Çözüldü Ryzen 5 3500X sistemde Siyah ekran

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Mrzdmr

Centipat
Daha fazla  
Birkaç ay önce bir sistem topladım. Bilgisayar 2.haftasındayken ekran kararma sorunu yaşamaya başladım. Siyah ekran geliyor no signal yazısı geliyor, ekran siyahken birkaç saniye PC'nin sesi gelmeye devam ediyor (oyun sesi, müzik sesi vs) eğer hoparlör açıksa bir cızırtı geliyor ve kasa çalışmaya devam ediyor. Resetleme yaptığınızda fanlar durur tekrar çalışır ya tam olarak onu tekrarlıyor kasa ama bu esnada görüntü gelmiyor.

Power tuşuna basılı tutup PC'yi kapatıp yeniden açtığımda sorunsuz çalışıyor. Bu sorunla haftalarca uğraşıp araştırma yapmama rağmen çözememiştim. Her yolu denedikten sonra format atmıştım. Birkaç kez daha aynı hatayı yapmıştı ve sonradan bu hata kesilmişti. Şimdi aradan 3-4 ay kadar bir zaman geçti aynı sorun yine başladı.

Bazen 5 dakika sonra bazen 2 saat sonra yapıyor. Stres testi yaptım, donanım testi yaptım hata almadım. Uzatma prizlerinden dolayı olabilir belki diye başka prizde çalıştırdım sonuç değişmedi. RAM'i, ekran kartını söküp tekrar taktım. Ilk hata aldığım zamanlar BIOS güncellemesi yapmıştım sonuç değişmemisti. Sürücüleri güncelledim. Artık yapacakta bir şey kalmadı fikirlerinizi önerilerinizi bekliyorum:)

ASUS Prime mk 2 anakart.
ASUS RX 580 8 GB ekran kartı.
Ryzen 5 3500X işlemci.
G.Skill 16 GB RAM.
XPG 500 GB SSD.

Başka monitöre veya TV'ye bağla hala devam ediyorsa yaz.

Dün ve bugün farklı bir monitörde denedim hata almadım. Monitörde mi bir arıza var yoksa bir uyumsuzluk sorunu mudur? Bu sorun neden kaynaklı sizce? Çünkü monitör sıfır alındı. Uyumsuzlukla ilgili birşeyse iade edemem ama bir sorunsa iade etmem gerekecek.
Monitör markası ViewSonic VX3276 2K.
Yok mu kimseden cevap?
Sorunu çözdüm. İşlemcinin macunu kuruduğu için fazla ısınma yapıyormuş macunu yenilediğimde sorun ortadan kalktı. Kasayı yeni topladığım için macun aklıma gelmemişti ama demek ki montajı yaparken kötü bir macun kullanıldı. Konu kilit.

Yeni konular

Geri
Yukarı