Ryzen 5 2600 sisteme güç kaynağı yetmiyor

Metehan4402

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar. Sistemimde ağır yükte sorunlar fark ediyorum. Gerek ışıklandırmalarda gerek voltaj dalgalanmaları olarak fark ediyorum. 600W 80+ Bronze sertifikalı Thermaltake bir güç kaynağım var ve bu güç kaynağı sanırım sistemime yetmiyor. Sistem özellikleri ve durumlarını aşağıda belirtiyorum ve yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

İşlemci: Ryzen 5 2600 4.1 ile çalışıyor %10-15 stok frekansa göre artış var.
GPU: Sapphire AMD Radeon RX 590 Nitro+ SE (mavi olan model 60 MHz stok modele göre fazla)
2x8 DDR4 3000MHz RAM.
ASUS Prime B450M-K
Sıvı soğutma 240 mm 1X pompa 2X ARGB fan Thermaltake.
4 adet Thermaltake ARGB fan ( sıvı soğutma ile 6 adet fan aynı marka aynı model adreslenebilir aydınlatmalı)
2 adet Thermaltake SATA ARGB+fan kontrolcü 2X SATA.
1X SSD.
1X2.5 7200 RPM HDD.
1X 3.5 7200 RPM HDD.
Mouse kablosuz.
G213 klavye.

Şunu da eklemek isterim. Sorunu nasıl fark ettim şöyle fark ettim. Pompa kısmında bulunan aydınlatmalar ağır bir oyunda saçmalayarak değişik renklerde olması gerektiği gibi çalışmıyor bazı LED'ler sönüyor. OCCT testinde işlemciyi yüke sokarak acaba sorun ısındığından dolayı mı diye düşündüm fakat 73 derecede bile 30 dakika sorun çıkmadı. Keza GPU tarafında da öyle. İkisi ayrı ayrı test edildiğinde sorun çıkmıyor fakat ikisi beraber çalışınca ARGB'ler sapıtıyor. (Saçma bir yerde gözüken gereksiz fanlar ısınmadan kaynaklı olup olmadığını test etmek amaçlı kullanıldı. Normal kullanımda ek iki fan kullanılmıyor.)

Dosya Ekleri

• a407616a-44b4-4a5c-b86f-24ae68ccbf99.jpg
    a407616a-44b4-4a5c-b86f-24ae68ccbf99.jpg
    41,3 KB · Görüntüleme: 42
Son düzenleyen: Moderatör:

Ben bu sitede Expert sekmesinde detaylıca tüm ekipmanımı girerek genel bir fikir edinmiştim sistemimle ilgili. Çıkan sonucun üzerine 150watt daha kattığımda 650'lik bir PSU'da karar kıldım. En azından hesaplarken yardımcı oldu diyebilirim yaklaşık bir değerde.

Şu an sıkıntıyı sadece RGB ışıklandırma konusunda yaşıyorsan mesela benim de tüm monitör arkası, kasa içi fanlar, led şeritler vs tümü HUB'a bağlı. Hub'ı da anakarttan kontrol edebiliyorum. Ama anakart kontrolüne geçirdiğimde ve Aurasync'den müdahale ettiğimnde özellikle beyaz gibi renk gruplarında HUB sapıtıyor ve sönük bir kırmızıya dönüyor. Bilgisayarı tamamen kapatıp açana kadar da düzelmiyor. Artık kullanmıyorum Anakart üzerinden. Çok yüklendim sanırım. Direkt Hub üzerinden kontrol ediyorum ve sıkıntı çıkmıyor artık.

Belki de sorun RGB kontrolcündedir. Yani benim buna benzer tecrübem bu şekildeydi. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

PSU 12W kanalından ne kadar güç veriyor bu önemli. O sisteme PSU yetmemesi mümkün değil. Tabii ki sağlamsa. Ben 650 W ile RX5700 XT GAMİNG X kullanıyorum uzun süredir. PSU'yu OCCT ile test edin.

Yeni konular

Geri
Yukarı