Ryzen 3 2200G Stabil Overclock Nasıl Yapılır?

LeBlanc

Hectopat
Merhaba, MSI B350m Pro-VD Plus ile birlikte Ryzen 3 2200G kullanıyorum. Biraz video izledim ancak emin olamadım. Ryzen Master ile overclock nasıl yapılır bu cihaza? Stabil overclock değerleri nelerdir? Stok soğutucu ile 3.8 veya 3.9 olarak kullanabilir miyim? Overclock üstatları el atarsa sevinirim. Ben biostan hiç bir voltaj vermeden 3.7 yaptığımda kendisi voltajı 1.4 olarak sabitliyordu ama okuduğum yazılarda 1.4' ün çok fazla olduğunu söylüyorlardı. Ve şöyle bir sorunum var, mesela normal olarak 3.50 ghz olarak çalışıyor sistem ama yük altında olsa bile 3.50' ye ulaşamıyorum. 3.45 gibi değerlerde duruyor tam yük altında olsa bile. Kısıtlayan durum nedir? Neden tam kapasite çalışmıyor?

BİOS`a gir sol üst köşede Game Mode tuşu var ona bas yanında da XMP var onu da 2 konumuna getir F10 enter yap çık. Düzelir.

Ryzen Master ile overclock nasıl yapılır bu cihaza?
Ryzen Master yerine BIOS'dan OC yapın. Daha sağlıklı.
Stabil overclock değerleri nelerdir?
Stabil OC değerleri sistemden sisteme göre değişir.
Stok soğutucu ile 3.8 veya 3.9 olarak kullanabilir miyim?
Denemeniz gerek. Başlangıç votajı için 1.280 uygun.
Kısıtlayan durum nedir? Neden tam kapasite çalışmıyor?
Voltaj olabilir.

Son düzenleme:
Maksimum turbo frekansı 3.5 GHz olduğu içindir. Tek çekirdek testlerinde 3.50 değerini görebilmen gerek.

BIOS üzerinden yapman çok daha iyi olur çünkü Ryzen Master ile yaparsan her seferinde PC'yi yeniden başlatman gerekir.

@time to abandon ship 'nin verdiği değerleri deneyerek başlayabilirsin.

Not: 1.4V yüksek bir değer. Benim Ryzen 1600 1.4V ile 3.2 GHz'den 4 GHz'ye çıkıyor.

Maksimum turbo frekansı 3.5 GHz olduğu içindir. Tek çekirdek testlerinde 3.50 değerini görebilmen gerek.

BIOS üzerinden yapman çok daha iyi olur çünkü Ryzen Master ile yaparsan her seferinde PC'yi yeniden başlatman gerekir.

@time to abandon ship 'nin verdiği değerleri deneyerek başlayabilirsin.

Not: 1.4V yüksek bir değer. Benim Ryzen 1600 1.4V ile 3.2 GHz'den 4 GHz'ye çıkıyor.
Sistem 3.5 ghz olarak default. Turbo ile 3.7 yazıyor. Ben Turbo boost açınca 3.75 yapıyor ama yine 3.75 göremiyorum aida64 ile test ettiğimde 3.71 falan kalıyor.
BİOS`a gir sol üst köşede Game Mode tuşu var ona bas yanında da XMP var onu da 2 konumuna getir F10 enter yap çık. Düzelir.
Keşke dediğiniz gibi basit olsa ama ben o dediğiniz işlemi kastetmiyorum.

Dosya Ekleri

• a.jpg
    a.jpg
    138,4 KB · Görüntüleme: 142
  • b.jpg
    b.jpg
    124,1 KB · Görüntüleme: 143
  • c.jpg
    c.jpg
    127,5 KB · Görüntüleme: 130
  • d.jpg
    d.jpg
    123,7 KB · Görüntüleme: 113
  • e.jpg
    e.jpg
    134,1 KB · Görüntüleme: 117
  • f.jpg
    f.jpg
    124,1 KB · Görüntüleme: 108
  • g.jpg
    g.jpg
    130,9 KB · Görüntüleme: 111
Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı