Ryzen 5 2600 işlemci yükte 74 derece normal mi?

icons8-processor-64.png
R5 2600 modeli hava akışı ve silikon kalitesinde sorun yoksa stok frekans ve CBP frekansları ile gayet kabul edilebilir sıcaklık değerleri sunmakta.

icons8-information-64.png
İlk olarak yükte tanımınız sanırım Fortnite ile sınırlı, işlemcinizin yükte performansı ve sıcaklık değerleri için Prime95 ya da AIDA64 gibi yazılımlarla işlemcinizi tam yüke bindirerek sonuçlara göre hareket etmelisiniz.
Ek olarak kasa modeliniz ve işlemci kullanım süreniz nedir?

icons8-workflow-64.png
Olası sıcaklık değerlerine göre bilgim dahilinde yönlendirmeler yapacağım;​
  • İlgili testlerde yüksek derecede sıcaklık değerleri alırsanız ilk olarak kasa hava akışından emin olun. Bunu yan panel takılı ve açık olarak hava akışını çok basit şekilde kontrol edebilirsiniz.​
  • Eğer sıcaklıklar kabul edilebilir fakat kişisel olarak size yüksek geliyorsa manuel voltaj ayarı ile dilediginiz frekans değerini ayarlayabilirsiniz. Böylece sıcaklık dalgalanmalarının önüne geçer ve gözle görülür sıcaklık farkı yakalayabilirsiniz.​
  • Bunun dışında kullanım sürenize bağlı olarak macun yenileme işlemi yapabilirsiniz.​
  • Olay tamamen silikon sorunu ise undervolt ya da üçüncü parti bir soğutucu almanız gerekebilir. (Kule tipi)​

Eki Görüntüle 697239
R5 2600 modeli hava akışı ve silikon kalitesinde sorun yoksa stok frekans ve CBP frekansları ile gayet kabul edilebilir sıcaklık değerleri sunmakta.

Eki Görüntüle 697252
İlk olarak yükte tanımınız sanırım Fortnite ile sınırlı, işlemcinizin yükte performansı ve sıcaklık değerleri için Prime95 ya da AIDA64 gibi yazılımlarla işlemcinizi tam yüke bindirerek sonuçlara göre hareket etmelisiniz.
Ek olarak kasa modeliniz ve işlemci kullanım süreniz nedir?

Eki Görüntüle 697263
Olası sıcaklık değerlerine göre bilgim dahilinde yönlendirmeler yapacağım;​
  • ilgili testlerde yüksek derecede sıcaklık değerleri alırsanız ilk olarak kasa hava akışından emin olun. Bunu yan panel takılı ve açık olarak hava akışını çok basit şekilde kontrol edebilirsiniz.​
  • eğer sıcaklıklar kabul edilebilir fakat kişisel olarak size yüksek geliyorsa manuel voltaj ayarı ile dilediginiz frekans değerini ayarlayabilirsiniz. Böylece sıcaklık dalgalanmalarının önüne geçer ve gözle görülür sıcaklık farkı yakalayabilirsiniz.​
  • bunun dışında kullanım sürenize bağlı olarak macun yenileme işlemi yapabilirsiniz.​
  • olay tamamen silikon sorunu ise undervolt ya da üçüncü parti bir soğutucu almanız gerekebilir. (Kule tipi)​

Kullandığım kasa: FC-9235G.
Ben önceden işlemci 3.60 üzerine çıkmadığı için undervolt yapmıştım ondan sonra 3.8 çıkmaya başladı gayet stabil çalışıyor şu an 1.275V vermiştim macun 3 gün önce değişti işlemciye 2-3 saattir oynuyorum. Eskiden 1050 Ti vardı bu kadar ısınmıyordu maks 77 dereceyi gördüm işlemcide oyunda.

icons8-information-64.png
Aynı modeli 1.164v manuel voltaj değeri ile sabit 3.7Ghz oyun içi yükle orantılı 3.8Ghz kullanıyorum. Boşta 33°~38° sıcaklıklarda, yükte ise Prime95 10dk 53°, AIDA64 +20dk 67° sıcaklık değerlerini alıyorum.

Bu durumda sizin verdiğiniz 1.275v degeri bana fazla geldi. Daha düşük voltajları tes ettiniz mi?

icons8-fan-64.png
Kasanın ön paneli tamperli cam yapıda, bunun hava akışı sorunu yaratması kaçınılmazdır. Ilgili testleri yan paneli açarak deneyip bahsettiğim hava akışının önemini anlayabilirsiniz. Uzun süreçte bu model kasa ile daha fazla sıcaklık sorunu yaşamanız olası, eğer bilginiz varsa ön panel için pleksi ya da tamperli bir cam tasarımı yapıp, uygun ölçulerde kestirerek panel değişimi yapmanız. Bunu yapan satıcılar n11, hepsiburada gibi noktalarda mevcut.

icons8-idea-64 (1).png
Benim önerim ilk olarak gerçek yük değerlerinizi öğrenmeniz, islemcinizi stabilite ve kararlılık testlerine sokup tam yükte aldığı sıcaklıklara göre alternatif yolları deneyebilirsiniz.

Eki Görüntüle 697305
Aynı modeli 1.164V manuel voltaj değeri ile sabit 3.7GHz oyun içi yükle orantılı 3.8GHz kullanıyorum. Boşta 33°~38° sıcaklıklarda, yükte ise Prime95 10dk 53°, AIDA64 +20dk 67° sıcaklık değerlerini alıyorum.

Bu durumda sizin verdiğiniz 1.275V degeri bana fazla geldi. Daha düşük voltajları tes ettiniz mi?

Eki Görüntüle 697324
Kasanın ön paneli tamperli cam yapıda, bunun hava akışı sorunu yaratması kaçınılmazdır. Ilgili testleri yan paneli açarak deneyip bahsettiğim hava akışının önemini anlayabilirsiniz. Uzun süreçte bu model kasa ile daha fazla sıcaklık sorunu yaşamanız olası, eğer bilginiz varsa ön panel için pleksi ya da tamperli bir cam tasarımı yapıp, uygun ölçulerde kestirerek panel değişimi yapmanız. Bunu yapan satıcılar N11, Hepsiburada gibi noktalarda mevcut.

Eki Görüntüle 697336
Benim önerim ilk olarak gerçek yük değerlerinizi öğrenmeniz, islemcinizi stabilite ve kararlılık testlerine sokup tam yükte aldığı sıcaklıklara göre alternatif yolları deneyebilirsiniz.

BIOS'dan 1164 çektiğim zaman kırmızı oldu sorun olmaz değil mi kaydetip test yapsam sizce voltaj ne kadar daha düşüreyim.
Eki Görüntüle 697305
Aynı modeli 1.164V manuel voltaj değeri ile sabit 3.7GHz oyun içi yükle orantılı 3.8GHz kullanıyorum. Boşta 33°~38° sıcaklıklarda, yükte ise Prime95 10dk 53°, AIDA64 +20dk 67° sıcaklık değerlerini alıyorum.

Bu durumda sizin verdiğiniz 1.275V degeri bana fazla geldi. Daha düşük voltajları tes ettiniz mi?

Eki Görüntüle 697324
Kasanın ön paneli tamperli cam yapıda, bunun hava akışı sorunu yaratması kaçınılmazdır. Ilgili testleri yan paneli açarak deneyip bahsettiğim hava akışının önemini anlayabilirsiniz. Uzun süreçte bu model kasa ile daha fazla sıcaklık sorunu yaşamanız olası, eğer bilginiz varsa ön panel için pleksi ya da tamperli bir cam tasarımı yapıp, uygun ölçulerde kestirerek panel değişimi yapmanız. Bunu yapan satıcılar N11, Hepsiburada gibi noktalarda mevcut.

Eki Görüntüle 697336

1.875V verdim çalışıyor gayet normal birazcık daha düştü başka ne kadar inebilirim acaba.

Son düzenleme:
BIOS'dan 1164 çektiğim zaman kırmızı oldu sorun olmaz değil mi kaydetip test yapsam sizce voltaj ne kadar daha düşüreyim.
Direkt voltaj vermek yerine sisteminize uygun voltajı deneyerek bulmanızı öneririm, R5 2600 modelini 1.075v ile 3.6Ghz çalıştırabilenler var iken ben 1.140v ile mavi ekran hatası alıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı