nasıl bir durum var bilmiyorum. Bu arada kafan karışmasın çünkü power limit ve temp. limite zaten dokunma, alttaki Core Clock ve Memory Clockun default ayarları ''0''dır, sen yükseltirsen OC olmuş olur. Son olarak attığın AfterBurner uygulamasındaki resimdeki gibi değerler bende de şuan için.

Şu an test yapıyorum. Witcher 3 denen oyun her girdiğimde direk donardı 15 dk oldu donmadı şaşkınım😀. Bilgisayarı bende 8-9 ay önce aldım. Bios u 1-2 hafta önce guncelledim. Aslında benim istediğim sizin gibi rahat oyun oynamak zaten bilgisayarımız aynıymış ayarlarını bana söylersen coook mutlu olurum. Bahsettiğiniz voltaj ayarı burası değil mi? 1400 yapcam bunu GHz im 3.8 olcak
P_20190717_123849_1.jpg
Bu arada benim Ram 3000 Mhz 3754 MHz gözüküyor MSI afterburner da bir sıkıntı olur mu RAM lerden hiç anlamam korktum yüksek değer görünce 😄

Orası olması lazım hatırlamıyorum tam açıkcası, onuda kendim buldum QP desteği aradığımda yeni BIOS'tan onlarında haberi yoktu kendim bulmak zorunda kaldım. Override Mode seçtikten sonra altta normalde olmayıp o modeu seçince gelen yere yazmanız lazım daha uzaktan bir resim çekerseniz daha iyi yardımcı olabilirim. Bu ram 3000 MHz bir ram ve ben 2933 MHz'de doğru çalışır diye biliyorum 3754 fazla olmuş sanki. Technopatın o kasa için olan videosunu izleyip yada QP destekten o bilgisayar için geçerli OC ayarlarını iste. Ram frekansınada BIOStan bak. Bu arada bende bilgisayardan aşırı anlayan biri değilim değerler ve bu değerlerin girilmesi yerler hakkında yanlış bilgi verip seni mağdur etmeyeyim sadece bilgisayarlar aynı diye söylüyorum. Voltage'ı 1.400 yapmazsan zaten hiçbir türlü işlemci 3.80 GHz de başlamaz o yüzden voltageı 1.400 yaptıktan sonra sonra bilgisayarı tekrar başlatıp BIOS'tan en üstte RAM ve CPU GHz ve CPU voltageı bilgisi yazar oradan kontrol ediniz. Benim bildiğim ve bende olan RAM frekansı: 2933 (OC modda CL değerlerinin doğru çalışması için), CPU GHz: 3.80 (bu biosta 3800 gibi bir şey olabilir kafan karışmasın sadece 5i 8 yapacaksın çok zor değil.) CPU Voltage: 1.400. Son olarak bende rahat bir oyun oynamıyorum 3 aydır bir sıkıntıyla uğraşıyorum konularıma gidip bakarsan görürsün. :)

3754 MHz olan ekran kartının RAM miymiş.
Benim Asıl RAM im 2800 MHz çalışıyormuş.
Az önce öğrendim.🙂 CPU GHz ide yukseltecegim şimdi tekrardan çok teşekkür ederim bu kadar uğraşıp yazdığın için.😊

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı