Ryzen 5 3600X sistemde görüntü gelmiyor

xMRylmz

Kilopat
Anakart
ASUS Prime B450M-K II
Merhaba arkadaşlar ASUS B450M k II marka anakart aldım kasaya montajını yaptım. Noral bir şekilde çalıştı bir sıkıntım yoktu. Ertesi gün M.2 SSD takmak için ekran kartını söktüm M.2 SSD'yi taktım sonra ekran kartını taktım fakat bu sefer her şey çalışıyor fakat ne ekrana görüntü geliyor; klavye ve farede çalışmıyor. Denediğim bazı işlemler şunlar:
1: RAM değiştirdim.
2: Power değiştirdim.
3: CMOS yaptım.
4: BIOS flashbacktan BIOS güncellemesi yaptım.
5: Ekran kartı değiştirdim.
6: RAM'leri çıkartıp speaker taktım ama herhangi bir hata gösteren bip sesi gelmedi.

Kingston HyperX furry 2133 MHz 14CL.
XPG SSD 256 GB GEN3x4 M.2 S40G RGB PCI-e
Sapphire RX 580.
Ryzen 5 3600X.

Problem onboard olan ekran kartında olabilir. Anakartınızı değiştirmekten başka çaresiniz kalmıyor eğer problem bu ise. Şayet RAM slotlarınız da arızalı olabilir (veya RAM'larınız).

Klavyeye ve fareye elektrik gelmiyorsa ekran kartında olacağını sanmıyorum.
Sorun ana kartta olabilir. Tek ram olarak çalıştırmayı deneyin farklı slotlarda bunu uygulayın.

Klavyeye ve fareye elektrik gelmiyorsa ekran kartında olacağını sanmıyorum.
Sorun ana kartta olabilir. Tek ram olarak çalıştırmayı deneyin farklı slotlarda bunu uygulayın.
Anakart geri gönderip değişim istedim
Anakart geldi bilgisayar düzgün çalışıyor sıkıntı yok. Fakat oyuna girince PC kendine reset atıyor. FurMark testini başlatınca direk reset atıyor ve ısınmasına fırsat kalmıyor. Ekran kartını başka sistemde denedim normal çalışıyor FurMark testinde de bir sıkıntı vermiyor fakat kendi sistemime bağladığımda reset atıyor. Kendi sistemime başka ekran kartı taktığımda bir sıkıntı olmuyor güç kaynağını değiştirdim fakat sorun devam etti. Tek tek RAM denedim. Hatta birini Corsair diğerini Kingston denedim sonuç yine aynı ne yaptıysam düzeltemedim.

Son düzenleme:
Anakart geri gönderip değişim istedim
Anakart geldi bilgisayar düzgün çalışıyor sıkıntı yok. Fakat oyuna girince PC kendine reset atıyor. FurMark testini başlatınca direk reset atıyor ve ısınmasına fırsat kalmıyor. Ekran kartını başka sistemde denedim normal çalışıyor FurMark testinde de bir sıkıntı vermiyor fakat kendi sistemime bağladığımda reset atıyor. Kendi sistemime başka ekran kartı taktığımda bir sıkıntı olmuyor güç kaynağını değiştirdim fakat sorun devam etti. Tek tek RAM denedim. Hatta birini Corsair diğerini Kingston denedim sonuç yine aynı ne yaptıysam düzeltemedim.

Donanımsal ya da Yazılımsal bir hata olabilir. Yazılımsal olarak sırasıyla BIOS Update (Beta değil kararlı sürüm.) Halen devam ediyorsa format atmayı deneyebilirsiniz. Donanımsal olarak düşündüğüm sıkıntı depolama biriminizde bir sıkıntı olabilceği.

Geri
Yukarı