Ryzen 5 2400G APU sistem siyah ekranda kalıyor

Erdem Sakarya

Picopat
Daha fazla  
Donanım Bilgilerim;

AMD Ryzen 5 2400G işlemci.
Corsair 2x8 (2 tane 8 GB) toplam 16 GB RAM. (3000MHz)
ASUS TUF B450M PLUS GAMING anakart
PSU kasa ile birlikte geldi kasa Thermaltake V200 RGB Plus (600Watt galiba PSU)
Wdl'nin 1TB'lık bir harddiski var SSD kullanmıyorum.

Soruna gelmek gerekirse;

Öncelikle Selamün aleyküm, yaşadığım sorun başlıkta da belirttiğim gibi bazı oyunları oynarken bir anda siyah ekranda takılıyor ve her ne kadar beklersem bekleyeyim siyah ekran düzelmiyor, bilgisayarı kapatıp açmak durumunda kalıyorum.

CS:GO oyununda ortalama 1 saatte 1 bu sorun yaşanıyor, The Forest'da ise 5 dakikada 1 bile çöktüğü oluyor.

Minecraft gibi küçük oyunlarda henüz bu sıkıntıyı yaşamadım fakat grafikleri biraz iyi olan oyunlarda bu sorunla karşılaştım. (ETS, CS:GO, The Forest, Saints Row 4, GTA 5 ve benzeri)

BIOS sürümüm güncel, işlemcimin AMD yazılımı vb güncel.

Biraz araştırdım ve eski monitörlerin bu sıkıntıları çıkarabildiğini gördüm fakat emin olmak istiyorum. Bu sorun monitörden kaynaklı olabilir mi veya bu sorunun kaynağı ne, neler olabilir sizlerden yardım istiyorum. 1 yıla aşkın bir süredir bu sorunu çekiyorum hiçbir türlü düzeltemedim. RAM'imin frekans değerlerini düşürüp bile denedim hiçbir şekilde düzeltemedim sorunu. Buraya yazmadığım birçok çözüm yöntemi denedim ve olmuyor. Format attım vb hiçbir şekilde olmadı, umarım monitör ile alakalı bir problemdir.

Monitörüm;

"Philips" ve model numarası "223V5L"
Bağlantı olarak DVI'dan bağlanıyorum.

Umarım donanımsal bir sıkıntı yoktur. Şimdiden teşekkür ederim yardımcı olmaya çalışan veya yardımcı olan dostlara.

(İşletim sistemi olarak Windows 10 Pro kullanıyorum 64 Bit)

Son düzenleyen: Moderatör:
Donanım bilgilerim;

AMD Ryzen 5 2400G işlemci.
Corsair 2x8 (2 tane 8 GB) toplam 16 GB RAM. (3000MHz)
ASUS TUF B450M PLUS GAMING anakart.
PSU kasa ile birlikte geldi kasa Thermaltake V200 RGB Plus (600Watt galiba PSU)
Wdl'nin 1TB'lık bir harddiski var SSD kullanmıyorum.

Soruna gelmek gerekirse;

Öncelikle selamün aleyküm, yaşadığım sorun başlıkta da belirttiğim gibi bazı oyunları oynarken bir anda siyah ekranda takılıyor ve her ne kadar beklersem bekleyeyim siyah ekran düzelmiyor, bilgisayarı kapatıp açmak durumunda kalıyorum.

CS:GO oyununda ortalama 1 saatte 1 bu sorun yaşanıyor, The Forest'da ise 5 dakikada 1 bile çöktüğü oluyor.

Minecraft gibi küçük oyunlarda henüz bu sıkıntıyı yaşamadım fakat grafikleri biraz iyi olan oyunlarda bu sorunla karşılaştım. (ETS, CS:GO, The Forest, Saints Row 4, GTA 5 ve benzeri)

BIOS sürümüm güncel, işlemcimin AMD yazılımı vb güncel.

Biraz araştırdım ve eski monitörlerin bu sıkıntıları çıkarabildiğini gördüm fakat emin olmak istiyorum. Bu sorun monitörden kaynaklı olabilir mi veya bu sorunun kaynağı ne, neler olabilir sizlerden yardım istiyorum. 1 yıla aşkın bir süredir bu sorunu çekiyorum hiçbir türlü düzeltemedim. RAM'imin frekans değerlerini düşürüp bile denedim hiçbir şekilde düzeltemedim sorunu. Buraya yazmadığım birçok çözüm yöntemi denedim ve olmuyor. Format attım vb hiçbir şekilde olmadı, umarım monitör ile alakalı bir problemdir.

Monitörüm;

"Philips" ve model numarası "223V5L"
Bağlantı olarak DVI'dan bağlanıyorum.

Umarım donanımsal bir sıkıntı yoktur. Şimdiden teşekkür ederim yardımcı olmaya çalışan veya yardımcı olan dostlara.

(Işletim sistemi olarak Windows 10 Pro kullanıyorum 64 Bit)

Ben bu sorunu PSU değiştirince yaşamaya başlamıştım. Sizin psunuz da sorunlu olabilir sisteminizi stress testine sokup yük altında bırakın bakalım ne olacak.

Oyun çözünürlüğü ne?
Test yaptın mı?
Çözünürlük olarak monitörümün desteklediği 1920x1080 kullandım test derken tam olarak ne demek istediğinizi anlıyamadım fakat grafik ayarlarını soruyorsanız en düşük'de bile çöküyor. The forestte çözünürlük düşürüp de denedim 800x600 dahi yapsam da siyah ekran hatası devam ediyor. (CS:GO'da da 4:3 modunda 1024x768 çözünürlüğünde denedim onda da çöküyordu)
Ben bu sorunu PSU değiştirince yaşamaya başlamıştım. Sizin psunuz da sorunlu olabilir sisteminizi stress testine sokup yük altında bırakın bakalım ne olacak.
Stress testi dediğinizi tam olarak nasıl yapabilirim, hiç yapmadım ve nasıl yapıcağımı bilmiyorum. Ve stress testini yaparken hangi değerleri v.s kontrol etmeliyim yoksa kendisi kontrol edip rapor mu sunuyor?

Çözünürlük olarak monitörümün desteklediği 1920X1080 kullandım test derken tam olarak ne demek istediğinizi anlayamadım fakat grafik ayarlarını soruyorsanız en düşük'de bile çöküyor. The Forest'te çözünürlük düşürüp de denedim 800x600 dahi yapsam da siyah ekran hatası devam ediyor. (CS:GO'da da 4:3 modunda 1024X768 çözünürlüğünde denedim onda da çöküyordu)

Stress testi dediğinizi tam olarak nasıl yapabilirim, hiç yapmadım ve nasıl yapıcağımı bilmiyorum. Ve stress testini yaparken hangi değerleri vs kontrol etmeliyim yoksa kendisi kontrol edip rapor mu sunuyor?

1-FurMark testini indirin.
2-CPU-Z indirin.

CPU-Z programında en sondaki bölümden bir öncekine girip orada stress test yazacak ona tıklayın.
FurMark programını açıp oradan testi başlatın. Bunları yaparken PC siyah ekrana düşecek mi bakın. Bunları yaparken MSI Afterburner'ı kurup sıcaklık değerlerine bakın.

1-FurMark testini indirin.
2-CPU-Z indirin.

CPU-Z programında en sondaki bölümden bir öncekine girip orada stress test yazacak ona tıklayın.
FurMark programını açıp oradan testi başlatın. Bunları yaparken PC siyah ekrana düşecek mi bakın. Bunları yaparken MSI Afterburner'ı kurup sıcaklık değerlerine bakın.
Peki, ben dediklerinizi yapıp geri dönüş sağlıyacağım.

Yeni konular

Geri
Yukarı