Ryzen 3 2200U Sistemin Ansızın Donması

gurecumut

Hectopat
Laptop ansızın oyun oynarken, müzik dinlerken veya herhangi bir şey yaparken arada 2-3 saniye donuyor. Donduğu zaman hoparlörden cızırtı yaparak donuyor sonra tekrar çalışıyor. Format attım, RAM'leri tek tek teste tabii tuttum(Memtest ile). Sonra iki RAM'de takılı şekilde test yaptım RAM'ler sorunsuz. OCCT ile 1 saat strest testi yaptım sorun yok. M.2'yi test ettim okuma yazma falan tüm testlerden hatasız geçti. HDD'yi bad sectör taraması yaptım bad sector yok. HP'nin kendi test programı ile kapsamlı test yaptım yine sorun yok. Donanımsal sorun yok. Yazılımsal diyeceğim 3 defa format attım hatta bir ara dedim Win7 yükleyim belki çözülür yok yine aynı sorun.
Özellikleri:
AMD Ryzen 3 2200U with Radeon Vega Mobile gfx.
M471A5244CB0-CT 4 GB olan Samsung RAM'ın ürün kodu.
KHX2666C15S4/8G 8 GB olan Kingston RAM'ın ürün kodu.
ST1000LM035-1RK172 HDD.
SanDisk SD9SN8W-128G-1006 m2SSD.
Windows 10 X64 2004 sürümü.

Dostum bende de aynı sorun var yalnız donunca ses çıkarmıyor bad sector testi yaptım ramlerde bir sıkıntı yoktu,çöp dosyaları temizliyorum ekran kartı driverını güncelledim kapanırken veya masaüstünde tak diye kilitleniyor bir çözümünü bilen varmı arkadaşlar bu problemin.

Laptop'da benim de başıma böyle bir olay meydana geldi. Bütün bileşenler hatasızdı RAM'ler hatasız çalışmasına rağmen (şu an başka PC'de takılı mevcut) RAM değişikliği yaparak sorunun üstesinden geldim. Ve şimdi Ram markalarını gördüm farklı markalardan dolayı böyle sorunlar olabiliyor.

APU sistem bildiğin üzere hem işlemci yongalarının hem de ekran kartının çekirdeğinin bulduğu bir sistemdir. Bu iki bileşen tek bir bileşene toplanınca mecburen sıkıntılar çıkarır tabii. Büyük ihtimalle sıkıntı işlemcinin aniden ısınması nedeniyle oluyor bunu farklı programlar ile takip ederek gözlemeni tavsiye ederim. Eee gerçekten sorun buysa dikey soğutucu almanı tavsiye ederim.

APU sistem bildiğin üzere hem işlemci yongalarının hem de ekran kartının çekirdeğinin bulduğu bir sistemdir. Bu iki bileşen tek bir bileşene toplanınca mecburen sıkıntılar çıkarır tabii. Büyük ihtimalle sıkıntı işlemcinin aniden ısınması nedeniyle oluyor bunu farklı programlar ile takip ederek gözlemeni tavsiye ederim. Eee gerçekten sorun buysa dikey soğutucu almanı tavsiye ederim.
İşlemci strest testinde bile en fazla 65 e çıkıyor. Oyunlarda ekran kartı da en fazla 70 e çıkıyor bu değerler bence laptop için baya iyi.

Geri
Yukarı