Ryzen 3 3100 ve Ryzen 5 3500X

Bütçe
1200
Oyundan oyuna göre değişir ama 3500X bir tık önde. Ama hem sıfır avantajı hem de thread sayısının fazla olmasından kaynaklı 3100 öneriyorum.

Hocam çok özür dilerim anlamadığımdan soruyorum. Çekirdek sayısı işlemci'lerde en önemli şey diye duymuştum şimdi bu 3100 4 çekirdek 3500X ise 6 çekirdek'ya o yüzden kafamı karıştırdı.

Hocam çok özür dilerim anlamadığımdan soruyorum. Çekirdek sayısı işlemci'lerde en önemli şey diye duymuştum şimdi bu 3100 4 çekirdek 3500X ise 6 çekirdek'ya o yüzden kafamı karıştırdı.
En önemli şey değildir fakat önemlidir :). Ryzen 3 3100 4 core 8 thread iken Ryzen 5 3500x 6 core 6 thread. 8 thread bir işlemci almak daha ileriye dönüktür. En basit tabiri de budur.

En önemli şey değildir fakat önemlidir :). Ryzen 3 3100 4 Core 8 thread iken Ryzen 5 3500X 6 Core 6 thread. 8 thread bir işlemci almak daha ileriye dönüktür. En basit tabiri de budur.

Çok teşekkür ediyorum. :) çok fazla uzatmadan son bir şey daha sormak istiyorum. Genelde Teknoloji'de her zaman en son çıkan en iyidir ya. Yani birçoğumuz böylebiliriz genel olmasa da. Ryzen 5 3500X'in Ryzen 3 3100'den daha sonra çıkmasına ve nesil farkı olmasına rağmen performans konusunda çok uçuk bir farkı olmaması ve sizinde dediğiniz gibi sanal çekirdek konusunda daha önde olması anormal karşılanıcak bir durum değil değil mi?

Çok teşekkür ediyorum. :) çok fazla uzatmadan son bir şey daha sormak istiyorum. Genelde Teknoloji'de her zaman en son çıkan en iyidir ya. Yani birçoğumuz böylebiliriz genel olmasa da. Ryzen 5 3500X'in Ryzen 3 3100'den daha sonra çıkmasına ve nesil farkı olmasına rağmen performans konusunda çok uçuk bir farkı olmaması ve sizinde dediğiniz gibi sanal çekirdek konusunda daha önde olması anormal karşılanıcak bir durum değil değil mi?
çy.png

Aradaki fark fazla değil.
3500X 2019'un son çeyreğinde çıkmışken 3100 2020'nin 2. çeyreğinde çıktı.

R3 3100 daha sonra çıktı diye biliyorum. Yanlışım var ise düzeltin.

İkisi de üçüncü nesildir. Yani ikisi de 7nm teknolojisi kullanan son teknolojidir :). Bir sıkıntı çıkmaz 4-5 FPS daha az alın fakat sizi daha uzun götürsün. Rica ederim :).

Yeni konular

Geri
Yukarı