Ryzen 5 3500X sistemde takılmalar oluşuyor

DantetheBard

Femtopat
Yer
Bursa
Daha fazla  
Meslek
Akademisyen
Ryzen 5 3500X +msi B450M Mortar anakart var GTX 1660 6 GB ekran kartı ve 16 GB RAM var bende, Kasım ayında aldım daha. İki hafata öncesine kadar hiç sıkıntı yoktu RDR2 GTAV vb. birçok oyunu hiç takılma olmadan oynuyorum. İki hafta önce Far Cry5'i yükledim Steam üzerinde fakat oyun içinde takılmalar hissetmeye başladım. Daha önce kasmayan RDR2 ve GTA V'te de sonrasında takılmalar başladı. Anlık donmalar yaşıyorum. RDR2'de ve diğer oyunlarda CPU kullanımı %100'e vuruyor GPU'da aynı şekilde. Virüs taraması yaptım Kaspersky ile virüs bulundu bir tane tojan, onu temizleyince düzelir dedim ama hala takılma sorunu devam ediyor. Yani ben işlemcide mi yoksa ekran kartında mı sorun aramalıyım? Bir türlü sorunuma cevap da bulamıyorum, sorunu tespit de edemiyorum. Donanımsal bir hata varsa değişim vs. talep etmek için göndereceğim fakat olduğu gibi geri göndereceklerinden endişeliyim. Sürücüleri güncelleme tavsiyesine de uydum şu an en son sürüm sürücüler yüklü. Sizin sorun da hala devam ediyor mu? Yardımcı olabileceklere çok teşekkür ederim şimdiden.

OCCT ile ekran kartı ve PSU testi yapın. Ayrıca BİOS dahil tüm sürücülerin güncel olduğundan emin olun.

Donanımsal olduğunu sanmıyorum. Temiz bir Windows kurulumu belki sorununuzu çözer. Sistemi kuralı kaç gün oldu?

Ryzen 5 3500X +msi B450M Mortar anakart var GTX 1660 6 GB ekran kartı ve 16 GB RAM var bende, Kasım ayında aldım daha. İki hafata öncesine kadar hiç sıkıntı yoktu RDR2 GTAV vb. birçok oyunu hiç takılma olmadan oynuyorum. İki hafta önce Far Cry5'i yükledim Steam üzerinde fakat oyun içinde takılmalar hissetmeye başladım. Daha önce kasmayan RDR2 ve GTA V'te de sonrasında takılmalar başladı. Anlık donmalar yaşıyorum. RDR2'de ve diğer oyunlarda CPU kullanımı %100'e vuruyor GPU'da aynı şekilde. Virüs taraması yaptım Kaspersky ile virüs bulundu bir tane tojan, onu temizleyince düzelir dedim ama hala takılma sorunu devam ediyor. Yani ben işlemcide mi yoksa ekran kartında mı sorun aramalıyım? Bir türlü sorunuma cevap da bulamıyorum, sorunu tespit de edemiyorum. Donanımsal bir hata varsa değişim vs. talep etmek için göndereceğim fakat olduğu gibi geri göndereceklerinden endişeliyim. Sürücüleri güncelleme tavsiyesine de uydum şu an en son sürüm sürücüler yüklü. Sizin sorun da hala devam ediyor mu? Yardımcı olabileceklere çok teşekkür ederim şimdiden.
Dotum bios update deneye bilirsiniz genelikle bios stok geliyor ve problemler çıka biliyor yüksek ihtimalle bios updete sorası düzelecektir

Merhaba, öncelikle teşekkür ederim ilginiz için. Ben akademisyenim arada sırada oyun vs. oynamak dışında da çok zorlamıyorum PC'yi açıkçası Windows kurulumumu Kaım ayında aldığım gibi yaptım anca virüs girecek ya da bilgisayarı böyle çok zorlayacak hiçbir şey de kurmadım. Format atmak çözer derseniz deneyeyim. Oyun oynarken Afterburn ile sıcaklık değerlerini kontrol ettim, sıcaklık değerleri 65-70 bandında görünüyor fakat cpu kullanımı %100 gpu da benzser şekilde, bu akşam GTA V'te her iGPU kullanımı %86larda CPU ise yer yer %101 lere çıkıyordu. Anlık takılmalar yaşadım. OCCT testi yaptım zaten buraya sorunu yazmadan önce epey açılmış konuları takip ettim çözüm bulabilirim diye. yani durduk yere neden böyle bir şey olur anlamadım açıkçası
Oyundayken sıcaklıkları kontrol edin. Normalse Memtest ile test yapın.
Memtest yapmamıştım yapayım
Dotum bios update deneye bilirsiniz genelikle bios stok geliyor ve problemler çıka biliyor yüksek ihtimalle bios updete sorası düzelecektir
Af buyurun, biraz bu konuların cahiliyim, sistemi de kardeşime toplatmıştım :) BİOS Update'i tam olarak nasıl yapabilirim?

Teşekkür ederim

Geri
Yukarı