Ryzen 5 3600 Sistem Mavi ekran, bilgisayarın aniden kapanması, siyah ekran sorunu

Yer
Eskisehir
Daha fazla  
Herkese hayırlı ramazanlar,

Yardımınıza ihtiyacım var. Birkaç tane konu açtım ama bayağı şey oldu. Bu kasada Ryzen 3 1200 RX 560 450W PSU vardı. Sonra ben bu bilgisayarda PSU yükselttim (Corsair CX650), ondan sonra SSD taktım, ondan sonra anakart yükselttim, ondan sonra aynı anda işlemci ve ekran kartını alıp onları taktım. Bilgisayar sorunsuz açıldı başta. Oyunlara falan girdim. oynadım.her şey yolundaydı. (Bilgisayarda takılı olan RAM 8 GB 2400 MHz sistemde kullandığı RAM.)

Bir gün bilgisayarı açınca mavi ekran çıktı karşıma. (Hatada page fault in nonpaged area yazıyordu.) RAM'dan kaynaklı olduğunu düşündüm ve RAM'imi Memtest86+ adlı bir programla BIOS'dan onu seçip başlatarak test ettim. Sonuçları dosya eklerine koyacağım? Foruma sonuçları koyduğumda RAM'imin arızalı olduğunu söylediler.

Ondan sonra sistemimi bir gün açmaya kalktığımda anakart logosu görünmedi yani BIOS'a veya Windows'a girmedi. Bilgisayar donmuştu hiçbir şekilde tepki vermedi. Biraz bekledim ve American Megatrends çıktı ve F1 to run the setup yazdı. Ben de doğal olacak F1'e bastım sistem açıldı.

Aynı gün bu siyah ekrandan sonra bilgisayarı tekrar açtım ve Aida 64 testi yaptım.Hangi bileşenlere yaptığımı soracak olursanız; RAM testi ekran kartı testi işlemci testi HDD ve SSD testlerini aynı anda çalıştırdım. İşlemcim çok ısınmaya başladı en son baktığımda 93 dereceyi görmüştü. Sonra telefonda gezinirken sistem birden kapandı. Tekrar açtığımda sorunsuz açıldı Allah'a şükürler olsun ki. Çok korkuyorum bu konularda pek bilgili değilim zahmet olmazsa bakabilir misiniz? Şimdiden hepinize çok teşekkürler.

Sistemim;
Ryzen 5 3600 (stok soğutucu)
ROG STRIX RX 5600XT.
Corsair8 GB 2400 MHz RAM.
James Donkey120 GB SSD.
Seagate Barracuda 1 TB HDD.
Corsair CX650 80+ Bronze.
Power Boost VK1006R kasa.

Bu arada Windows'un kendi RAM testinden de test ettim RAM'lerimi ama bir hata bulunamadı... Ne yapmam gerekiyor sorun neyde sizce?

Şimdiden cevaplarınıziçin teşekkür ederim.

Dosya Ekleri

• test sonuçları.jpeg
    test sonuçları.jpeg
    76,6 KB · Görüntüleme: 102
  • mavi ekran.jpeg
    mavi ekran.jpeg
    44,1 KB · Görüntüleme: 58
Ürün Anahtarınızın bir kopyası elinizde ise tekrar etkinleştirmede bir sorun olmaz.
Ürün Anahtarınızın Kopyası mevcut değilse bilemeyeceğim. Belki Windows sıfırlama seçenekleri işe yarayabilir. Emin değilim bu konuda.
Game Mode-Silent Mode pek sorun çıkarmayan modlar.
Şunu da deneyebilirsin
1-Elindeki disklerden birine temiz kurulum yapıp Sistemin davraşını izleyebilirsin.

Maalesef riske giremiyorum. DDU ile ekran Driver'lerini komple sildim. Şimdi temiz yeni Driver'leri yüklüyorum.

Naçizane tavsiyem ROG STRIX model bir ekran kartı kullanırken ASUS GPU Tweak kullanırken "Game mode" dişinda kullanmamak olacaktır. Diğer modlarda nedense GPU kafayı yemiş gibi davranıyor RGB Kontrol programlarını kaldırın temiz bir sistem kurulumu yapın Güncel Driver kullanın.
Buna benzer birkaç hatayı almiştim şu an için bir sıkıntısı yok.
Tavsiyelerimi bir deneyin derim

Siz format atarak mı çözdünüz?
@Silinen üye
@Recep Baltaş bir el atarsa çok iyi olur aslında :)

Son düzenleme:
Valorantı kaldırırım ama bir daha indirmemem mi gerekiyor?
Evet.
Ben göremiyorum söylediğiniz araçları.
C:\Windows\system32\drivers\AsIO2.sys
C:\Windows\system32\drivers\ene.sys
C:\Windows\system32\drivers\GLCKIO2.sys
C:\Windows\system32\drivers\MsIo64.sys
C:\Program Files\Riot Vanguard\
Bu arada sizle daha hızlı iletişime geçebileceğim bir platformda konuşabilir miyiz?
Kurallar gereği özel mesajlaşma yasak. Gerekli görürsek bağlantı kurulur.

Evet.

C:\Windows\system32\drivers\AsIO2.sys
C:\Windows\system32\drivers\ene.sys
C:\Windows\system32\drivers\GLCKIO2.sys
C:\Windows\system32\drivers\MsIo64.sys
C:\Program Files\Riot Vanguard\

Kurallar gereği özel mesajlaşma yasak. Gerekli görürsek bağlantı kurulur.
Bunları sildim tamamdır. Bu arada SSD satın alabilirim ve yeni kurulum yapabilirim. Ama D diski ile hiç oynamadan. D diskinde office kurulu olduğundan. Şuan kullandığım ssd çok yavaşladı. Office uygulamalarına ellemeden c ye format atsam yeni windows kursam ürün anahtarı gerekir mi ?

Rahatsız ediyorum kusura bakmayın, sistemdeki bozuk dosyaları tarattım CMD den. Böyle bir yazı yazdı.

Windows Resource Protection found corrupt files and successfully repaired them.
For online repairs, details are included in the CBS log file located at
windir\Logs\CBS\CBS.log. For example C:\Windows\Logs\CBS\CBS.log. For offline
repairs, details are included in the log file provided by the /OFFLOGFILE flag.

Bozuk dosyaları onarmış. Yanlış bir şey mi yaptım sizce?

Merhaba tekrardan. Bilgisayarım açılmıyor. Bu ekranda takılı kalıyor. Windowsa girmiyor. Ne yapmalıyım.? Yardımcı olabilecek kimse var mı?
@Murat5038 Bir bakabilir misiniz zahmet olmazsa?
Şimdiden teşekkürler
@Recep Baltaş @Ali Güngör Lütfen yardıma ihtiyacım var.

Dosya Ekleri

• 147520D2-48E3-47EC-BDD6-672F90D1B445.jpeg
    147520D2-48E3-47EC-BDD6-672F90D1B445.jpeg
    1,1 MB · Görüntüleme: 29
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı