Ryzen 3600 ve RTX 3070 sistem toplama

Bütçe
10.000TL - 12.000TL

fankitonki

Kilopat
İlk olarak bütçe ile başlayım. 10.000 - 12.000 TL arası. Sistem oyun için olmayacak. O yüzden darboğaz uyarısı yapmanıza gerek yok. Sistemi yazılım işlerim için kullanacağım. İşlemci olarak Ryzen 3600 düşünüyorum. Başlangıç olarak soğutucu alma düşüncem yok. İlerleyen zamanlarda işlerim için daha çok işlemci gücüne ihtiyaç duyarsam en fazla Ryzen 3900 seviyesine çıkabilirim? Anakart önerisini buna göre yaparsanız sevinirim. RAM olarak 32 GB(2x16) düşünüyorum. 16 GB önermeyin lütfen. RAM uyumu konusunda pek bilgim olmadığı için bir şey eklemiyorum. Frekansı çok önemli değil. 3000-3200 MHz arası bile fazlasıyla yeterli. Kasa olarak çok yüksekten kaçmaya gerek yok. Hava alabilen serin çalıştıracak bir kasa işimi görecektir. Mag Forge 100M modelini düşünüyorum. PSU 750W Gold sertifikalı olmasını tercih ederim. Sebebi yüksek yükte devamlı çalışmam gerekebilir. Verimli olmasını bu yüzden tercih ediyorum. Ekran kartı olarak zaten başlıkta belirttiğim gibi RTX 3070 alacağım. Fiyat olarak 5500-6000TL arasından çıkacağını düşünüyorum. Depolama kısmına gelirsek elimde Samsung 850 Evo var. Bunu kullanacağım. Sistemi taksitle alacağım ve genel olarak indirimlerden yararlanmaya çalışacağım. Taksit kısmında bazı yerler çok fazla fark koyuyor. Bu yüzden belirttim. Önerilerinizi bekliyorum. Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
dolar reyizz.PNG

Bu kurla imkansız.
Not: Resim 3 gün öncesine ait.

Eki Görüntüle 699679

Bu kurla imkansız.
Not: Resim 3 gün öncesine ait.

İşlemci= 1870TL
Kasa= Yaklaşık 600TL
Ram= 1200TL
PSU=850TL
Anakart= 1300TL civarı bulunabilir yada daha aşağı düşülebilir.
Yaklaşık 6000TL civarı tutuyor.
RTX 3070 için 6000TL kalıyor.

Yani toplanılıyor. Belki ekran kartı için ekleme yapmak gerekir. Ama diğer taraftan biraz daha kısılırsa o da sorun olmaz.

3700'in 6000 TL olduğunu nereden biliyorsunuz o fiyata hangi işlemci alacaksınız bilmiyorum ama darboğaz yaşarsınız.

İşlemci:
İşlemci olarak Ryzen 3600 düşünüyorum.

Ekran kartı fiyatını bilmiyorum. Çıkış fiyatı için ortalama bir şey söyledim zaten. Ekran kartı bütçesi olarak o kadar ayırmayı düşünüyorum. Çok daha yüksek fiyattan çıkarsa o bütçeyle 2070 SUPER alırım.
Sistem oyun için olmayacak. O yüzden darboğaz uyarısı yapmanıza gerek yok.

Lütfen okumadığınız konuya yorum yapmayın ya.

İşlemci:

Ekran kartı fiyatını bilmiyorum. Çıkış fiyatı için ortalama bir şey söyledim zaten. Ekran kartı bütçesi olarak o kadar ayırmayı düşünüyorum. Çok daha yüksek fiyattan çıkarsa o bütçeyle 2070 Super alırım.

Lütfen okumadığınız konuya yorum yapmayın ya.

Kusura bakmayın hocam oyun için toplamayacaksanız o zaman alınabilir ama bütçenizi yüksek ihtimalle aşabilir.

Kusura bakmayın hocam oyun için toplamayacaksanız o zaman alınabilir ama bütçenizi yüksek ihtimalle aşabilir.
Önemli değil. 3080 ve 3090'ın Nvidia'nın sitesindeki fiyatı ile pazardaki en ucuz kartı arasında yüzde 25, 26 gibi bir fark var. O zaman ki kurla şu an ki kurda aynı değil ama yaklaşık olarak 6000TL civarına geliyor. Belki en azından çift fanlı modelleri bu fiyattan çıkabilir. Yoksa 2070 SUPER modelini alabilirim. Önerileri bekliyorum.

Düzeltme: Ek olarak ekran kartı olarak Nvidia olmalı. AI eğitimi için AMD kartlar önerilmiyor.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı