Ryzen 3 3200G sistemde işlemci darboğazı

İşletim sistemi
Windows 10

Durali

Hectopat
Merhabalar.

Sistem:
  • AMD Ryzen 3 3200G işlemci.
  • MSI a-320M Pro-e anakart.
  • MSI GTX 1650 Gaming X ekran kartı.
  • 1x16 GB 3000MHz RAM.
Bu sistemde işlemcimin ekran kartı özelliği var. Fakat ben kullanmadığımı düşünüyordum. Ama bir arkadaşım işlemcimin ekran kartı özelliğinden dolayı darboğaz olacağını söyledi. GTA 5 de kontrol ettim. Gerçekten de darboğaz oluyor. İşlemci kullanımı %95-%100 oluyor. Galiba bundandır ki "texture glitch fix" denilen şey oluyor. Bildiğim kadarıyla normalde bu sistem orta grafikte GTA 5'i sağlıklı çalıştırması lazım. Bu olay doğru mu? Doğruysa çözümü var mı? İllaki işlemciyi mi değiştirmem gerekiyor?

Bir de bilmiyorum alakası var mı ama anakartımın yalnız bir BIOS sürümünde 3000 serisi işlemcileri kullanabiliyorum. Bu yüzden BIOS güncellemesi yapamıyorum. Bu yüzden (+işlemci desteklemediği için) RAM'larimi 3000MHz değil de 2133MHz olarak kullanabiliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar.

Sistem:
  • AMD Ryzen 3 3200G işlemci.
  • MSI a-320M Pro-e anakart.
  • MSI GTX 1650 Gaming X ekran kartı.
  • 1x16 GB 3000MHz RAM.
Bu sistemde işlemcimin ekran kartı özelliği var. Fakat ben kullanmadığımı düşünüyordum. Ama bir arkadaşım işlemcimin ekran kartı özelliğinden dolayı darboğaz olacağını söyledi. GTA 5 de kontrol ettim. Gerçekten de darboğaz oluyor. İşlemci kullanımı %95-%100 oluyor. Galiba bundandır ki "texture glitch fix" denilen şey oluyor. Bildiğim kadarıyla normalde bu sistem orta grafikte GTA 5'i sağlıklı çalıştırması lazım. Bu olay doğru mu? Doğruysa çözümü var mı? İllaki işlemciyi mi değiştirmem gerekiyor?

Bir de bilmiyorum alakası var mı ama anakartımın yalnız bir BIOS sürümünde 3000 serisi işlemcileri kullanabiliyorum. Bu yüzden BIOS güncellemesi yapamıyorum. Bu yüzden (+işlemci desteklemediği için) RAM'larimi 3000MHz değil de 2133MHz olarak kullanabiliyorum.

Darboğaz olmaması gerekiyor o işlemciyle. 2200G ile 1650 Super kullanan arkadaşım var.

Hocam darboğaz olmaması gerekiyor aynı işlemciyi bende kullanıyorum önceden araştırmıştım bildiğim kadarıyla 1660 bile takılabilir r3 3200g ye ama o zaman da darboğaz yaşaması normal.

Mevzuyu hala çözemedim. Sadece gta da değil çoğu oyunda dar boğaz oluyor. İşlemcinin yetmediği yerlerde fps 0-5 arası oluyor. Acaba pc demi var diye iki kez söküp topladım. Ama nafile. Sanki bir şey eksik gibi ama anlayamadım.

Yeni konular

Geri
Yukarı