Çözüldü Ryzen 5 3500X işlemciye overclock yapmak

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ege44

Femtopat
Ryzen 5 3500X işlemcimi B450 Aorus Pro anakartımda overclocklamak istiyorum.
Kullandığım GPU RTX2060 Super.
Kullandığım soğutucu AMD'nin Ryzen 7 serisinde kullandığı Wraith Prism. Acaba en çok kaç GHz'e kadar ve nasıl overclocklayabilirim?

Çözüm
Ryzen Master üzerinden yapmak BİOS'tan daha kolay Ryzen Master'dan uygun değerleri denemek BİOS'tan daha kolay değerleri girdikten sonra Prime95 testi yapıp sıcaklık ve stabilite testi yapabilirsin. Stabil değerleri bulduktan sonra BİOS'a girip ayarları yapıp çıkabilirsin.
Ryzen Master üzerinden yapmak BİOS'tan daha kolay Ryzen Master'dan uygun değerleri denemek BİOS'tan daha kolay değerleri girdikten sonra Prime95 testi yapıp sıcaklık ve stabilite testi yapabilirsin. Stabil değerleri bulduktan sonra BİOS'a girip ayarları yapıp çıkabilirsin.

Çözüm
Değerlerin çok iyi. MSI B450M-A Pro Max anakart ile 4.1 1.25 voltajın altına inemedim. Ya sistem açılmadı ya da kararlılık testlerinde 6 dakikada kapandı. 4.3 GHz 1.4 voltajda anca stabil oldu. Bunda da fazla ısındığı için tekrar 4.1 1.25'te bıraktım. En makulu bu sanırım.

Hortlatma gibi oluyor ama bende bu konuyu gördükten sonra deneyeyim dedim.
Tabi önce silikon kalitesine baktım. Platinium çıktı aha haydi OC yapayım dedim.
Soğutucum Wraith Prism. ASUS Prime B450 mk anakart üzerinden işlemciye 1.25 Watt 4.3 GHz verdim. OCCT testinden başarılı geçti. Ek olarak VRM ayarlarını en yüksek performansa geçtirdim. Vrmlerimin pasif soğutucusu yok ama kasa hava akışı gayet iyi.
1 saatlik BF v oyununda maks 65 gördüm.

Ai Suite ekran görüntüleri:
1613768021555.png

1613768062256.png

Geri
Yukarı