Ryzen 5 1600 66 derecede çalışıyor

20+ senedir pc kullanırım. Şu ana kadar 5-6 kasa eskittim. 6 ayı falan geçtim 2 hafta pc'yi temizlemesem kendimi rahatsız hissederim. 20+ senedir pc'yi saç kurutma makinesi ile temizlerim. 4 vidayı aç, bas içine havayı çıksın tozlar. Maksimum 10 dk sürecek bir işlem. Hatta daha eski kasalarımı direkt dükkandaki hava tabancasıyla temizlerdim. Sizinki termal macun + temizlenmeme ve ortam sıcaklığından kaynaklanmış olabilir. Antalya bugünlerde sıcaktır büyük ihtimalle. Günümüz pc'leri için ortam sıcaklığının 24-25 derece civarı olması gerektiğini belirtiyor üreticiler. En azından MSI kati şekilde oda sıcaklığının 24 derece olması gerektiğini söylemişti.

Stock soğutucu yerine kule tipi bir soğutucu da işinizi görebilir. İyi bir soğutucu ile silikon şansıyla beraber 3.9 veya 4.0 ghz'a oc yapanlar da varmış.

3,4 derece olsaydı önermezdim zaten bilip bilmeden konuşmayın lütfen videodan görebilirsin Ryzen 5 3600 kullanılmış Prime 95'de stok soğutucuya oranla 13 derece daha serin çalışmış.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Videoda pek bir fark olmadı aşağı yukarı aynı kelimesini kaçırdığınızı varsayıyorum 80 TL'lik soğutucuyla 13 derece mi düşürmüş hmm 😂

Videoda pek bir fark olmadı aşağı yukarı aynı kelimesini kaçırdığınızı varsayıyorum 80 TL'lik soğutucuyla 13 derece mi düşürmüş hmm 😂
Sizinde sadece işinize gelen tarafı söylediğinizi göz önüne alırsak altını çizerek diyorum oyun oynarken stok soğutucuda işlemci frekansını kısarak oyun performansını düşürerek ısısını aşağı çekiyor. Snowman soğutucuda ise oyun performansında kayıp olmadan aynı değerleri gösteriyor.Prime 95 testinde full yükte stok soğutucuya 13 derece fark atmasını görmezden gelmeniz gülünç.

Hay ben senin elini sıkayım , 2 hafta da bir temizlemeyince içim rahat etmiyor, temizleme aygıtı .

Dosya Ekleri

• IMG_20210505_154617.jpg
    IMG_20210505_154617.jpg
    326,2 KB · Görüntüleme: 31
Sizinde sadece işinize gelen tarafı söylediğinizi göz önüne alırsak altını çizerek diyorum oyun oynarken stok soğutucuda işlemci frekansını kısarak oyun performansını düşürerek ısısını aşağı çekiyor. Snowman soğutucuda ise oyun performansında kayıp olmadan aynı değerleri gösteriyor. Prime 95 testinde Full yükte stok soğutucuya 13 derece fark atmasını görmezden gelmeniz gülünç.

Prime 95 tesi için soğutucu mu alalım yani? Oyunda aynı sıcaklığı göstermesine rağmen.

Geri
Yukarı