Çözüldü Ryzen 5 5500 ve RTX 3060 darboğaz yapıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

WARKO

Decapat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İşlemci: AMD Ryzen 5 5500
İşlemci soğutucu: Cooler Master MasterLiquid ML240L V2 RGB 240mm
Ekran Kartı: GIGABYTE GeForce RTX 3060 WINDFORCE OC 12GB
Anakart: MSI PRO B550M-P GEN3 4400(OC) DDR4
Ram: GoodRam 8GB IRDM PRO 3600MHz CL18 DDR4 x2
M2ssd: CORSAIR 500GB MP600 GS
sdd: KIOXIA EXCERIA 960GB SATA 3.0
Hard Disk: Seagate 4 Tb Skyhawk : WD 1TB Blue
Kasa: MSI MAG FORGE 100R
Güç Kaynağı: ZALMAN ZM600-TXII 600W 80 PLUS
İşlemcim Ryzen 5 5500, anakart MSI Pro B550M-P gen3, ekran kartı Gigabyte 3060 12 GB, RAM'ler ise 16 GB 3600MHz.

Fakat bu sistem darboğaz yapıyor anlamadığım bir şekilde. Normalde uyumlu olmaları lazım ama GTA 5 gibi oyunda bile oyun Full ayarlarda 60 70 FPS arasında ve işlemci %50 cıvarlarında takılıyor. Ekran kartı da %70 ila 50 arasında takılıyor. Yer yer FPS 30'lara kadar düşüyor. Aynı şekilde Spider-Man oyununda da aynı ayarlar Full fakat 40 FPS cıvarlarında takılıyor. Bunun çözümü ne ne yapsam düzelir? Yani işlmeci aslında Full'de çalışmıyor. %50'yi geçtiğini görmedim fakat ekran kartıda aynı şekilde çalışmıyor doğru düzgün. İşlemcinin W değerlerini bile takip ediyorum, 20W geçmiyor ve ısınma bile yok. Ne de yük biniyor ama bir şekilde ekran kartı da çalışmıyor. Bu nasıl olabiliyor?
Fotoda GTA 5 bu şekilde sistem değerleri.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2023-06-28 230729.png
    Ekran görüntüsü 2023-06-28 230729.png
    30,2 KB · Görüntüleme: 675
Çözüm
Hocam bazı oyunlarda oluyor gerçekten. Bende de battlefeild 2042'de örneğin 110FPS'lerden aniden 80'e iniyor. Oyun motorları sıkıntılı oyunlarda böyle optimizasyon sorunları oluyor. Sizin kafaya takmanız gereken bir şey yok yani oyun sorunlu.

Sorunu çözdüm hocam çok sağ olun. Forumun kralı burası vallahi 3-4 tane farklı forumlara yazdım hem de bilinen yerlere olur öyle şeyler deyip geçtiler :D Sorun FreeSync'den kaynaklıymış. Monitörde açık şekilde kullanıyordum 72Hz kullanmak için açıktı ama ekran kartını kullandırtmıyormuş anlaşılan. Ayarı kapattım ve ekran kartı Full kullanıma açtı resmen kendini oyuna girdim %100'ün altına inmiyor FPS de toparlandı süper elinize sağlık.
Ben bu darbogaz olayina hiçbir sekilde katilmiyorum islemci gucu ekran karti 100'de 99 calismiyor diye darbogaz olmasi bana saçma geliyor bunu ben RTX 3080 Ti ile R5 3600 ve darboğaz yapmayan daha yuksek bir islemci ile denedim kullanim yuzdesi dusse bile FPS degismiyor bu dar bogazi cikarani bence darbogazlamak lazim. İnsanlari kandirmak gibi geliyor bana.

Vallahi sorunu bende pek anlamıyorum. Çok saçma geliyor bana da. Ekran kartı %50 çalışıyor. Tam güç vermiyorsa darboğaz olduğunu söylüyorlar. İşlemci yetmiyormuş öyle diyorlar. Ama asıl sorun işlemcide çalışmıyor. İşlemci yetmiyor işlemcin kötü diye yazmaya başlıyolar. İşlemciye bakıyorum 20W güç tüketiyor kullanım oranı %40'ı geçmiyor bile bu nasıl oluyoda işlemci yetmiyor anlamına geliyor diye soruyorum. Ona da cevap veren yok sadece yetmiyor diyorlar. Bir de bu Ryzen 5 5500'e düşman olan bir tayfa var nereye gitsem denk geliyorum. Adamlar 5500 alma 5600 al diye gezinen değişik bir tayfa. Adama işlemciyi satın aldım bana bir soğutucu önerin diyorum adam otomatik niye onu aldım 5600 alsaydın o daha iyi diyor. Ulan satın almışım ben işlemciyi sana sormuyorum ki işlemci ne alim diye ne anlatıyon sen diyesim geliyor :D. Beni o kadar sinir ediyorlarki komple PC'yi satıp telefon alasım geliyor. Yani darboğaz olayı bana da saçma geliyor eskiden oluyordu ama. Eski PC de ekran kartı çok güçlüydü işlemcim eskiydi. Darboğaz oluyordu ama oyunda takılmalar oluyordu. İşlemcim Full ayarda çalışıyordu ekran kartı %70 civarlarında çalışıyordu belli oluyordu işlemci sıkıştırıyordu PC'yi. Oyunda takılmalar oluyordu. Şimdi de düzelttim mesela hiç işlemcilik bir durum yokmuş direk monitörle alakalıymış. Ortada ağız alışkanlıkları çok fazla geziyor bunların düzeltilmesi lazım.

Vallahi sorunu bende pek anlamıyorum. Çok saçma geliyor bana da. Ekran kartı %50 çalışıyor. Tam güç vermiyorsa darboğaz olduğunu söylüyorlar. İşlemci yetmiyormuş öyle diyorlar. Ama asıl sorun işlemcide çalışmıyor. İşlemci yetmiyor işlemcin kötü diye yazmaya başlıyolar. İşlemciye bakıyorum 20W güç tüketiyor kullanım oranı %40'ı geçmiyor bile bu nasıl oluyoda işlemci yetmiyor anlamına geliyor diye soruyorum. Ona da cevap veren yok sadece yetmiyor diyorlar. Bir de bu Ryzen 5 5500'e düşman olan bir tayfa var nereye gitsem denk geliyorum. Adamlar 5500 alma 5600 al diye gezinen değişik bir tayfa. Adama işlemciyi satın aldım bana bir soğutucu önerin diyorum adam otomatik niye onu aldım 5600 alsaydın o daha iyi diyor. Ulan satın almışım ben işlemciyi sana sormuyorum ki işlemci ne alim diye ne anlatıyon sen diyesim geliyor :D. Beni o kadar sinir ediyorlarki komple PC'yi satıp telefon alasım geliyor. Yani darboğaz olayı bana da saçma geliyor eskiden oluyordu ama. Eski PC de ekran kartı çok güçlüydü işlemcim eskiydi. Darboğaz oluyordu ama oyunda takılmalar oluyordu. İşlemcim Full ayarda çalışıyordu ekran kartı %70 civarlarında çalışıyordu belli oluyordu işlemci sıkıştırıyordu PC'yi. Oyunda takılmalar oluyordu. Şimdi de düzelttim mesela hiç işlemcilik bir durum yokmuş direk monitörle alakalıymış. Ortada ağız alışkanlıkları çok fazla geziyor bunların düzeltilmesi lazım.

Kanka çok alıngan gibi geldin. Takılma insanların dediklerine yardımcı olmaya çalışanlara odaklan bende misal para varken 5600 aldim millet diyor Ryzen 7 5800X 3D neden almadın diyorlar sana ne diyorum susuyorlar. Takılma boş ver.

Kanka çok alıngan gibi geldin. Takılma insanların dediklerine yardımcı olmaya çalışanlara odaklan bende misal para varken 5600 aldim millet diyor Ryzen 7 5800X 3D neden almadın diyorlar sana ne diyorum susuyorlar. Takılma boş ver.

Alınganlık değil de bir ön yargı var beni o çok uyuz ediyor. Yani çok milisaniyelik farkları devleştirip milletin biribine satması çok tuhaf. Anakartı bile gen3 aldım işlemciyi araştırıp bir ara komple PC'yi satayım diye düşündüm yani o derece millet saçmaladı. Ama sorun yok bütün parçaları uyumlu aldım ileriye dönük yatırımda yapmadım büyük ihtimal uzun sürede gider sorun yaratmadan. Yetmedihinde zaten laptop alma yaşına gelmiş olurum zaten. Ama o işlemcisi Intel Quad Q6600 olan evden hiç dışarı çıkmayan çocuğun 5500 çöp demesi beni çok bozuyordu :D

Yeni konular

Geri
Yukarı