Ryzen 5 3500X sistemin kendiliğinden kapanması

BarssRS

Kilopat
Daha fazla  
Anakart
Gigabyte B450 DS3H
İşlemci
Ryzen 5 3500X 4.0GHz
Bilgisayarımın ekran kartının fanını hidrolik yağı ile yağladıktan sonra kullanmaya başladım. Yaklaşık 2 saat kadar kullandım bir problem yoktu
ardından bilgisayarı kapatıp yarım saat sonra tekrar açtım ve başından ayrıldım geldiğimde bilgisayar kapalıydı güç tuşuna bastığımda tepki vermedi, güç kaynağını kapatıp açtığımda anında kendiliğinden açıldı fakat kulaklık ve klavyede ışık yanarken mouseda yanmıyordu, bilgisayar da açılmıyordu. Güç switchlerinde sorun olduğunu düşünüp switchleri söktüm ve reset switchine dokundum. Birden pc normal olduğu gibi açıldı 5 dk kadar kullandım yine başıboş bıraktım ve geldiğimde kapanmıştı.

Tekrar yukarda anlattığım işlemleri tekrarlayarak açmayı başardım ve olay günlüğüne girdim önceki kapanmalar direk olarak yaşanmıştı fakat bu sefer ekrana kapatılıyor yazısı çıkarak kapandı. Tekrar açmayı başardım ve yarim saat kadar kullandim, yine direk kapandı. Acmaya çalıştığında ise anlık olarak kendini açıp direj kapattı. Çok uzun anlattım özür dilerim :)

Tahminimce güç kaynağında problem var sizce nasıl bir yol izlemeliyim sizce anakart mı yoksa güç kaynağı mı sorunlu.
Hepsinin garantileri var. Farklı bir güç kaynağı ile denemem zor çünkü elimde yok ama arkadaşımdan almaya çalışacağım.

Bu arada son zamanlarda elektrik kesintileri cok olmaya başlamıştı...

Bu da kendiliğinden kapatılıyor yazarak kapanmasının olay günlüğü. Muhtemelen işe yaramayacak...

Günlük Adı: System
Kaynak: Microsoft-Windows-Kernel-Power
Tarih: 20.12.2021 21:28:09
Olay Kimliği: 109
Görev Kategorisi: (103)
Düzey: Bilgi
Anahtar sözcükler: (70368744177664),(1024),(4)
Kullanıcı: Yok
Bilgisayar: DESKTOP-NTGVLLD
Açıklama:
Çekirdek güç yöneticisi bir kapatma geçişi başlattı.

Kapatma Nedeni: Kernel API
Olay Xml'si:
<Event xmlns="http://schemas.microsoft.com/win/2004/08/events/event">
<System>
<Provider Name="Microsoft-Windows-Kernel-Power" Guid="{331c3b3a-2005-44c2-ac5e-77220c37d6b4}" />
<EventID>109</EventID>
<Version>0</Version>
<Level>4</Level>
<Task>103</Task>
<Opcode>0</Opcode>
<Keywords>0x8000400000000404</Keywords>
<TimeCreated SystemTime="2021-12-20T18:28:09.2512599Z" />
<EventRecordID>32409</EventRecordID>
<Correlation />
<Execution ProcessID="748" ThreadID="752" />
<Channel>System</Channel>
<Computer>DESKTOP-NTGVLLD</Computer>
<Security />
</System>
<EventData>
<Data Name="ShutdownActionType">5</Data>
<Data Name="ShutdownEventCode">0</Data>
<Data Name="ShutdownReason">5</Data>
</EventData>
</Event>

Bilgisayarımın ekran kartının fanını hidrolik yağı ile yağladıktan sonra kullanmaya başladım. Yaklaşık 2 saat kadar kullandım bir problem yoktu
ardından bilgisayarı kapatıp yarım saat sonra tekrar açtım ve başından ayrıldım geldiğimde bilgisayar kapalıydı güç tuşuna bastığımda tepki vermedi, güç kaynağını kapatıp açtığımda anında kendiliğinden açıldı fakat kulaklık ve klavyede ışık yanarken mouseda yanmıyordu, bilgisayar da açılmıyordu. Güç switchlerinde sorun olduğunu düşünüp switchleri söktüm ve reset switchine dokundum. Birden pc normal olduğu gibi açıldı 5 dk kadar kullandım yine başıboş bıraktım ve geldiğimde kapanmıştı.

Tekrar yukarda anlattığım işlemleri tekrarlayarak açmayı başardım ve olay günlüğüne girdim önceki kapanmalar direk olarak yaşanmıştı fakat bu sefer ekrana kapatılıyor yazısı çıkarak kapandı. Tekrar açmayı başardım ve yarim saat kadar kullandim, yine direk kapandı. Acmaya çalıştığında ise anlık olarak kendini açıp direj kapattı. Çok uzun anlattım özür dilerim :)

Tahminimce güç kaynağında problem var sizce nasıl bir yol izlemeliyim sizce anakart mı yoksa güç kaynağı mı sorunlu.
Hepsinin garantileri var. Farklı bir güç kaynağı ile denemem zor çünkü elimde yok ama arkadaşımdan almaya çalışacağım.

Bu arada son zamanlarda elektrik kesintileri cok olmaya başlamıştı...

Bu da kendiliğinden kapatılıyor yazarak kapanmasının olay günlüğü. Muhtemelen işe yaramayacak...

Günlük Adı: System
Kaynak: Microsoft-Windows-Kernel-Power
Tarih: 20.12.2021 21:28:09
Olay Kimliği: 109
Görev Kategorisi: (103)
Düzey: Bilgi
Anahtar sözcükler: (70368744177664),(1024),(4)
Kullanıcı: Yok
Bilgisayar: DESKTOP-NTGVLLD
Açıklama:
Çekirdek güç yöneticisi bir kapatma geçişi başlattı.

Kapatma Nedeni: Kernel API
Olay Xml'si:
<Event xmlns="http://schemas.microsoft.com/win/2004/08/events/event">
<System>
<Provider Name="Microsoft-Windows-Kernel-Power" Guid="{331c3b3a-2005-44c2-ac5e-77220c37d6b4}" />
<EventID>109</EventID>
<Version>0</Version>
<Level>4</Level>
<Task>103</Task>
<Opcode>0</Opcode>
<Keywords>0x8000400000000404</Keywords>
<TimeCreated SystemTime="2021-12-20T18:28:09.2512599Z" />
<EventRecordID>32409</EventRecordID>
<Correlation />
<Execution ProcessID="748" ThreadID="752" />
<Channel>System</Channel>
<Computer>DESKTOP-NTGVLLD</Computer>
<Security />
</System>
<EventData>
<Data Name="ShutdownActionType">5</Data>
<Data Name="ShutdownEventCode">0</Data>
<Data Name="ShutdownReason">5</Data>
</EventData>
</Event>
Sistemi yeniden açabilme şansı bulduğunuzda yük testine sokup deneyebilirsiniz. Sistem yük altındayken bir anda kapanıyorsa muhtemelen güç kaynağı yeterli gücü sağlayamıyor veya stabil olarak çalışmıyor diye bir sonuç çıkarabiliriz.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı