Ryzen 5 2600 CPU fanı yavaş dönüyor

Steinberger

Decapat
Sistem toplayalı 1 ay kadar oldu. Ryzen 2600 işlemci kullanıyorum ve fanım ilk günki gibi değil, gözle görülür şekilde yavaş dönüyor. AMD Ryzen Master programını indirip açtıktan sonra Current moduna geçip yavaşlamış olabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Tek sorun fanların yavaş dönmesi değil işlemci çekirdek hızlarının bilgisayar boştayken 1500 lerde olması ve açılan programlara göre artıp azalması yani işlemcimin temel hız frekansı 3400 iken 1500 lerde olması normal mi 3400 e sabitlemek gibi bi durum söz konusu olabilir mi ?
Yavaş dönmesi sorun yaratmaz kardeşim.
Tek sorun fanların yavaş dönmesi değil işlemci çekirdek hızlarının bilgisayar boştayken 1500 lerde olması ve açılan programlara göre artıp azalması yani işlemcimin temel hız frekansı 3400 iken 1500 lerde olması normal mi 3400 e sabitlemek gibi bi durum söz konusu olabilir mi ?

Aynı işlemci var boşta 3.6 GHZ yük altında 4.0 GHZ görüyor,windows güç seçeneklerinden yüksek performansa alınız,bıosdan işlemci fanını el ile ayar yaparak kullanabilirsiniz 60 dereceyi geçtiği zaman ful hızda dönmesi gibi ve işlemci stok haliyle çalışıyor sanırım,max Frekans Hızı 3.9 GHz bıosdan game moda alırsanız işlemci daha performanslı olur.

Aynı işlemci var boşta 3.6 GHZ yük altında 4.0 GHZ görüyor,windows güç seçeneklerinden yüksek performansa alınız,bıosdan işlemci fanını el ile ayar yaparak kullanabilirsiniz 60 dereceyi geçtiği zaman ful hızda dönmesi gibi ve işlemci stok haliyle çalışıyor sanırım,max Frekans Hızı 3.9 GHz bıosdan game moda alırsanız işlemci daha performanslı olur.
Teşekkürler güç seçeneklerinden yüksek performansa alınca söylediğiniz gibi boştayken çekirdek hızım 3850 civarlarına yükseldi bilmiyorum sürekli olarak işlemciyi bu performansta kullanmaya gerek var mı ama öğrenmem iyi oldu sağolun

Biosdan game mode dediğiniz mode asus anakart biosunda hangisi ? Aynı işlemciyi kullanıyorum yüksek performans ile 3.66 Ghz oluyor en fazla.

Biosdan game mode dediğiniz mode asus anakart biosunda hangisi ? Aynı işlemciyi kullanıyorum yüksek performans ile 3.66 Ghz oluyor en fazla.
Yüksek performans gelişmiş güç ayarlarını değiştir diyerek açılan ekrandan işlemci güç yönetimini seçerek en düşük işlemci durumu ile en yüksek işlemci durumunu yüzde olarak değiştirisen yüzdelik durumuna göre işlemci hızını değiştirebilirsin

333.png

Normal,eco ve performans olarak değiştirebilirsiniz ama anakartınız en az b350 serisi olmak zorunda ben O.C yaptığım için benim tercihim olanı kullanmaktayım siz performans moda alırsanız işlemci 3.9 olacaktır otomatik.

Boştayken çarpanın düşmesi güç tüketimi açısından daha iyidir. Zaten ihtiyaç duyulduğunda çarpanın yükselmesi ile istenen performans artışı sağlanacaktır. O nedenle verimli bir kullanım için Windows güç profillerinden dengeli olanı seçmeniz daha doğru olacaktır.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı