Ryzen 5 3600 İşlemci Sıcaklık Değeri

tansel2000

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar.
  • MSI MAG Vampiric 010M kasam
  • ASUS TUF B450 PLUS GAMING anakartım
  • RTX 2060 ve Ryzen 5 3600 işlemcim var.

Masaüstünde 45-55 Derece civarında çalışıyor. PUBG'ye girdiğimde 75 85 arasına çıkıyor. ASUS GPU Tweak uygulamasında 75 gördüm fakat MSI Afterburner ile baktığımda 89 bile gördüğüm oldu. Kasada arkada 1 tane fan var. BIOS'tan fanları optimize ettim. Sıcaklıklar bana biraz yüksek geldi. Bu normal midir? İşlemci fanı doğru takılmamış vs. olabilir mi? Ön tarafa 1 tane fan taksam sorun çözülür mü?
Ayrıca GPU sıcaklığı 60 dereceyi geçmiyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kasanızın hava alabileceği tek yer yan taraftaki ızgaralar onun haricinde hava almıyor önü kapalı. İçinde 1 fan varsa zaten onu egzoz olarak kullanmak en iyi seçenek olacaktır. Voltaj düşürmeyi deneyebilirsiniz ama kesin çözüm daha iyi bir kasa almak diye düşünüyorum. Kasanızın hava akışı pek sağlıklı durmuyor. İşlemci sıcaklığını bir nebze düşürmek için voltaj düşürmeyi deneyin, kasayı daha havadar bir yere koymayı deneyin.

Şu videolara bir göz atın:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Tekrardan merhabalar.
Hava akışını doğru bir şekilde yaptıysanız Cpu soğutucu ile ilgili yetersizlik söz konusu olabilir. Stok soğutucu mu kullanıyorsunuz ?
Evet stok soğutucu kullanıyorum.
Kasanızın hava alabileceği tek yer yan taraftaki ızgaralar onun haricinde hava almıyor önü kapalı. İçinde 1 fan varsa zaten onu egzoz olarak kullanmak en iyi seçenek olacaktır. Voltaj düşürmeyi deneyebilirsiniz ama kesin çözüm daha iyi bir kasa almak diye düşünüyorum. Kasanızın hava akışı pek sağlıklı durmuyor. İşlemci sıcaklığını bir nebze düşürmek için voltaj düşürmeyi deneyin, kasayı daha havadar bir yere koymayı deneyin.
Kasayı daha yeni aldığım için şuanlık bir değişim yapamam. Kasanın yan tarafı duvara dayalıydı. Kasayı açtım ve açar açmaz stres testi yaptım ilginç bir şekilde kasayı duvardan çektiğim için mi yoksa yeni açtığım için mi bilmiyorum ama 10 dakikalık testin sonunda sıcaklık 70'i geçmedi.
Fakat bence bu kış mevsiminde 45-55 derece masaüstünde fazla diye düşünüyorum. Voltajı düşürmenin işlemciye herhangi bir zararı olur mu, oyunlarda performansda kayıp yaşamamak için sizce kaç düşürmeliyim?
aida test.png

Şimdilik "Core Performance Boost" ayarını devre dışı bırakarak sorunu çözdüm. Anakartımın biosu çok karışık olduğu ve voltaj ayarlarından hiç anlamadığım için gerisine dokunmamaya karar verdim. 40-45 derece civarında takılıyor yük altında 70'i geçmiyor. Fakat 3600mhz üzerine çıkmıyor maalesef.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı