Ryzen 3400G sistem kilitleniyor

iselcenli

Femtopat
Daha fazla  
1 Ay kadar önce bir hevesle güzel bir sistem topladım. Ufak çaplı oyun ve genel kullanım amaçlı. Sistemim şu şekilde.

AMD Ryzen 5 Pro 3400G.
ASRock A320M HDVR4.0.
G.Skill 3200MHz CL 16 8x2 16 GB RAM (XMP 2 ile 3200MHz'de çalışıyor)
XPG m2. SSD 512 GB (3400-2300)
Dark ARGB kasa Aerocool 400Watt PSU.
Cbox 24 inç. 144Hz monitör.
Creative sblaster XI-fi 5.1 USB ses kartı.
Win 10 Pro 64 Bit.

Anakartın sitesinden desteklediği AMD driver ı olan 19.10.16_19H1_WHQL sürücü yüklü.

Sistemim ilk aldığımda bu sürücülerle Age of Empires 2 Definitive Edition (1080 Ultra ) ve CS:GO (1080 düşük ayarlarda 120 FPS'e kadar)
Bu şekilde oyun oynayabilyordum. Fakat son 2 haftadır ciddi FPS düşüşü yaşıyorum. CS:GO'da oyundan çıkarken bilgisayarım kilitleniyor. Bazen window masaüstünde internette gezerken dahi kendi kendine bilgisayar kilitleniyor. Sizce sorun ne olabilir? En son çıkan AMD sürücülerini kurduktan sonra CS:GO'da ilk 5 dk da bilgisayar kilitleniyor. Niyetim format atıp window güncellemelerini kapatıp sadece destekli sürücüeri kurmak ve o şekilde test etmek. Ben sürücü kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Fikilrlerinizi bekliyorum. İyi forumlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu tarz APU sistemlerde ana kart ve RAM çok önemli. RAM kaliteli ancak ana kart doğru tercih olmamış. Tabii donmaların sebebi bu olmayabilir ancak performansı kısıtlama ihtimali var.

İşlemciyi stok hızlarda Overclock yapmadan kullanacağım için a320 Çipsetli anakart yeterli olur kanaatiyle satın almıştım. Peki sorunun anakart ile alakalı olacağına nasıl kanaat getirebilirim. Sistemi de toplarken bilinen bir bilgisayar donanımları satan siteden topladım ve seçtiğim anakartı onlarda çoğu uygun fiyatlı sisteme yazıp satıyorlardı. Ben de yaklaşık 12 yıl önce kendime bir sistem toplamıştım ve o günden bu yana çok fazla donanımları yaşım ve yaşantım itibariyle takip edemiyorum. Ona bağlı olarakta çok fazla tekil anlamda donanım parçalarını araştırarak satın alamadım. Bütçem de 5bin TL idi ve mecburen bazı parçalarda kısıntıya gitmek zorunda kaldım. Apu sistem olacağı için çift kanal bellek ve olabildiğince yüksek Mhz değerlerini seçtim. SSD de aynı şekilde M2. XPG ve 3400-2300 hızlarında seçtim ki masaüstü kullanımlarda açılış kapanışları hızlı olan bir sistem olsun istedim. Arasırada haftada birkaç kez Age of 2:DE ve biraz da CS:Go 1080p de düşük ayarlarda da oynatacak bir sistem olması dileğiyle böyle bir sistem kurdum. Kağıt üzerinde kendi düşüncelerime göre gayet mantıklı ve yeterli gelmişti. Bu şekilde bir hata ile de karşılacağım pek aklıma gelmedi. Umarım yardımlarınızla sorunun kaynağını bulabilirim. Teşekkürler.

Zaten sorununuzun kaynağı ana kart değildir. İleride bir güncelleme yapmak istediğinizde daha fazla parça değiştirmeniz gerekecek.

Soruna gelince;

Bu araç ile sağlık aşağıdaki araç ile de hız testleri yapıp gönderebilir misiniz?

Bu arada sorunun anakartla olacabileceğine pek kanaat getirmiş değilim. Biraz önce yaptığım araştırmalarda asrock A320m ile onlarca sistem kuran videolar bol miktarda mevcut. Ben şahsen ekran kartı sürücüne bağlı olabileceği ya da driver kaynak olabileceği düşüncesindeyim. Sıkıntı devam ederse sistemin tüm bileşenlerini söküp tekrardan toplayacağım Cpu haricinde. Ramlerin yerlerini değiştireceğim tüm kabloları tekrar söküp takıp format atma düşüncesindeyim. Donanıma bağlı olsa aldığım günden bu yana sıkıntı yaşardım diye düşünüyorum. Kaldı ki sitemi topladıktan sonra en az 2 hafta sıkıntısız oyun oynadım ve problem yaşamadım. Aklıma gelen bunlar şimdilik. Fikirlerinizi bekliyorum. Teşekkürler.
Zaten sorununuzun kaynağı ana kart değildir. İleride bir güncelleme yapmak istediğinizde daha fazla parça değiştirmeniz gerekecek.

Soruna gelince;

Bu araç ile sağlık aşağıdaki araç ile de hız testleri yapıp gönderebilir misiniz?

Sistemi topladıktan sonra emin olabilmek için Crystal Disk Mark ile test yapmıştım ve sonuçlar 3200-2300 civarı çıkmıştı.
OCCT-Screenshot-20201008-210814.png

occt testi de devam ediyor hala

Son düzenleme:

Geri
Yukarı