Ryzen 5 3600 sistem açılmıyor

Untalented

Decapat
Arkadaşlar merhaba. Bilgisayarımı çok aktif kullanan biriyim. Günde neredeyse 15+ saat kullanıyorumdur. 2 gün önce bilgisayarı kapattım ve 2 gün açmadım. Eve geldiğimde bilgisayar açılmıyordu.

Bilgisayarım masaüstü ve daha 1 yıllık. Kasanın ışıkları fişe takılı olduğu zaman yanıyor. Ayrıca kasaya takılı kulaklık ve klavyeminde ışıkları yanıyor ama güç tuşuna basınca hiçbir şey olmuyor.

Daha önce güç tuşunun kablosunu yanlış taktığım olmuştu fakat bu sefer öyle bir sorun söz konusu değil çünkü bilgisayarı elleyen olmadı. Yani bilgisayar 2 gün önce sorunsuz bir şekilde kapandı ama bir daha açılmadı.

Ben evde yokken evinde elektriği kesilmiş ve yaklaşık 24 saat evde elektrikler yoktu. Bilgisayar ise her zaman fişe takılıydı. Oraları hiç ellemeyiz.

Kabloların hepsini çıkardım geri taktım hala düzelmedi.

PSU + kasa dandik Frisby 600W.
Anakart ASUS B450 olması lazım.
İşlemci Ryzen 5 3600, ekran kartı GTX 1650.

Parçaları nereye bakacağımı tam olarak bilmediğim için çıkarmadım. Sizce bu durum neden kaynaklanıyor olabilir? Şimdiden hepinize teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar merhaba. Bilgisayarımı çok aktif kullanan biriyim. Günde neredeyse 15+ saat kullanıyorumdur. 2 gün önce bilgisayarı kapattım ve 2 gün açmadım. Eve geldiğimde bilgisayar açılmıyordu.

Bilgisayarım masaüstü ve daha 1 yıllık. Kasanın ışıkları fişe takılı olduğu zaman yanıyor. Ayrıca kasaya takılı kulaklık ve klavyeminde ışıkları yanıyor ama güç tuşuna basınca hiçbir şey olmuyor.

Daha önce güç tuşunun kablosunu yanlış taktığım olmuştu fakat bu sefer öyle bir sorun söz konusu değil çünkü bilgisayarı elleyen olmadı. Yani bilgisayar 2 gün önce sorunsuz bir şekilde kapandı ama bir daha açılmadı.

Ben evde yokken evinde elektriği kesilmiş ve yaklaşık 24 saat evde elektrikler yoktu. Bilgisayar ise her zaman fişe takılıydı. Oraları hiç ellemeyiz.

Kabloların hepsini çıkardım geri taktım hala düzelmedi.

PSU + kasa dandik Frisby 600W.
Anakart ASUS B450 olması lazım.
İşlemci Ryzen 5 3600, ekran kartı GTX 1650.

Parçaları nereye bakacağımı tam olarak bilmediğim için çıkarmadım. Sizce bu durum neden kaynaklanıyor olabilir? Şimdiden hepinize teşekkürler.
Güç kaynağı.

Bunun birçok sebebi olabilir. Normalde kasa bağlantılarından ve prizden başlayarak kabloları sırasıyla kontrol edin.

Bunun birçok sebebi olabilir. Normalde kasa bağlantılarından ve prizden başlayarak kabloları sırasıyla kontrol edin.
Prizleri ve kasa kablolarını tekrar kontrol ettim. Hepsi sorunsuz görünüyor.
Statik elektirik olmuş olabilir belki hocam. Güç kablosunu çıkartıp, güç tuşuna birkaç saniye basılı tutup dener misiniz.
Denedim ama çalışmadı maalesef.
Bios pilini çıkartıp takmayı denediniz mi?
Bios pilinin ne olduğunu bilmiyorum hatta ilk kez sizden duydum. Bakacağım şimdi.
Yanmış diyemem ancak kabloları söküp takmışsınız belki anakartın o sağda büyük kablosunu çıkarıp yerine takamamış da olabilirsiniz. Kontrol edin.
Ettim ve herşey yerli yerinde görünüyor.
Bios pilini çıkartıp takmayı denediniz mi?
Denedim ama maalesef semptomlar aynı :/

Son düzenleme:
Öncelikle Power tuşu ya da ön panelde tuş arızası olabilir. Bunu elemek için videodaki şekilde bilgisayarı çalıştırmayı deneyin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Eğer olmaz ise tahminim iki ihtimal var ya PSU ya da anakart arızası elinizde başka bir PSU olsaydı. PSU seçeneğini elerdiniz.

Anakart üzerinde herhangi bir yanık izi gibi bir şeyler var mı kontrol eder misiniz? Anakartı söküp arka kısmına da bakmanızı öneririm.

Yeni konular

Geri
Yukarı