Ryzen 5 1600 ve RX 580 düşük FPS sorunu

confidenceman

Decapat
Kısaca sistemim;
  • Ryzen 5 1600
  • MSI Armor OC RX 580 8 GB
  • Kingston HyperX Predator 3000 MHz
  • A320M-K anakart
  • Silverstone 750W 80+ Platinum PSU
  • BenQ 1680×1050 HDMI girişli 6-7 yıllık monitör

Genelde oynadığım oyunlar The Crew, Rainbow Six Siege, FarCry Primal gibi oyunlar.
Özellikle The Crew'de oyun optimizasyonu mu yanlış bilemiyorum. Ultra ayarlarda şehir dışında 60 FPS sabitken şehir içi 40 civarında seyrediyor. Diğer oyunlarda da özellikle Battlefield 1'de 70-80 FPS alırken ultrada anlık 40'lı FPS'lere düşüşler oluyor.
Bir haftadır buna bir çözüm arıyorum. Geçenlerde konu açmıştım 450W'lık PSU'mu değiştirmem önerildi. Yaptım fakat bir şey değişmedi. Oyun içinde Afterburner'la değerlere baktığımda güç kullanımı ultra ayarlarda 130W'ı geçmiyor.

Bu FPS'lerin de bundan kaynaklandığını düşünüyorum.
Ekran kartı daha önce 9 ay mining yapmış. Tabii ki undervoltage ve VBIOSdeğiştirilmiş. VBIOS'u Polaris editör ile açtığımda 132W TDP değeri gördüm. Aha dedim sorunu çözdüm 185W TDP'ye ayarlardım fakat yine olmadı, değerler halen aynı. Mining'den dolayı olduğunu düşünmüyorum sonuçta bu kartlar her türlü şarta uygun olarak hazırlanıyorlar. Lütfen yardımlarınız bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Miningten dolayı olmadığını düşündüren nedir size? Bana daha çok mining kaynaklı gibi geldi yaşadığınız sorun. Her ne kadar her türlü şarta uygun olarak hazırlansalar da bu şartlar mining değil malesef. Hiç bir ekran kartı firması kartımla mining yapılsın diye hazırlık yapmaz ve mining kartı içten içe yiyip bitiren bir şey.

Miningten dolayı olmadığını düşündüren nedir size? Bana daha çok mining kaynaklı gibi geldi yaşadığınız sorun. Her ne kadar her türlü şarta uygun olarak hazırlansalar da bu şartlar mining değil malesef. Hiç bir ekran kartı firması kartımla mining yapılsın diye hazırlık yapmaz ve mining kartı içten içe yiyip bitiren bir şey.
İyide hocam bunun bir çözümü olmalı kart gayet performanslı çalışıyor ve güçlüde tek sıkıntısı bu güç çekme olayı internette aradım fakat birşey bulamadım.

İyide hocam bunun bir çözümü olmalı kart gayet performanslı çalışıyor ve güçlüde tek sıkıntısı bu güç çekme olayı internette aradım fakat birşey bulamadım.

Sorun da bu zaten. Kullanılan her donanımın saat üzerinden bir ömrü var malum ve 9 ay mining yapmak standart bir kullanım için çok daha fazlasına tekabül ediyor. Telefonun bataryasının bir süre sonra bitmesi gibi düşünülebilir. Kullanıldıkça kapasitesi ve dolayısıyla verebileceği maksimum performansı düşüyor.

Mining malum olduğu üzere çok fazla elektrik kullanımı ve performans gerektiren bir şey ve kartı yormuştur muhtemelen. Konuya daha hakim uzman arkadaşlar daha nokta atışı yorum yapabilirler belki ama benim yorumum bu şekilde oldu.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı