Ryzen 5 3600 vs Ryzen 7 2700

Batuhant7

Kilopat
Yer
Eskişehir
Ryzen 5 3600 alacaktım sonra baktım R7 2700 1240 TL, R5 3600 1390 TL (Almanya'dan alacağım) FPS olarak 10 FPS falan var aralarında ama R7 2700'ün çoklu çekirdek performansı daha iyi. Yayın falan yapacağım için çoklu çekirdek önemli olduğu için aklıma takıldı hangisini alsam diye. Bilgisayarı uzun süre kullanacağım yani rahat en az 4 sene falan hangisi geleceğe daha iyi yatırım olur? Bir de sıvı soğutma alacağım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yanlış hatırlamıyorsam 3600 çoklu çekirdekte daha iyiydi. Tek çekirdek performansı zaten önde. Eğer elinizde anakart yoksa MSI'ın X570 anakartlarından alanlara (hepsine değil) sıvı soğutucu veriyordu. En ucuzu da 1300 TL civarındaydı. 3600 için X570 anakart fazla olur fakat bütçenizi artırabilirseniz 3700 almanız daha iyi olur. Hem anakartı da alırsanız soğutucu ücretsiz elinize geçmiş olur.

3600 daha yeni mimari ve güncel teknoloji olduğu için daha iyi bir tercih olur. Ön belleği bir hayli fazla. Ancak 3600'ün OC potansiyeli düşük. Sıvı soğutma düşünecekseniz de giriş seviyesi yeterli olur.

Tekli çekirdekte %15 daha güçlü nerdeyse 3600. Çoklu çekirdekte o kadar kötü durumda değil %10 daha iyi 2700 fakat bu çok etkilemez.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ryzen işlemciler Çoklu çekirdek performansı ile biliniyor zaten. R5 2500x 2600 2600x gibi işlemciler bile yayıncılar için öneriliyorsa, r5 3600 bu işin üstünden tek eliyle kalkar. Yayın için kat kat yeterli bir işlemci ve arkadaşında dediği gibi %15 tek çekirdek performansından kendini mahrum bırakma derim.

Ryzen işlemciler Çoklu çekirdek performansı ile biliniyor zaten. R5 2500x 2600 2600x gibi işlemciler bile yayıncılar için öneriliyorsa, r5 3600 bu işin üstünden tek eliyle kalkar. Yayın için kat kat yeterli bir işlemci ve arkadaşında dediği gibi %15 tek çekirdek performansından kendini mahrum bırakma derim.
OC yapsam R7 nin çoklu çekirdek performansına gelir mi gelirse ne kadar OC de gelir ?

OC yapsam R7 nin çoklu çekirdek performansına gelir mi gelirse ne kadar OC de gelir ?
3600'ü bilmiyorum ancak Ryzen 1600'ü "güvenli" sınırlar dahilinde 12 thread'de 3.2 GHz'den en fazla 4 GHz'e, 6 thread'de 4.1 GHz'e çıkarabildim. Bu gece SMT ayarı açıkken yani 12 thread varken 4.1 GHz'i tekrar deneyeceğim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı