Ryzen 5 3500X vs Ryzen 7 1700X

Foşix Mergen

Hectopat
Öncelikle merhabalar. Benim için önemli olan çoklu çekirdek performansı her ne kadar kağıt üstünde çoklu çekirdekte 1700X 3500X'i dövse de ben pratik sonuç istiyorum. Kullanıcıların yorumunu. PC ile ara sıra oyun oynanacak genellikle araştırma Matlab, C, Python, SolidWorks, AutoCAD gerekirse Blender, yapay zeka (bunda işlemcinin pek önemi yok yeni nesil NVIDIA kartım var Turing'i destekliyor.), Adobe PH ve IL kullanılacak.

GTX 1650 Super var şu an, seneye ya 6000 serisi ya da 3060, 3060 Ti, 3070 alacağım. Sizce hangi 3070'de daha az darboğaz yapar? Hemen çıkıp 3600 al demeyin, bütçem yok. 1700X'i 2. el alacağım. %20-10 kafidir, ben iyi bir hava soğutma ile OC yapıp darboğazı düşürürüm. Nasıl olsa GTX 1650 Super'in %100'ü ile RTX 3070'in %80'i arasında çok fark var ve bir sorum daha var darboğaz yapmaması için ne önemlidir gözlemime göre çekirdek önemli ama çok değil. Frekans önemli ama çok değil sanırım, en önemli etken transistör sayısı. Bu da nm değeri düşük işlemciler demek aslında. Gözlemime göre hepsi önemli, birleşince çorba yapıyorlar lakin baktığıma göre en önemli etken transistör sayısı gibi geliyor. Hemen çıkıp mimari diyen olacak lakin mimari dediğiniz şey bu bütüne denir.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı