Ryzen 5 3500X İçin Soğutucu

Bütçe
250 TL
Herkese merhaba tekrardan,
Konuyu guncelleyemedigim icin ozur diliyorum oncelikle. Elimde olmayan birkac sorundan oturu daha yeni foruma giris yapabildim. Hemen konuya giriyorum. Dark Freezer x126 alip takmama ragmen sonuc hic ic acici olmadi cunku kasa fazla kucuk ve hava sirkulasyonu saglanamiyor. Bunun uzerine kasa ve Dark Freezer x126'yi iade edip kasa olarak Dark Guardian aldim ve islemcimin stok fani olan Wraith Prism'i kullanmaya devam ettim, termal macun olarak da Arctic MX-4 kullandim. Onde 3, alttan 1 olacak sekilde 4 intake fani taktim. Arkada 1 ve ustte 1 olacak sekilde de 2 egzoz fani taktim. Kasa zaten 4 fan ile geliyor ama ben ayriyetten 2 fan daha ekledim. Bu islem sonucunda ekran karti ve islemci sicakliklarim gayet makul seviyelere dustu ama sicaklik seviyelerini hatirlamiyorum uzgunum, notlarimi da bulamadim. Bu sonuc beni tatmin etmedi yine de. Bunun uzerine MSI Afterburner ile RTX2060 icin detayli bir fan ayari yaptim. BIOS'tan da kasa fanlari ve islemci fani icin bu islemi uyguladim ve sicakliklari 6-7 derece daha dusurdum. Ekran kartimin sicaklik degerleri gayet iyiydi ama islemcim masaustunde ve yukte hic stabil calismiyordu, bosta bile isiniyordu. Detayli bir arastirma sonucu su yolu izledim:

1- Windows'un guc seceneklerinden Ryzen islemcilere ozel olarak gelen birkac secenek var. Ordan Ryzen Balanced olarak ayarladim.

2-Undervolt islemi uyguladim. Islemci frekansini ve cektigi voltaji azar azar degistirerek stabil ve serin bir performans elde etmeye calistim. 4.1 Ghz'te 1.25V'a sabitledim, benim icin ise yaradi. Bostayken tum cekirdekleri kullanmiyor, 4.1 Ghz'te calisiyor ama sicaklik konusunda hicbir sorun yasatmiyor.

Bu islemlerden sonra Realbench, Aida64 ve Prime95 ile testler yaptim. Notlarimi kaybettigimden dolayi Aida64'te yaptigim testin sonucunu bulamadim. Prime95'te 2 saatlik testten sorunsuz cikti. Realbench'te de 3 saatlik test sonucunda islemci 57 ile 58 derece arasinda oynayip durdu, ekran karti da 67 derecede sabitlendi. Ardindan da 2 saat boyunca Metro Exodus oynadim. Metro Exodus'ta ayarlarim Ultra, RTX kapali, Hairworks kapali, Advanced Physics kapali, Tesellation acik, AF 16x. Toplam 5 saatin sonunda sicakliklarim benchmark testlerinden daha dusuktu ama hatirlayamadigim icin kesin konusmak istemiyorum. Sistemimi extreme seviyelerde kullanmiyorum gunluk olarak. Oyun oynamak icin oturdugumda da en cok 4 saat oturuyorum sonrasinda uygulama calistirmiyorum. Kullandigim sartlarda stabil ve serin calisiyor kisacasi.

Cok gec geri dondugum icin gercekten ozur dilerim. Sistemimi yukarda anlattigim sekilde 25 Subattan beri kullaniyorum ve memnunum. Lutfen verdigim frekans-volt degerini direkt kullanmaya kalkismayin. Islemci sicakligini dusurmek icin birkac yontem daha var ve detayli islemler; dikkat, zaman ve sabir gerektiriyor. Kucuk kucuk oynamalar yapmalisiniz. Bu yazimi lutfen bir rehber niteliginde kullanmayin. Benim de yanlis yaptigim ve farkinda olmadigim konular olabilir, varsa da deneyimli kisiler ustune basa basa belirtir. Herkese guzel forumlar diliyorum.
Kardeşim bende de 3500X var seninle nasıl iletişime geçebiliriz sana bir kaç soru sormak istiyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı